JL-1 De vergeten Britse nazaat 7 WAARVAN AKTE (TO ü- 1 De notaris gaat ervan uit dat je zelf bepaalt of er sprake is van inkomsten die je zou moeten opgeven." Controle op bijvoorbeeld verhuur via Airbnb of verkoop via Markt plaats loopt mee in het gewone toe zicht van de Belastingdienst. Met an dere woorden, wanneer je daarmee een bron van inkomen hebt, dien je dat in je aangifte te vermelden. Maar er wordt niet apart bijgehouden of er inderdaad inkomsten uit bijvoor beeld Airbnb zijn. „We beschikken namelijk niet over specifiekere infor matie", zegt Van Kollenburg. „De Be lastingdienst zoekt daarom samen werking met partijen als verhuur- platforms, gemeenten en woningcor poraties om gegevens uit te wisselen. Dat moet ertoe leiden dat de dienst over voldoende informatie beschikt om de inkomsten uit verhuur op te nemen in de vooraf ingevulde aan gifte." In de toekomst zullen inkomsten uit bijvoorbeeld Airbnb dus mogelijk wél automatisch onderdeel zijn van je aangifte. De Belastingdienst ver groot dus de voorkennis, om op voor hand al meer informatie over je in komsten in de aangifte mee te ne men. Legt de fiscus boetes op als inkom sten niet zorgvuldig zijn opgegeven? Van Kollenburg: „Dat hangt af van de feiten en omstandigheden. Dat is maatwerk. Als er sprake is van boetes, gelden daarvoor de normale wette- Kosten die je maakt voor extra inkomsten zijn aftrekbaar, dus bewaar je bonnetjes lijke percentages. Afhankelijk van on der meer de verwijtbaarheid en de hoogte van de niet aangegeven in komsten, kan de boete oplopen tot maximaal 50 procent van het gecorri geerde belastingbedrag." Hoe de inkomsten meegerekend worden, hangt af van de situatie en kun je checken bij je aangifte. In ge val van bijverdiensten via Airbnb van de eigen koopwoning moet je bij voorbeeld 70 procent van de huurin komsten opgeven als 'inkomsten uit tijdelijke verhuur', terwijl dat bij een huurwoning valt onder 'inkomsten uit overige werkzaamheden'. Van Kollenburg wijst daarom op een aangiftechecklist op de site van de Belastingdienst. „Met deze check list kunnen veelgemaakte fouten in de aangifte worden voorkomen door vooraf per onderwerp te bekijken waar goed op moet worden gelet." Belangrijk: wie een uitkering krijgt, heeft een informatieplicht over alle werkzaamheden, inclusief klusjes en vrijwilligerswerk. Als je naast een uitkering extra inkomen hebt of zelfs onbetaald werk doet, moet je dat verplicht doorgeven. De instantie bepaalt per geval of het soort werk, de gewerkte uren of de inkomsten gevolgen hebben voor de uitkering. Ook verschilt de belasting afdracht van bijverdiensten per uit kering. Kosten die je maakt voor extra in komsten zijn aftrekbaar. Wanneer kosten en opbrengsten gezamenlijk leiden tot een negatief resultaat, hoef je überhaupt niets op te geven. Je maakt immers geen winst, wat een voorwaarde is voor aangifte. Aftrekbaar van bijvoorbeeld ont vangen huuropbrengst via Airbnb zijn de bedragen die rechtstreeks sa menhangen met het tijdelijk verhu ren van (het deel van) de woning, zo als kosten van gas-, water- en elektri citeitsgebruik door de huurder, even tuele kosten van aan de huurder ver leende diensten (zoals schoonmaak en verstrekking linnengoed), adver- tentiekosten, bemiddelingskosten aan een verhuurbureau en reiskosten die je in dit verband eventueel hebt gemaakt. Als 'resultaatgenieter' ben je in te genstelling tot ondernemers overi gens niet verplicht om een admini stratie bij te houden van opbrengsten en kosten. Maar je moet die gegevens bij een eventuele controle echter wel kunnen laten zien. Bewaar dus wel je bonnetjes! Tip: Wie twijfelt of je dermate veel bijverdient dat er mogelijk sprake is van ondernemerschap, doet er goed aan de ondernemerscheck in te vul len. Dat gaat namelijk wat verder dan bijverdienen, en is afhankelijk van zaken als continuïteit, zelfstandig heid en ondernemersrisico. Kijk daarvoor op belastingdienst-onder- nemerscheck.nl. Het lijkt een huiskamer uit een Ameri kaanse tv-serie. Kleurig bloemetjesbe- hang, donker eiken meubilair, alom tierelantijntjes. De bewoonster oogt als de moeder van de hoofdrolspeler. Perfect gekapt troont ze op de stoffen zitbank die, net als de fauteuils, is bedekt met bubbeltjesplastic. Als ze beweegt, kraakt en piept het. Zij is de weduwe van de man met wie ik een afspraak had, maar die overleed voor ik hem te spreken kreeg. Hij wilde zijn testament aan passen, waarom zei hij niet. Nu ben ik, omdat ze slecht ter been is, bij haar thuis om zijn na latenschap te regelen. Haar zoon, enig kind en vrijgezel van een jaar of 50, is er ook. Zij zijn de enige erfgenamen. Dankzij het langstleven- denbeding in het testament krijgt de zoon zijn erfdeel pas als zijn moeder ook is overleden. Ik beloof de zaken in orde te maken en vertrek weer naar kantoor. Een paar dagen later belt de zoon me met een paar vragen. Als ik die heb beantwoord, vertelt hij bijna tussen neus en lippen dat hij bij het opruimen tussen de spullen van zijn va der iets heeft gevonden dat hem verbaast: pa pieren die wijzen op het bestaan van een onbe kende zoon. Ergens in Engeland. Zijn ouders hebben daar nooit over gesproken, maar hij herinnert zich wel dat zijn vader vroeger in Engeland heeft gewerkt. Bij mij gaan meteen de alarmbellen rinkelen, want als er nóg een zoon is, kan die zijn legi tieme portie opeisen; een geldbedrag ter hoogte van ongeveer de helft van zijn nor male wettelijk erfdeel. De zoon vraagt me zijn halfbroer op te sporen. Dat blijkt een voudig: de Engelse na zaat, een volwassen man met gezin, staat in het telefoonboek. Hij reageert amper ver baasd. Ja, hij weet dat hij een andere vader heeft dan zijn Engelse broers en zusters, maar heeft daar nooit wat mee gedaan. Hij heeft zijn echte vader ook nooit ontmoet. Zijn overleden vader doet hem ook niet zoveel. Maar hij is wel nieuws-gierig naar zijn halfbroer en diens moeder. De papieren wijzen op het bestaan van nog een zoon PRAKTIJK 'Als iedereen zwart verhuurt, ga jij ook niet brave Trudy zijn' Op zijn verzoek breng ik ze in met elkaar contact. Ze kunnen het wonderlijk goed vin den samen. Hij komt zelfs naar Nederland om kennis te maken en neemt een bloemetje mee voor zijn niet-moeder. De geldzaken zijn snel geregeld; moeder en zoon delen graag met dit nieuwe familielid. De zoon is blij dat hij geen enig kind meer is, de moeder sluit het kind van haar man liefde vol in de armen. Of ze geweten heeft van zijn bestaan, blijft in het duister. Mij prangt vooral de vraag: wilde de vader alsnog zijn Engelse zoon in zijn testament opnemen? Maar daar zal ik nooit antwoord op krijgen. woensdag 15 maart 2017 GO 44 4 Hoe moetje die neveninkom sten opgeven? 5 Mag je ook kosten aftrekken? Vragen? Vragen of opmerkingen? Mail naar goederaad@persgroep.nl. Volgende week behandelen we enkele reacties van lezers. Mocht uw vraag niet aan bod komen, dan is het wellicht raad zaam elders om een persoonlijk ad vies te vragen, bijvoorbeeld bij een financieel adviseur. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk 'Esther' (echte naam bij de redactie bekend) bood in het verleden regelmatig haar appartement via Airbnb aan, maar gaf de inkomsten nooit op. „Het was toen vager. Wat mag wel, wat mag niet? Als je je huis onderverhuurt als je drie maanden weg bent, hoef je dat niet op te geven. Waarom dit wel? Je moet geen slapende honden wakker maken." Haar verhuurtarieven liggen hoger dan de kosten voor hypotheek en huislasten, dus het doel is wel degelijk om er voordeel uit te halen. „Toen ik krap bij kas zat en niet zo veel klussen had, deed ik het vaker. Ik ver huurde het af en toe een weekend en ging dan bij mijn vriendje slapen. Daarna verhuurde ik alleen als ik op reis was. Het meest wat ik er in een jaar mee heb verdiend, is zo'n achtduizend euro. Dat jaar verdiende ik weinig, dus de staat is niet veel misgelopen. Ik ben overigens niet tegen belasting betalen hoor, en vind het goed als de regels wat duidelijker worden. De Wat moet je opgeven als je verhuurt via Airbnb? FOTOARCHIEF toeristenbelasting gaf ik wel op bij de gemeente, al draagt Airbnb dat tegen woordig automatisch voor je af. Maar als iedereen zwart verhuurt, ga jij ook niet brave Trudy zijn." Johan Nebbeling Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48