Met de tomaat in de wereldtop 44 Mayonaise van AH is de beste 2 ROLAND DUONG Column De populairste groente in Europa is de to maat. Maar, hoor ik sommige lezers zich afVragen: is tomaat wel groente? Alle eet bare vruchten worden onder de noemer fruit ge schaard. En een tomaat is een vrucht omdat er zaadjes in zitten. Dus tomaat is fruit. Eh nee. To maat is wel een vrucht, maar wordt net als de kom kommer gezien als groente. Misschien omdat we allemaal kijken door de bril van een boer. Een tuinbouwer beschouwt iets als groente als het groeit aan een eenjarige plant. De tomaten plant doet het maar een jaar en gaat verloren na de pluk. Ook groeit een tomaat niet aan een houtach tig gewas. Een 'fruitplant' groeit door na de pluk en is houtachtig. Helaas is ook deze definitie niet sluitend. Een aardbei groeit als een kruid en wordt toch als fruit gezien. Enfin, we houden het er maar op dat de tomaat niet rauw van de fruitschaal wordt gegeten, maar wordt verwerkt in salade of pastaprut. Dus noemen we haar groente. Jaarlijks eten Europeanen meer dan 6 miljard kilo verse tomaten. Nederland behoort tot de we reldtop van tomatenlanden met een productie van bijna een miljard kilo. Een onvoorstelbare presta tie! De meeste tomaten zijn voor de export; meer dan 40 procent gaat richting Duitsland. De Hol landse wasserbombe blijkt verleden tijd. Populair zijn onze tros- en cher- rytomaten. Ook Enge land lust wel pap van ons sappige exportpro duct. Telers zijn dan ook ze nuwachtig over de Brexit. Een harde schei ding met de Britten kan een strop betekenen voor onze agrarische sector. Dus: be careful what you wish for van daag in het stemhokje. Het verder uiteenrafelen van de Europese Unie zal de Nederlandse boeren meer kwaad dan goed doen. Voor je het weet kun nen we onze onverkochte tomaten alleen nog ge bruiken om politici met loze beloftes te bekogelen. De consumptie van de tomaat stagneert al een tijdje. Een paradoxale situatie: het tomatenschap is geëxplodeerd. Bij de meeste supermarkten liggen meer dan tien verschillende soorten in het schap. Ondanks deze innovatie eten we minder tomaten. Misschien omdat de smaak toch beter kan? De kleine, smakelijkere tomatensoorten zorgen voor meer dan de helft van de tomatenomzet. Met smaak wordt de winst gemaakt en zo hoort het. Dus de tomatenbranche is op zoek naar meer smaak. Niet alleen de teelt is van invloed op de smaak. Te koud en te lang bewaren zorgt ervoor dat die smaak hard achteruit gaat. Jammer van dat speciale groentekoelvak in de ijskast, maar tomaten moeten gewoon op kamertemperatuur worden bewaard. De smaak gaat hard achteruit als je tomaten te koud en te lang bewaart PRIJSPEIL TEST 1,2,3 woensdag 15 maart 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. In een groot onderzoek naar de ultieme toma- tensmaak kwamen onderzoekers erachter dat nieuwe tomatenrassen bepaalde 'lekkere' stof jes missen die meer voorkwamen in oude toma tenrassen. Tomaatveredelaars gaan nu aan de slag met genen die verantwoordelijk worden gehouden voor de lekkere tomatensmaak. We moeten de re sultaten nog even afwachten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl GO Met het zonne tje erop zie je het meteen: de ramen moeten hoognodig worden gelapt. Unger raamwis- ser 35 cm Hornbach 13,16 Thuisschoonma- ken.nl 16,95 Huis-tuin-keu- ken.nl 22,95 Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje. Deze week een vergelijkend warenonderzoek naar mayonaise. Friet zonder mayonaise is als saté zonder pinda saus. Niet af, dus. Maar welke mayo is de lek kerste? De fabrikanten vinden allemaal dat zij die maken. Op de knijp- fles van Calvé staat trots 'als lekkerste ge test', die van Hellmann's is 'world favorite' en die van Ton's is 'zeker de lekkerste'. Maar uit de test van de Consumen tenbond komt geen van deze mayonaises als lekkerste uit de bus. Achttien mengsels van plantaardige olie, ei dooiers, citroensap of azijn en mosterd zijn ge test. Wat blijkt: Remia mayonaise is het lek kerst. De Albert Heijn- mayonaise heeft naast een goede smaak een gunstige samenstelling en is daarmee de beste uit de test. Mayonaise moet mini maal 70 procent vet en 5 procent eigeel bevat ten om zo te mogen heten. Een lepel bevat Sorbo emmer 10 liter Drogisterijnet.nl €1,89 Toolstation.nl €2,13 Karwei 2,39 (prijzen excl. eventuele bezorgkosten) 2f)0fZRENS00M Ibex natuurzeem Drogistplein €5,75 Karwei 6,69 Handig.nl 7,08 "U O O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43