Wf Ikga stemmen omdat... 15 centimeter sneeuw legt New York plat 1 NIEUWS 3 Lijsttrekkers berijden in tv-debat hun stokpaardjes In het laatste tv- debat van de lijsttrekkers trokken vooral AsscherenWilders van leer. De rest hield zich juist kalm om de zwevende kiezer te verleiden. i Nog één keer charmeren, nog één keer je punt maken. Met de o zo spannende verkiezingen in aan tocht, nog maar luttele uren weg, gebruikten de lijsttrekkers het laat ste treffen bij de NOS vooral als een kans om zich te positioneren. Veel verbaal geweld levert dat niet op. Van VVD-leider Mark Rutte tot GroenLinks-voorman Jesse Klaver: ze houden vooral mini-preekjes voor de nog zwe vende kiezers, in de hoop hun pa rochie te vergroten. Dus kan Klaver tegenover CDA- leider Sybrand Buma ijveren voor belastingverlaging voor 'de hard werkende mensen'. „Het verschil tussen arm en rijk moet kleiner, meneer Buma." Maar die grijpt die sneer vooral aan om zijn eigen punt te maken, in een laatste poging toch nog de WD voorbij te streven. „Uw belasting op auto's gaat de mensen echt raken. Weet u wat ik belangrijk vind? Dat mensen lagere lasten gaan krijgen, want daar hebben ze - terecht - na 4 jaar genoeg van. Zoek maar een ander." Of neem D66-leider Pechtold, die nog één keer de Europa-aan hangers streelt. „We moeten juist samenwerken binnen de EU, bij voorbeeld op het gebied van milieu en energie." SP-lijsttrekker Emile Roemer kan zich daar dan weer fijn tegen afzet ten. „We geven steeds meer in han den van Brussel, daar moeten we vanaf." Zo praten de lijsttrekkers haast expres langs elkaar heen. Geen ge hakketak onderling, maar vooral de achterban behagen en proberen te vergroten. Niemand neemt risico met al te felle aanvallen, zeker nu de peilingen nek-aan-nek zijn voor CDA, D66, WD en PW. Niemand wil een fout maken. Precies om die reden houdt WD-leider Rutte - nu aan kop in de peilingen - het daarom uiterst kalm. „Ik wil goed beleid voor hard werkende Nederlanders." En hij trekt weinig subtiel de premier- kaart. „Als er om leiderschap wordt gevraagd, kijken mensen snel naar mij." Alleen tussen PW-leider Geert Wilders en PvdA'er Lode- wijk Asscher knettert het even. Maar ook dat is precies de bedoe ling. Asscher komt zo fel mogelijk uit de hoek. Hij moet iets, nu de PvdA de gunst van de kiezer kwijt is. Asscher: „U zegt minder, min der. Maar ik sta voor de moslims bij wie die woorden keihard zijn aan gekomen. U twitterde vanaf de bank, Aboutaleb greep in Rotter dam in." Voor Wilders is dat juist een fijne provocatie voor weerwoord, zeker nu zijn peilingen steeds minder gunstig uitpakken: „Door uw be leid van open grenzen voelen Ne derlanders, uw eigen mensen, zich juist in de steek gelaten." Weifelend Al met al is het slotdebat vooral een laatste mogelijkheid voor partijen om zich nog in de kijker te spelen van de nog weifelende kiezer. Dat kan zeer lonend zijn. Bij de vorige verkiezingen in 2012 bleek dat 15 procent van de kiezers pas op de verkiezingsdag zelf besliste welke partij het werd. Voor hen was het slotdebat vaak van groot belang. Het aantal zwevende kiezers is dit jaar nog veel groter. Afgelopen weekeinde had zeven op de tien kiezers zijn keuze nog niet bepaald. ...ik mijn recht als Nederlander wil laten gelden ....ik me niet langer een twee derangsburger wil voelen ...ikjuistindeze roerige tijden wil meepraten ...ik dan recht heb om te klagen I woensdag 15 maart 2017 Nog één keer de kiezer verleiden Tobias den Hartog Den Haag Erika v. Stekelenborg (28) Gerrit van der Stel (81) Eduard Leutscher (62) NEW YORK Weer- diensten hadden ge waarschuwd voor een verschrikkelijke sneeuwstorm die de oostkust van de VS volledig zou lamleg- gen. Maar gisteren bleek in New York slechts een laagje van 15 centimeter te vallen. Dat is fors minder dan de halve meter sneeuw die meteorologen eer der voorspelden. Toch legde de sneeuw de miljoe nenmetropool wel deels plat. De metro stopte met rijden op boven grondse trajecten. In andere delen van het land was er ove rigens wel sprake van forse sneeuwval. Aan de oostkust van de VS zaten 115.000 huizen zonder stroom en 5000 vluchten werden ge annuleerd vanwege het slechte weer. De staat New York had uit voorzorg scholen laten slui ten. In New York, New Jersey, Penn sylvania en Virginia was de noodtoe stand uitgeroepen. Gemeentewerkers maken Times Square in hartje New York sneeuwvrij, fotosafp A De lijsttrekkers van de grote partijen in een onderonsje kort voor het laatste verkiezingsdebat, fotoanp A Yvonne Luttikhold (22)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3