II Rechtbank wil dat oplichter in de cel blijft 12 ZE Oud-student wil 131.000euro van HZ wegens stopzetten studie Maarten van der Werff (29) kon zijn deeltijdstudie werktuigbouwkunde aan de HZ niet afmaken, omdat de hogeschool stopte met de opleiding. Hij stapte naar de rechter. Hij had het druk zat met zijn baan als werkvoorbereider. Toch wilde Maarten van der Werff per se zijn hbo-diploma halen. Hij begon in 2010 aan een deeltijdstudie werktuigbouwkunde aan de HZ. „Ik ben ambitieus. Als je hogerop wilt komen, dan moet je werk tuigbouwkunde gestudeerd heb ben. Zonder dat diploma kom je er niet tussen bij grote bedrijven." De opleiding was een flinke kluif voor hem. „Ik heb eerst lts gedaan, en daarna mts. Het komt me niet aanwaaien. Ik heb heel veel uren zitten studeren. Ik heb mezelf op gesloten, omdat ik dat papiertje wilde. Ik heb keihard gestudeerd, en nu sta ik met lege handen." Terwijl veel medestudenten af haakten, wist Maarten het grootste gedeelte van de studiepunten te halen. Hij zakte voor een aantal tweedejaarsvakken, onder meer omdat hij in die tijd veel moest overwerken. „Het gaat om tech nisch hele moeilijke cursussen. Ik besloot die vakken te 'parkeren', en door te gaan met het derde jaar. Het lukte op dat moment niet om die achterstand weg te werken, naast een baan, en de normale avondcolleges en weekendtoet- sen." Toen Maarten hoorde dat zijn opleiding zou stoppen, volgden veel gesprekken om de tweede jaarsvakken alsnog af te ronden. „Elke keer werd mij verzekerd dat het goed zou komen en dat we sa men tot een oplossing zouden ko men." De student nam vrije dagen op om overdag lessen te kunnen volgen van de voltijdsopleiding. „Ik heb zo een deel van mijn ach terstand weggewerkt." Voor de laatste twintig studiepunten lukte dat niet. Omdat de vakken die hij miste bij de HZ niet meer gegeven wer den, probeerde hij bij de Avans Hogeschool in Breda vergelijkbare cursussen te volgen, zodat hij als nog zijn diploma kon halen. De HZ moest daar goedkeuring voor geven, maar volgens Maarten liet de hogeschool verstek gaan. „In 2014 kreeg ik uiteindelijk een mail dat ik niet verder kon. Ik werd ge adviseerd me uit te schrijven." De HZ vindt dat genoeg is ge daan om Maarten zijn diploma te laten halen. Er zijn genoeg cursus sen en hertentamens aangeboden. Bovendien zouden opfriscursus sen en studiegroepen georgani seerd zijn. Dat Maarten zijn oplei ding niet afgerond heeft, is volgens de hogeschool zijn eigen schuld. Het steekt. Ik heb juist alles gedaan. Ik was altijd bereid tot een oplossing te komen De rechter is het daar niet mee eens. „Aan een hertentamen dient adequaat onderwijs en begelei ding vooraf te gaan en hetgeen door de HZ is aangeboden valt niet als zodanig aan te merken", staat in het vonnis dat onlangs gepubli ceerd is. De hogeschool heeft vol gens de rechter bovendien te laat bekendgemaakt dat de opleiding zou stoppen. Dit was al in 2011 be sloten, maar de studenten werden pas bij aanvang van het daaropvol gende studiejaar ingelicht. De rechter wees Maarten een weinig heeft ge daan om de schade te beperken: hij had wel degelijk alsnog zijn diploma kunnen halen door de vakken te volgen bij de Avans Ho geschool in Breda. „Dat steekt. Ik heb juist alles ge daan. Ik ben al tijd bereid geweest om tot een oplossing te ko men. En ik hoop nog steeds dat we eruit komen." De HZ zegt niet inhoude lijk te willen reageren, zolang de zaak onder de rechter is. schadevergoeding van 4.500 euro toe, maar dat bedrag vindt Maarten veel te laag. Daarom gaat hij in hoger beroep. Hij eist 131.000 euro. „Ik heb bijna alles uit eigen porte monnee betaald. Er is een heel groot schadebedrag. Die 4.500 euro staat in schril con trast met de opleidingskos- ten. Het collegegeld is alleen al meer dan 1.500 euro per jaar. Ik moest daarnaast boeken kopen, elke keer naar Vlissingen rijden, ik heb vrije dagen opgenomen, en ik ben hoger salaris misgelopen, omdat ik de op leiding niet heb afge maakt." De rechter vindt dat Maarten te Den H., die al een jaar in voorarrest zit, wordt verdacht van grootscha lige oplichting. De rechtbank vreest bij vrijlating met name dat hij dan binnen de kortste keren weer aan het oplichten slaat. Betonplaten Den H. werd begin juni vorig jaar aangehouden omdat hij via inter net betonplaten 'verkocht'. Kopers uit onder meer Clinge, Koudekerke, Nieuwerkerk en Noordgouwe had den wel betaald, maar kregen niets geleverd. Den H. maakte gebruik van bankrekeningnummers van zogenoemde katvangers. Zodra het geld op die rekeningen stond, werd het er af gehaald en doorgesluisd naar andere rekeningen. Zo zou hij minimaal 61 mensen hebben opge licht voor 218.000 euro. In het ver leden is hij vaker veroordeeld voor oplichting na het aanbieden van betonplaten. Gisteren betoogde Den H. dat hij zijn handen waste in onschuld en dat een van zijn katvangers, de 25- jarige A. J. uit Spijkenisse samen met Nederlands grootste oplichter R.-J. van der Z. tegen hem samen spanden om hem zo alles in de schoenen te kunnen schuiven. En of de rechtbank dan maar Van der Z. wilde laten opsporen om te ge tuigen, was het verzoek van de ad vocaat van Van der Z. aan de recht bank. Die zag - mét de officier van justitie - daar geen enkel heil in. In de eerste plaats omdat er in het hele dossier niets was te vinden dat ook maar léék op een verwijzing naar de meesteroplichter en in de tweede plaats omdat het een heil loze zoektocht zou worden omdat niemand ook maar een vermoeden had waar hij zich zou kunnen be- vinden.Op 18 mei wordt de zaak opnieuw pro forma behandeld. woensdag 15 maart 2017 GO 'Ik sta met lege handen' Cornelleke Blok Vlissingen -Maarten van der Werff Maarten van der Werff volgde een deeltijdopleiding werktuig bouwkunde naast een baan als werkvoorbereider. FOTO MARCELLE DAVIDSE De 53-jarige oplichter J. den H., die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft, komt vooralsnog niet op vrije voeten om zijn be rechting af te wachten. Zo be sliste de Middelburgse recht bank vorige week. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40