Personeel van Volvo Trucks bij Gent staakt Minder druk verkeer Dow Alles over het Formule 1-seizoen 2017 8 Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/fl JUBILEUM ZEEUWSCH GENOOTSCHAP Hebt u altijd al eens het nu verder moet willen vragen, hoe met Zeeland? Dan is hier uw kans. Het Zeeuwsch Genoot schap vraagt ons m een prijsvraag ove eete helpen met r het deltagebied OOSTAKKER (B) Werknemers van Volvo Trucks in Oostakker, bij Gent, hebben gisteren de hele dag gestaakt. Ze zeggen pas weer aan het werk te gaan als er een 'accepta bel akkoord' is met de directie. De vakbonden hadden de staking vorige week aangekondigd. Ze zijn boos over onder meer de hoge werkdruk, verouderd materiaal en de vakantieregeling. Een toezeg ging van de directie, vorige week, werd door de werknemers verwor pen. De onderhandelingen bleven doorgaan, maar zonder resultaat. Er werd gisteren nog steeds gepraat. Bij Volvo Trucks werken vierdui zend mensen, onder wie tientallen Zeeuws-Vlamingen. Het is de grootste fabriek ter wereld van de vrachtwagenbouwer. Er worden per dag 186 vrachtwagens ge bouwd. Bij het naburige ondersteu ningscentrum Volvo Parts wordt overigens wel gewoon gewerkt. TERNEUZEN De maatregelen die Dow en de Westerscheldetunnel NV nemen om verkeersdrukte het hoofd te bieden, hebben effect. Vanwege een onderhoudsstop bij Dow is het 's ochtends drukker dan gewoonlijk. Dat zorgde met name maandag voor verkeerschaos. Dow riep werknemers op om onder meer te carpoolen. Dat hielp. De af rit Terneuzen, direct na de westbuis van de tunnel, is gisterochtend wel even dicht geweest om file te voor komen. Westerscheldetunnel NV heeft iedere ochtend iemand paraat om, indien nodig, de afslag af te sluiten en verkeer om te leiden. PvdA Terneuzen heeft schrifte lijke vragen gesteld over de ver keersdrukte aan B en W. De fractie oppert om verkeer in de spits om te leiden via de brug van Sluiskil of om een tijdelijke ontheffing te ver lenen voor de Lovenpolderstraat in Hoek, die alleen voor bestem mingsverkeer toegankelijk is. SO Alles over Max Verstappen Interviews, voorspellingen en feiten Met o.a. Olav Mol, Jan Lammers en Giedo van der Garde Alles over de circuits, teams en de coureurs publiceerd en worden weten schappers, onderzoekers, mensen uit de praktijk en andere belang stellenden uitgenodigd een ant woord te schrijven in een essay van maximaal 4.000 woorden. Dat werkstuk moet vóór de zo mer van 2018 zijn ingestuurd. De derde fase betreft de beoor deling van de ingezonden es says door een speciaal samenge stelde jury. De winnaar wordt be kendgemaakt tijdens de jubile umviering in 2019. De tot win naar uitgeroepen schrijver ont vangt een zilveren replica van de prijspenning, die in 1769 voor het eerst door het genootschap werd uitgereikt. Bovendien wordt het werkstuk in druk en online gepubliceerd. Het Familiefonds Hurgronje, dat afgelopen januari precies 250 jaar geleden werd op gericht, financiert dit onderdeel van de jubileumviering van het genootschap. Met het uitschrijven van een prijsvraag blaast het genootschap nieuw leven in een oude traditie. Vanaf de oprichting in 1769 tot 1858 schreef het Zeeuwsch Ge nootschap 129 prijsvragen uit over kwesties, die met Zeeland te maken hadden. Een belangrijk doel was om iedereen mee te la ten denken over oplossingen voor actuele kwesties. Zoals: Hoe kun nen afgebroken palen uit een paalhoofd worden gehaald, wat zijn de oorzaken van de najaars koortsen in de garnizoensplaat sen van Zeeuws-Vlaanderen, welk type schip is het geschiktst voor de vaart op Nederlands-In- dië? Waar moeten we naar toe met onze Zeeuwse delta? Meer toe risme, meer in dustrie, meer natuur? Het zijn grote vraagstukken. Het jubile rende Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen (KZGW) wil met de Zeeuwen een goed gesprek aangaan over het deltagebied waarin we leven. En dan wel op een manier, die het genootschap in de loop van zijn bestaan vaker heeft beproefd: aan de hand van een prijsvraag. Het idee is het volgende. In 2019 viert het KZGW zijn 250-ja- rig bestaan. Dat wordt een groots feest, met wetenschappelijke symposia, een expositie, luister rijke bijeenkomsten, koninklijke aandacht en diverse publicaties. Allemaal bedoeld om te laten zien dat het eeuwenoude genoot schap een gezelschap is, dat ook in de 21ste eeuw nog volop bestaansrecht heeft. Met het nu al uitschrijven van een prijsvraag wordt een lange aanloop genomen naar de viering van het jubileum over twee jaar. De opzet van de prijsvraag is in onderdelen opgesplitst. Om te beginnen worden alle Zeeuwen uitgenodigd vóór 1 mei Het Zeeuwsch Genootschap blaast nieuw leven in een oude traditie 2017 een vraag die relevant moet zijn voor Zeeland in te sturen naar het genootschap. Die vraag mag over de toekomst gaan. Bij voorbeeld: moeten we meer of minder ontpolderen, heeft de provincie als bestuurlijke een heid nog bestaansrecht, moet Zeeland het Florida van Neder land worden? Maar ook heden en verleden kunnen als onderwerp worden aangedragen. Zoals: wat waren de beruchte Zeeuwse koortsen en bestaat er kans dat die door de recent aangelegde natte natuur de kop opsteken? Het Zeeuws Genootschap heeft een aparte commissie in gesteld die uit de inzendingen één vraag selecteert. De uitver koren inzender krijgt een jaar lid maatschap van het genootschap en enkele boeken aangeboden. Vervolgens wordt de vraag ge- woensdag 15 maart 2017 met de bon uit deze krant POLE POSITION Verzin een vraag over Zeeland Stuur uw vraag voor 1 mei 2017 in naar het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen: Zeeuws Genootschap, Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg E-mail: info@zeeuwsgenoot- schap.nl Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36