'Weinig verloren op mijn Rolex' 44 4 1-inch-camera Com pactcamera's raken minder in trek sinds de camera's in smartphones beter worden. Maar een nieuwe categorie, de 1-inch-camera, vormt een positieve uitzondering. Mijn geld en ik „Sinds 2003 werk ik als zelfstandige. Ik vind het leuk om voor mezelf te werken en een bedrijf op te bouwen. Mijn ouders waren ook onderne mer." „Het is zeker niet altijd makkelijk, maar ik zag hoe managers en bazen met hun personeel omgingen. Dat wilde ik anders doen. Ik wil werken als een team, zodat mensen zich kun nen ontwikkelen." Na het faillissement van mijn man zat een spontane lunch buiten de deur er niet meer in „Dat ging in het begin niet goed, ik gaf te veel geld uit. De ene maand had ik 12.000 euro omzet en een paar maanden later niets." „Heb ik een goed gesprek gehad met mijn moeder en samen hebben we een financieel plan gemaakt. Ik deelde de huur destijds met zes huis genoten. Aan vaste lasten ging onge veer 500 euro op. Dan had ik weke lijks leefgeld van 50 a 60 euro, ik spaarde maandelijks een klein bedrag en als het kon, zette ik wat opzij om te kunnen investeren." „Ik was in 2006 begonnen met een cateringbedrijf vanuit huis. Dankzij de samenwerking met een goede za kenvriend konden we al snel een pand kopen en personeel in loon dienst nemen." „Ik heb het faillissement van mijn echtgenoot van dichtbij meege maakt. Onze zakelijke verplichtingen en bedrijven stonden gelukkig volle dig los van elkaar. Ik ging niet mee in het faillissement, maar zo'n situatie heeft invloed op je uitgavenpatroon. Van de een op de andere dag was er geen geld meer voor een kopje koffie of een spontane lunch buiten de deur. Je moet oppassen dat je dan geen kluizenaar wordt." „Zeker, ik ga bewuster met geld om. Ik ben gek op gadgets voor in de keu ken, maar dat is toch een luxe. Vorig jaar kreeg ik voor mijn verjaardag een koeler voor witte wijn. Die kost al gauw 20 euro. Zelf geef ik daar niet zo snel meer geld aan uit." „Ik moest en zou een nieuwe handtas kopen. Uit hebzucht heb ik toen een exemplaar gekocht voor 170 euro. Ik heb 'm één of twee keer gebruikt." „Horloges, maar alleen als het finan cieel kan. Ik doe dat sinds mijn 20ste, dus ik heb een aardige collectie. Mijn duurste aankoop was een Rolex van 75.000 euro. Die heb ik weer verkocht via een veiling, weinig op verloren." „Ik hoop ooit een oldtimer te kunnen kopen, een Mustang Leonoor van eind jaren zestig. Die kost tussen 30.000 en 60.000 euro." „In 2015 heb ik mijn cateringbedrijf verkocht aan mijn zakenpartner. De opbrengst is voldoende om geen zorg te hebben over mijn pensioen. Nu werk ik voor mijn levensonderhoud." „Aan nepplanten." eze i-inch-came- ra's danken hun bijnaam aan de maat van de beeldsensor. Deze is vier tot zes keer zo groot als de sensor van een smartphone- camera en dat leidt tot een aanzien lijk betere beeldkwaliteit. Ondanks de veel grotere sensor zijn de camera's zelf niet veel groter geworden. En dat is knap, want een grotere sensor vereist ook een grotere lens. Daar komt nog bij dat deze camera's zich onderscheiden met een zeer lichtsterke lens, waardoor je ook in het donker kunt fotograferen en filmen zonder dat je een statief nodig hebt. Kantelbaar En dat is nog niet alles. De meeste camera's zijn voorzien van een kan telbaar scherm dat 180 graden om hoog kan uitklappen, zodat je jezelf ziet. Dat is niet alleen handig voor het maken van selfïes, maar ook voor vloggers die dit type camera veel gebruiken. Zij kunnen zichzelf zien tijdens het filmen en ze zijn klein en licht genoeg om er gewoon in de hand mee rond te lopen, in tegenstel ling tot een spiegelreflex. Maar ook voor de veeleisende foto graaf bieden ze voldoende mogelijk heden. Zo kunnen ze fotograferen in het raw-formaat, schieten ze 8 tot 10 foto's in één seconde en kun je vrij wel alle denkbare instellingsmoge lijkheden gebruiken. Sommige mo dellen kunnen ook nog filmen in 4k kwaliteit en filmen dus in de hoogste resolutie, dat naadloos aansluit bij de opmars van uhd-tv's met vier keer zo veel pixels als hdtv's. Deze nieuwe compactcamera's vormen dus een in teressant compromis voor verschil lende doelgroepen: enerzijds smart- phonegebruikers die betere kwaliteit willen en anderzijds eigenaren van een camera met verwisselbare lenzen die iets kleiners en compacters zoe ken zonder al te veel in te leveren op de beeldkwaliteit. Lens Wij vergeleken de vier populairste t-inch-camera's tussen de 550 en 700 euro en kwamen uit bij de Canon PowerShot G7 XII, de Panasonic Lumix LX15 en TZ100 en de Sony Cybershot RX100III. In veel opzichten lijken deze erg op elkaar, al zijn er verschillen. De meeste camera's hebben een lens met een lichtsterke zoomlens met een beeldhoek van 24-7omm en een lichtsterkte van f/1.8-2.8. De Canon gaat nog iets verder met een bereik van 24-ioomm. De Pana- EXPERT woensdag 15 maart 2017 PZ Elke week vraagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag Roset Nagtzaam (39) uit Breda, zelfstandig marketingadviseur voor de horeca. Annelies Wijnen Sinds wanneer werk je als zelf standig ondernemer? Is het soms ook lastig? Hoe ga je om met onregelmatige inkomsten? En toen? Waarin investeerde je? Ben je weieens in ernstige financiële problemen gekomen? Had deze gebeurtenis invloed op je uitgavenpatroon? Heb je spijt van een aankoop? Wat is je grootste uitspatting? Spaar je ergens voor? Heb je een pensioenvoorziening? Waaraan geef je nooit geld uit? MRoset Nagtzaam kan zich te buiten gaan aan horloges. FOTO KEES BENNEMA Kleine camera in opmars Jeroen Horlings Came ra's die stukken beter zijn dan die op smart phones en toch in je broek zak pas sen. FOTO JEAN- PIERRE JANS Jeroen Horlings is camera- reviewer bij technologieweb site Tweakers. Hij test al elf jaar camera's en heeft zijn ken nis over het onderwerp in meer dan twintig boeken opgeschreven. Voor Tweakers test hij de nieuwste camera's zowel in het testlab als daarbuiten en publi ceert daarover in woord en beeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45