Ik kan bienae nie wachte om te gae kiezen 5 Dierentuin bestaat 175 jaar in 2018 Zuiderburen Streektaal Dierentuin in Antwerpen werft vrijwilligers voor de musical Zoo of Life. De Zoo wil het jubileum vieren met, door en voor onze fans. „Een unieke samenwerking tussen amateurs en professionals." De Zoo in Antwerpen zoekt honderden vrij willigers om de musi cal Zoo of Life onder leiding van regisseur Luc Stevens van 2 tot 15 april 2018 te brengen. Meer dan 1.200 en thousiastelingen woonden afgelo pen week de informatiebijeen komst over het spektakel in het Elisabeth Center bij. „We willen dit jubileum vieren met, door en voor onze fans. Zes jaar geleden kwamen we in aanraking met het massaspektakel Mol in Scène van Stevens. We dachten: dit is het. De musical wordt een unieke samen werking tussen amateurs en pro fessionals", legt persvoorlichter Ilse Segers uit. Het 9-jarige danseresje Bernice Van Camp uit Rijkevorsel ziet het helemaal zitten. Eerder deed ze mee aan de Eftelingmusical Pi- nokkio. „Ik hou van dansen, sinds drie jaar volg ik lessen. Deze musi cal lijkt me erg leuk, al hou ik meer van konijnen dan van wilde die ren", vertelt het meisje. „Ik zag de oproep van de Zoo voorbijkomen en vroeg mijn dochter of ze mee wilde doen. Ze stond meteen te springen", legt mama Nadia Van Overloop uit. Regisseur Stevens zal blij zijn met deze enthousiaste ling. Hij is op zoek naar mensen die een warm hart dragen voor de Zoo en zin hebben om samen te spelen. „Het wordt een ode aan de liefde tussen mens en dier. De toe schouwers worden ondergedom peld in de magische wereld van de dieren. Ze moeten dat al voelen als ze hier aankomen, want het wordt belevenistheater", vertelt de regis seur. Hij verklapt al een aantal plannen. Zo zal het spektakel be ginnen op het Astridplein, waar de ingang van de Zoo ligt. „Honder den dansers vormen een wand vol vlinders, er hangen mensen in bo men en de theaterzaal zelf veran dert in een oerwoud." Honderden dansers vormen een wand vol vlinders en er hangen mensen in bomen Genoeg werk voor Eddy Bo- gaerts (65) uit Deurne dus. Hij is een groot fan van de Zoo en wil graag meehelpen aan het bouwen van het decor, wat hij al 43 jaar doet voor een amateurtoneelver- enging. „Ik ben een beestjesliefhebber en al zeker tien jaar abonnee van de Zoo en Planckendael. Ik bezoek deze dierentuinen iedere week en volg al het nieuws. Als er bijvoor beeld een kleintje is geboren, ga ik meteen kijken", vertelt Bogaerts. Naast zijn dierentuinbezoekjes vindt hij het leuk om creatief bezig te zijn. „Er komt veel kijken bij het bouwen van een decor: schilderen, behangen, op zoek gaan naar meu bels et cetera. Als de Zoo decor bouwers nodig heeft, bied ik me graag aan." Ook interieurarchitect Sara Vienne (25) en dierenverzorgster Amber Verbruggen (24) uit Ant werpen willen graag hun bijdrage leveren aan de musical. Vienne: „Ik wil in de theaterwereld wer ken, achter de schermen. Dit is misschien de eerste stap." I aarhe is 't vuuf- tien maerte. Dan kü m'n einde- I lienge gae stemme. Ik wete nie oe of't mit julder is, ma ik bin eêl blie dat ons dan ok verlost bin van aol die moöipraeterie op de t.v, de radio in ok in de krante. Want de media bin d'r wè blie mee, ma 't wier mien 'n bitje te vee. Ons wiere bepoeierd in besukerd. D'r wier mit miljarden ehoöid in net as in de sinter- klaostied vlohe de peperbol- len naer aole kanten, want 'de pieten' deeje netuurlijk ulder besten om zó vee mo- helijk groepen tevree te mae- ken in an ulder kant te krie- hen. Ik most'r ok wè 's om la- che, want ons wete aole- maele dat 't glad onmohelijk is om aol die miljarden bie mekaore te kriehen. Ze roepe twint aomè: stem noe ge woon op mien, dan bin je bo ven Dord. In as je dat nie doet za aoles in perdèl loape (in de soep lopen). Om ulder woorden kracht bie te zetten kwaeme ze zaalfs naer onze previncie in dat is butehewoon. Van eêne docht ik dat 'n nog nooit in Zeêland was geweest, want 't was'n op'evaole dat de we- hen naer Zeêland te smal bin. Die motte trek breêjer emaekt 'ore. Noe, dat roepe de gemeêntebesturen a jae- ren, ma toe aod'n dae nog nie naer eluusterd, want ie ei naemelijk 'n eêl nieuwe par tij op'ericht. In die bin d'r dit keer vee. Ik 't liefste 'n koe- kedoöze waer of nie enkelt Mariakaekjes in zitte, ma ik dienke noe ok wï nie dat ons op zövee keuze zitte te wach ten. Je behriep, ik zat te verlan gen nae 'n Stemwiezer. De dag dat 'n beschikbaer kwam è'k die trek in zitte vuile. Wat dienk je? Ik zou motte gae stemme op 'n partij die of ik nooit zou kieze. In daer zit ik noe 'n bitje mee. Ik wete al- lank a waalke partij mien ze- hen kriegt, ma as ik dae maarhe 't vakje van rood kleure zit 'r toch in mien achter'oöd 'n stemmetje te fluusteren: je gae tehen j'n eihe antwoorden van de Stemwiezer in. Zukke uut- vindiengen brienge joe nog an't twufelen ok! Ma de par tijleiders twufele nie an d'r eihe. Ze wete bienae aomè waer of de miljarden van- daene motte komme. Ik dienke, dat ze dikkels Mono polie espeeld Dat wulder tuus ok vee edae. Op ouwe- jaersaeven was 't vaste prik, want 't spel kon eêl lank dure in omdat 't vó ons de lang- sten aeven van 't jaer was ao je a 'n flienk stik d'r van op'emaekt. Maansen, wat è'k dikkels in de gevangenis ezete in twint konde die aore spelers straeten koape! Nae maarhe behint'r vó de polle- tiek 'n aor spel. Dan motte ze aole lillijke diengen die ze van de aore partijen ezeid verhete in perbeere mit me kaore te accorderen. Ik dienke dat ze dikkels 'Terug naar AF' motte. Ze motte saeme 'n Algemeen Fonds deêle in noe juust gae kieke waalke gronden ze saeme be- zitte. Da's wat aors as 't spel letje waer of je mot betaele as je op de grond van 'n aor komt. 't Oor nog spannend! Ik kan bienae nie wachte om te gae kiezen. A'k d'r ma van kan slaepe. KONINGIN ELISABETHZAA woensdag 15 maart 2017 PC Antwerpse Zoo viert jubileum met musicalspektakel Zoo ofï .ife Gertie de Boey Antwerpen -Luc Stevens, regisseur In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De Zoo in Antwerpen zoekt vrijwilli gers voor de musical Zoo of Life. Mensen die mee willen werken aan 'Zoo of Life' kunnen zich in schrijven via de website van de Zoo. Vervolgens worden ze uitge nodigd voor vergaderingen, work shops of audities. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. l.tREIITUlH De entree van de Antwerpse Zoo. fotos zooantwerpen/jonasverhulst Het affiche van de musical.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33