1 2 3 Mayo Naise 3 Albert Heijn Lidl Vita D'or vitaDor Markant Beroepen Als je een dik salaris wilt verdienen, welk vak moet je dan kiezen? En welke beroepen betalen het slechtst? Hoe scoor jij met jouw baan? Professor Kea Tijdens weet het. Zij verzamelt informatie voor de jaarlijks bijgewerkte Loonwijzer van Nederland. Scoren als dj of presentator Best betaald Minst betaald uim 40 procent van alle Nederlan ders is ontevreden over zijn werk. Het merendeel daarvan klaagt over een te laag sa laris. Bijna 53 procent van de wer kende Nederlanders hoopt binnen een jaar een nieuwe baan te vinden, blijkt uit onderzoek van Loonwij zer/Monsterboard in 20t6. Betalen sommige beroepen echt zo slecht? En welke banen verdienen het best? „Nederlanders klagen snel over hun salaris, maar durven niet van baan te veranderen", zegt professor Kea Tijdens, die als onderzoekscoör dinator aan de Universiteit van Am sterdam (UvA) gegevens verzamelt voor de Loonwijzer. „We kunnen moeilijk allemaal piloot of chirurg worden. We hebben ook schoonma kers nodig." Bovenaan de top 10 van bestbe- taalde beroepen van Nederland staat de medisch specialist. Die verdient volgens Loonwijzer 60 euro per uur (9.600 euro/mnd). Een piloot heeft een uurloon van 53 euro (8.480 euro/mnd). Een advocaat is met 50 euro (8.000 euro/mnd) een goede derde. Toch rekent een advocaat zijn cliënten al snel 250 euro per uur. Hoe zit dat? Tijdens: „Die 250 euro per uur steekt hij niet in zijn zak. Daar gaan bijvoorbeeld de kosten af voor zijn kantoor. Bovendien kan hij niet voor alle acht werkuren op een dag 250 euro rekenen. Er zit ook tijd bij voor besprekingen met collega's of andere onbetaalde werkzaamheden." Populair Het overzicht van best- en minst be taalde beroepen van de Loonwijzer is gebaseerd op gegevens van de Salaris Enquête die mensen op de site van de UvA hebben ingevuld. „Een beroep als Bevelhebber der Landstrijdkrach ten of Commissaris der Koning ne- TOPSALARIS men we niet mee. We richten ons op de meest gangbare beroepen." Zijn de bestbetaalde beroepen ook het populairst onder studenten? „In geval van een studie medicijnen of opleiding tot piloot lijkt het hoge sa laris een belangrijke rol te spelen bij de aanmelding. Er is zoveel animo voor dat je ingeloot moet worden. In deze sectoren is ook maar een be perkt aantal vacatures. Met een stu die rechten kun je meerdere kanten op. Daar is geen wachtlijst voor." Vlak onder deze top 3 staat de be drijfsdirecteur: die verdient 41 euro per uur (6.560 euro/maand), terwijl een bedrijfseconoom 37 euro per uur 5.920 euro/mnd) ontvangt. ICT-ers zijn gewild, maar hebben geen topsa laris. Recente cijfers (2016) van Mon sterboard tonen aan dat het gemid delde bruto uurloon van een ICT-er blijft steken op 15,30 euro per uur en dat een leidinggevende ICT-manager niet hoger reikt dan 23,70 euro bruto per uur. Maar 22 procent van de ICT- ers profiteert jaarlijks van een ex traatje of een 13de maand. Serveerster De minst betaalde beroepen van Ne derland zijn te vinden in de horeca. Een serveerster of ober ontvangt 11,76 euro per uur (1.881 euro/ maand). Een schoonmaker zit op 11,82 euro/uur (1.891 euro/mnd). Maar ook als assistent bedrijfsleider van een kledingwinkel is het geen vetpot met 12,12 euro/uur (1.939 euro/mnd). Als supermarktmedewerker verdien je 12,42 euro/uur (1.987 euro/maand). Een kok komt gemiddeld op 13,14 euro/uur (2.102 euro/mnd). Ter wijl een automonteur en vrachtwa genchauffeur op een uurloon van 14 euro (2.240 euro/mnd) blijven ste ken. Gaan de salarissen voor deze func ties wellicht omhoog in de nabije toekomst? „Helaas", zegt Tijdens. „Bazen in die slecht betaalde secto ren weten dat ze makkelijk aan nieuw personeel kunnen komen; er is geen reden om mensen binnen te houden met een hoger salaris." Di recteuren nemen op de koop toe dat sommige personeelsleden met een laag salaris de kantjes er vanaflopen als de baas even niet kijkt. Booreiland In de petrochemie denken leidingge venden anders. Werknemers die bij voorbeeld op booreilanden werken, verdienen zo'n 52 procent meer dan de gemiddelde werknemer in Neder land. Niet alleen omdat ze in ploe gendiensten werken en soms maan den van huis zijn. „Met het hogere salaris willen ba zen sociale onvrede voorko men", legt Tijdens uit. „Een staking zou deze branche meer kosten dan duurbetaald personeel. Daarom houden ze het personeel liever tevre den met een hoog loon. Bo vendien is het in deze branche lastig om gekwalifi ceerd personeel te krijgen." Lugubere beroepen verdie nen ook beter. Zoals die van schoonmaker op plaats delict na een (zelf)moord, soms da gen nadat de persoon in kwestie is overleden en met sporen nog aan het behang. Deze baan verdient daarom 4.500-6.600 euro per maand. Ook het beroep van lijkbalse- mer en prosector (bereidt dode lichamen voor op sec tie op de medische facul teit) verdient gemiddeld 3.300-6.000 euro per maand. TOP 10 woensdag 15 maart 2017 GO 100 kcal. Maar eigen lijk is het helemaal niet zo slecht om ma yonaise te eten. Het mayo-vet bestaat gro tendeels uit plantaar dige olie en die is goed voor de choles terol. Helaas wordt er suiker en zout aan toegevoegd. En ma yonaise zorgt ervoor dat eten lekkerder wordt, waardoor ma yonaise dus toch de neiging heeft ons dik te maken. —Bart Rost Vanaf 1,50. 0,23 cent per 100 ml. Beste uit de test. Komt als een van de lekkerste uit de smaaktest. Zit suiker en zout in, maar gematigd. Hot .~jmiqe Vanaf 1,10. 0,18 cent per 100 ml. Beste koop. Beter Leven 2 sterren keurmerk: diervrien delijker dan vrije uit loopeieren. Structuur is wat kor relig en kleur te wit. Vanaf 1,50. 0,23 cent per 100 ml. Lekker dikke structuur. Gebruikt scharreleieren, minder diervriendelijk. o m er 9.600 euro salaris per maand Onno Lakeman Sommige salarissen schieten hoog boven de top 10 uit. Maar dan gaat het om bij zondere functies of mensen. Dj Armin van Buuren incasseert vol gens Loonwijzer ruim 1,25 miljoen euro bruto per maand. Doutzen Kroes haalt een bruto maandinkomen van 368.732 euro. De populairste pre sentator van de NPO, Matthijs van Nieuw- kerk, krijgt maande lijks 48.333 euro. Nog wel, want minister Plasterk is druk bezig met een wetsvoorstel zodat presentatoren van de publieke om roep in de toekomst maximaal een minis tersalaris verdienen, (bron: loonwijzer.nl) 1. Medisch specialist in ziekenhuis €60 2. Piloot €53 3. Advocaat €50 4. Bedrijfsdirecteur €41 5. Bedrijfseconoom €37 6. Commercieel directeur €35 7. HR directeur 34 8. Kapitein zeeschip €32 9. Notaris €31 10. Rechercheur €30 (gemiddelde van mini maal 50 gecontroleerde aanmeldingen per be roep, bedrag is bruto per uur, exc. toeslagen) 1. Horecamedewerker €11,76 2. Schoonmaker kantoren, scholen €11,82 3. Assistent bedrijfs leider kledingwinkel €12,12 4. Magazijnmede werker €12,22 5. Supermarktmede werker €12,42 6. Callcenter medewer ker €12,43 7. Kapper €12,93 8. Leidinggevende keu ken/catering €13 9. Restaurant-kok €13,14 10. Receptionist €13,61

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44