9 €50 €100 €70 m WAT MAG'T KOSTEN? Wekelijks speurt de redactie op sites als Marktplaats en Prikbord naar bijzondere objecten en vreemdsoortige hebbedingen. Deze week vonden we de handgemaakte scheepsmodellen van Frans Wisse (70) uit Middelburg. Boten en schepen lopen als een rode draad door het leven van Frans Wisse. „Dat begon al tijdens mijn kinderjaren in Zierik- zee. Van de Watersnoodramp herin ner ik me dat we op deuren van hui zen door de straten dreven." Al tijdens zijn schoolperiode was Wisse aan het varen in de buurt. „Met vriendjes timmerde ik roei bootjes in elkaar. Daarmee gingen we na schooltijd het water op." Wisse maakt van zijn hobby zijn beroep. Hij voer mee op grote schepen en was jarenlang aflosmachinist op driemas ter De Eendracht. Knutselprojecten Ook in zijn vrije tijd bleef hij met bo ten in de weer. „In mijn tuin heb ik ooit een grote zeilboot gebouwd. Daarnaast knapte ik kapotte zeilbo ten op en verkocht ze weer door." Tot ongeveer dertig jaar geleden, toen Wisse besloot het roer om te DE CONCURRENTIE gooien. „Vanaf toen ben ik kleine modelboten gaan maken. Die noemde ik mijn knutselprojecten. Ik wilde eens koperen bootjes proberen. Vanaf het moment dat ik dat onder knie had, ben ik kleine schepen van zilver gaan maken." Aan de hand van meerdere foto's maakte Wisse al tussen dertig en vijftig schepen na, allemaal met de hand. „Tijdrovende klussen. Aan grote schepen met veel details was ik tweehonderd uur bezig. De rompop- bouw klopte ik uit een zilveren of ko peren plaat. Daarna begon ik aan het dekplan, friemelwerkjes waaraan Aan grote schepen met veel details was ik tweehonderd uur bezig vaak een pincet te pas kwam." En na tuurlijk gaat bij dat soort klusjes soms wat mis. „Ik maakte ooit een ankertje van 5 millimeter. Uren was ik bezig. Liet ik het uit mijn vingers vallen en kwam ik erachter dat ik er met mijn schoen op was gaan staan. Kon ik opnieuw beginnen." Het meest bijzondere modelschip dat Wisse maakte, werd jarenlang ge bruikt als wisseltrofee bij de jaar lijkse S.T.A. Race, tegenwoordig de Tall Ships Race. „Een grote eer. Ik weet nog dat een feestend team de trofee had laten vallen. Stond een dag later de organisatie bij me op de stoep met een ingedeukt schip. Gelukkig kon ik het repareren." Inmiddels is voor Wisse het mo ment aangebroken om veel model schepen te verkopen. „Ik heb er zo veel. Mijn vrouw vindt één schip in de woonkamer meer dan genoeg. Hopelijk vind ik geïnteresseerden die een modelboot als blikvanger in huis willen. Dan heb ik nog eens eer van mijnwerk." woensdag 15 maart 2017 Bruiloften en partijen, zak- en kleedgeld, goede doelen. Wat hebben we ervoor over? Deze week: saunabezoek Jessica (44) en Vera Osenga (19) uit Geldrop: „Ik ga altijd met korting naar de sauna. Ik zoek op in ternet via So cial deal of Va kantieveiling. Ik neem mijn eigen ochtend jas mee, maar er moet wel een lunch of massage bij zitten. Soms boek ik er een hotelletje bij en maken mijn man en ik er een weekendje weg van. Het hoeft niet in onze regio te zijn, we willen er best voor naar Limburg rijden, maar Groningen is me te ver." Laida de Hoog (62) uit Mierlo-Hout: „Als ik ga, dan pak ik alles erbij. Heerlijk een compleet pakket. Met handdoeken en een badjas. Genieten van een lunch, een massage. Ik ga graag naar de sauna in Gel drop, die vind ik goed. Vroe ger ging ik wel naar Prinsen- jagt in Woen- sel, maar daar vond ik het op een gegeven moment niet prettig meer. Vaak ga ik met vriendinnen, soms met mijn man. Als je je zelf trakteert, moet je het goed doen." Emmie de Boer (46) uit Eindhoven: „Ik vind het heerlijk om naar de sauna te gaan. Zeker nu ik veel sport. Ik maak er een dagje uit van. De en tree is toch zeker 30 euro en je wilt toch wat drinken, een tosti, een yoghurtje. Ik kijk te weinig naar aanbie dingen, want als ik zin heb om te gaan, doe ik dat met een. Ach, je kunt ook naar de kroeg om te ontspannen. Even duur, maar wat min der gezond." Frans Wisse is altijd met schepen in de weer. FOTO RUBEN OREEL Object Handge maakte scheeps modellen Verkoper Frans Wisse (70) uit Middel burg Prijs variërend van 750 tot 1.950 euro Gezien op Markt plaats Eén schip in de huiskamer is genoeg Hans Puik —Frans Wisse Scheepsmodel 'La Couronne', 300 euro, Terneuzen (Marktplaats) M Zeil schip op schaal, 70 euro, Beekber gen (Markt plaats) Groot houten modelschip, 525 euro, Kampen (Marktplaats)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50