6 Bijverdienen Een extra zakcentje is mooi meegenomen. Maar wanneer moet je bijverdiensten opgeven aan de Belastingdienst? En hoe wordt dat gecontroleerd? en schilderklusje, knipbeurt, oppassen, bijles: er zijn genoeg mensen die naast hun gewone werk wat bijverdienen. Ook online zijn er mogelijkheden te over om extra in komsten te genereren, bijvoorbeeld met een webshop of een levendig handeltje op Marktplaats. Maar wat zijn de fiscale spelregels voor dit soort inkomsten? Vijf vragen en ant woorden. Als je naast je vaste werk of uitkering een bron van inkomen hebt, ben je voor de Belastingdienst een zogehe ten 'resultaatgenieter'. Je verricht dan werkzaamheden die rendabel zijn, zonder dat direct sprake is van on dernemerschap of een dienstbetrek king. Over die verdiensten (het 'resul taat') moet je inkomstenbelasting be talen. Ben je voor die bijverdiensten niet in loondienst of verricht je ze niet voor je onderneming? Dan moet je ze opgeven in de aangifte inkom stenbelasting, bij 'Inkomsten uit ove rig werk'. Voorbeelden van bijver diensten zijn naast genoemde klus sen ook vergoedingen voor een kran tenwijk, het geven van cursussen of lezingen en het schrijven van artike len. Daarnaast zijn er tal van mogelijk heden in de interneteconomie. In onze digitale wereld is bijverdienen immers steeds gemakkelijker. Dank zij de bekende online kraampjes is er niet zo veel dat je niet via internet kunt kopen of verkopen. En voor elk denkbare dienst is er wel een website of app. Verhuur je appartement tij dens je vakantie via Airbnb of bied je auto aan op SnappCar. De hamvraag is natuurlijk: moet je die extra inkomsten opgeven bij de fiscus? Dat hangt af van twee vragen: maak je winst en was dat ook het doel van de inspanning? Als de vergoeding slechts de kosten dekt, is het simpel. Dan is er geen De verkoop van een jaargang Donald Duck hoefje niet op te geven sprake van winst en zijn de extra werkzaamheden niet belastbaar. Maar als je doelbewust handel drijft, bijvoorbeeld door op grote schaal lampen in te kopen om met winst door te verkopen, dan moet je die in komsten opgeven. Als je een enkele lamp die je niet leuk meer vindt op Marktplaats van de hand doet, is daar natuurlijk geen sprake van. Dat hoefje niet op te ge ven. Maar wat als je met enige regel maat spullen van de hand doet of je diensten aanbiedt? Welnu, de Belas tingdienst kijkt niet naar de omvang van de opbrengst. Bepalend of in komsten moeten worden opgegeven, is of er sprake is van een bron van in komen. Er is sprake van een bron van inko men als het doel is om voordeel te halen uit de verkoop of verhuur van de producten of te leveren diensten. Zijn de verdiensten hoger dan de kosten en lever je de producten of diensten met enige regelmaat, dan horen de inkomsten in de aangifte te worden gemeld. Daarbij geldt geen concreet bedrag dat belastingvrij mag worden be schouwd, tenzij sprake is van vrijwil ligerswerk. Dat is namelijk belasting vrij tot maximaal 4,50 euro per uur (of als je jonger bent dan 23: maxi maal 2,50 per uur), maximaal 150 euro per maand of maximaal 1.500 euro per jaar. De Belastingdienst geeft zelf het volgende voorbeeld. Stel, je doet een jaargang Donald Ducks van de hand voor een bedrag van 52 euro. Je doet dit maar één keer en verdient er dus maar één keer geld mee. Daar hoefje dan geen belasting over te betalen. Maar is er meer vraag en ga je zelfs stripboeken inkopen om met winst door te verkopen, dan handel je vaker en doelbewust. In dat geval moet je over deze inkomsten wel belasting betalen. Voor de Belastingdienst is de financi ële handel en wandel van bijverdien sten lastig na te gaan. Dus waarom #- li zou je dat extra geld niet gewoon zwart in je zak steken? „De verant woordelijkheid voor het doen van een juiste aangifte ligt bij u", kaatst Daphne van Kollenburg, woordvoer der van het ministerie van Financiën de bal terug. „Als er sprake is van een bron van inkomen, moet je daarvan aangifte doen. De Belastingdienst VRAGEN REACTIES Alleen nog virtueel geld voor bitcoinfan Meer digitale munten 'Bitcoin duur en lastig om mee te betalen' woensdag 15 maart 2017 W Rob Nijman, financieel journalist Bijverdienen ...en bijbetalen? IWat verstaat de fiscus onder bijverdiensten? 2 Wanneer moet je die inkomsten opgeven? 44 3 Hoe controleert de Belasting dienst bijverdiensten? GO Als je af en toe wat overbodige spulletjes verkoopt, hoef je dat niet op te geven. ILLUSTRATIE VIJSSELAAR SIXMA De bitcoin was vorige week het onderwerp. Hier enkele reac ties van lezers. Niels Harmsen, naar eigen zeg gen 'bitcoinspeculant van het eerste uur', heeft de virtuele munt volledig omarmd. Hij heeft zelfs geen bankrekening meer. Hij schrijft: 'Drie jaar geleden wei gerde de bank mijn bitcoins te stallen. Sindsdien ga ik door het leven zonder bankrekening. Ik be taal en laat mij alleen nog betalen in cryptogeld. Het huidige banken- systeem is mij te ondoorzichtig. Slechts een klein aantal ongeko zen bankbestuurders heeft het voor het zeggen. Virtuele munt eenheden zijn in opzet veel demo cratischer en transparanter." Sommige lezers, onder wie ook Niels Harmsen (zie vorige brief), wijzen op het bestaan van an dere virtuele munten. Antwoord: litecoin, ethereum, dash, monero, steem, dogecoin, de lijst van digitale munteenheden is lang. Zelfs de gulden is terug. Deze Ne derlandse variant op de bitcoin is te koop met iDeal en is te beste den met de gulden-app voor mo biele telefoons. Veel is de e-gul- den nog niet waard: bij de online wisselkantoren doet ie nu een kleine 2 eurocent: 0,018809 euro om precies te zijn. Online marktplaats Kraken.com koopt en verkoopt elf verschil lende cryptomunten, concurrent LiteBit.eu ruim dertig virtuele va luta, waaronder de gulden. De bit coin is wel de waardevolste van alle internetmunten en het snelst en eenvoudigst verhandelbaar. Enkele lezers plaatsen vraagte kens bij de bitcoin als betaalmid del. 'Je kunt er bijna nergens mee betalen en er zijn vaak kos ten aan verbonden.' Antwoord: In Nederland zijn nog niet zo veel winkels waar je met bitcoins kunt betalen. De schom melende waarde van de digitale munt schrikt veel winkeliers af. Dat maakt het bijvoorbeeld lastig om een vaste bitcoin-prijs aan een product te hangen. Ook de consument is niet happig. Door de bijkomende transactie kosten is betalen met bitcoins vaak duurder dan afrekenen met de pinpas. De meeste bitcoin-ge- bruikers zien de elektronische munt dan ook meer als belegging dan als betaalmiddel. Bijvoorbeeld voor hun pensioen of om later de studie van de kinderen te bekosti gen. -Kaj van Arkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47