Zyn de berigten nopens de vermenigvuldiging der Zeehonden gegrond? Een waar Zeeuws feest in... de Betuwe 9 Maarten Steenbeek, voorzitter van de jubileumcommis sie van het KZGW, met de prijspenning. foto lex de meester 1816: Zyn de berigten nopens de ver menigvuldiging der Zeehonden, sedert eenige jaren, op de kusten en in de stroomen der Provincie Zeeland, ge grond? Is dezelve van invloed op de mindere hoeveelheid Visch, welke thans gewoonlijk bij de gemelde kus ten en in de stroomen van Zeeland ge vonden wordt? Op welke soort van Visch wordt die invloed het meest be speurd? En welke zyn de doelmatigste en minst kostbare middelen tot wering van die schadelijke Dier-soort? 1834: Daar het schijnt dat Zeeland en in het bijzonder het eiland Walcheren, evenals het Deensche Seeland, de hoofdzetel der Heidensche eerdienst voor de aangrenzende volksstammen is geweest, verlangt het Genootschap, dat naauwkeurig onderzocht worde, welke de reden is, dat deze beide gelijknamige Gewesten in deze hoofdbijzonderheid zoo zonderling overeenstemmen? 1842: Het Genootschap verlangt Eene geschiedenis der Volksplantin gen, door de Zeeuwen aangelegd en veroverd op de Kust van Guiana, als aan Rio Essequebo, Berbice, Suriname en de daaromstreeks gelegene Eilanden St. Eustatius, Tabago enz. vooral met be trekking tot de wijze, waarop zij daarbij zijn te werk gegaan, zoo in het uitgeven van Gronden en het aanleggen van Plantagien, als in het doen bewerken daarvan, hetzij door Slaven, hetzij door vrije handen. 1854: Men houdt het voor eene waar heid, dat land- en luchtgesteldheid grooten invloed heeft op het karakter eener bevolking. Het Genootschap vraagt: Welke zijn de kenmerken van het Nederlandsch Karakter in het alge meen en van het Zeeuwsche in het bij zonder? In hoeverre zijn deze uit den invloed van Land- en Luchtgesteldheid te verklaren? 1769: Welke zyn de redenen der mee- nigvuldige vallen of grondbraken in de zee-dyken, voornamelijk die der Pro vincie Zeeland, en op welke wyze kon- nen dezelve best voorgekomen, of daar zynde spoedigst en minst kostbaar her steld worden? 1777: Hoedaanige is de wyze, om de ar men, zoo binnen de steden als op het platte land van het Vereenigde Neder land, en in het byzonder van Zeeland, te ondersteunen en bestendig aan den kostte helpen 1794: Heeft de Haring- en Kabeljaa- uvisschery voormaals in Zeeland ge bloeid en wezenlyke voordeden aange bracht? Welken zyn de oorzaken, dat die Visscheryen in deze Provincie in verval zyn geraakt? En welken zyn de geschiktste middelen, om dezelven (met een gunsdtig vooruitzicht) aldaar op nieu, weer algemeen tot stand te brengen? 1803: Welke zyn de natuurlyke oorza ken, dat de bodem van de Middelburg- sche haven en het kanaal Welzinge, ze- dert eene reeks van jaren, zoo aanmer- kelyk door opslikkinge is verhoogd ge worden? De avond is opgezet door De Roos van Culemborg. Deze stichting probeert met uiteenlopende activi teiten op poëtische wijze cultuur, kerk en samenleving te verbinden. Initiatiefnemer van De Roos van Culemborg is Rieks Hoogenkamp. „Ik heb zelf een tijd in Zeeland ge woond", zegt hij. „In de jaren ze ventig was ik predikant in Veere. Later heb ik er altijd spijt van gehad dat ik die periode zo weinig aan dacht had voor de Zeeuwse taal, terwijl die nog op grote schaal werd gesproken." Nu heeft Hoogenkamp die aan dacht volop en hij merkt dat hij niet de enige is in de omgeving die een band heeft met Zeeland en het Zeeuws „Ik heb het initiatief geno men om in de Betuwe Zeeuwen op te duiken die dezelfde gedachte hebben. Dat is lastig, want ze staan niet als zodanig geregistreerd, maar voor ik wist had ik zeventig men sen voor een eerste avond." Die werd vorig jaar november ge houden. Dat succes was aanleiding voor een tweede 'Zeeuwenfeest', maar nu in het theater, zegt Hoog enkamp. „De mensen die we op het oog hebben, zijn een combinatie van Zeeuwen die hierheen zijn ver huisd en mensen die graag naar Ze worden bijna nooit meer op hun Zeeuw-zijn aangesproken Zeeland gaan om bijvoorbeeld te zeilen op de Oosterschelde of oes ters te eten." De Zeeuwen in de Betuwe zijn volgens Hoogenkamp een 'verbor gen minderheid'. Ze zijn vaak door een huwelijk met een niet- Zeeuw(se) in de Betuwe neerge streken. „Ze worden bijna nooit meer op hun Zeeuw-zijn aange sproken. Daardoor is het een vol strekt geïsoleerd element gewor den. Ze spreken vaak Nederlands, maar denken nog steeds in het Zeeuws. Ik denk dat de ander dat vaak niet eens weet." De avond kent een ultiem Zeeuws programma. Onder ande ren zanger Adrie Oosterling uit Groede is te gast. Documentaire maakster Karina Meeuwse vertelt over haar film 'De paardenmeesters van IJzendijke'. De voertaal is zo veel mogelijk Zeeuws. PZC ONLINE Ik vraag me af of de juichers ook gaan juichen bij ontslag van ie mand die kruisje draagt. woensdag 15 maart 2017 Selectie van prijsvragen, uitge schreven door het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen in de periode 1769-1860 Zeeland staat maandag 20 maart centraal tijdens een fees telijke avond in Culemborg. le dereen die de provincie een warm hart toedraagt, is welkom in Theater De Fransche School. Rolf Bosboom Culemborg - Rieks Hoogenkamp Meer: deroosvanculemborg.nl. UW REACTIE De politieke partijen heb ben onvoldoende aandacht voor Zeeland. Dat vindt het merendeel van de mensen die stemden op de poll op PZC.nl. Ook op Facebook waren de reacties negatief. „VVD, D66 en GroenLinks hebben totaal geen aan dacht voor Zeeland!" zegt Piet Carels. Ook Ronald Kopmels vindt dat de par tijen te weinig doen voor de Zeeuwen. „Anders zou den ze wel meer werk voor hier zorgen, zijn die van de staten ook schuldig aan, eten op onze kosten, meer doen ze niet." En Sarena van Hengel reageert op de stelling ietwat cynisch: „What else is new." TWITTER Mobibster @HVaerendonck Het Europees Hof van Jus titie bepaalde gisteren dat bedrijven hun werknemers mogen verbieden een hoofddoek of ander zicht baar religieus symbool te dragen. Daarvoor moet er wel een bedrijfsreglement zijn waarin het dragen van een politiek, filosofisch of religieus tekens is verbo den. Volgens het hof mag een bedrijf zelf bepalen of het neutraliteit tegenover klanten wil uitstralen. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op PZC.nl 1. Drijven op de Zeeuwse vlag 2. Vanaf zaterdag weer omrijden op sluizencom- plex Terneuzen 3. Jongeren stemmen: Ik heb eindelijk ook iets te zeggen 4. Zeeuwse koks grijpen weer naast Mosseltrofee 5. Advocaat: Dit meisje koos voor seks in plaats van AH Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie n facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37