Praktijkopleiding ouderenzorg Oscars voor bakkers Waterpolitie controleert niet meer 4 Nieuwe praktijk opleiding stoomt mbo'ers klaar voor een baan in de ouderenzorg. 'Een voorbeeld voor de rest van Nederland.' Vijf Zeeuwse ouderenzorgorgani saties, Scalda en de HZ beginnen komend schooljaar een praktijkop leiding die mbo'ers klaarstoomt voor een baan in de ouderenzorg. Minister Jet Bussemaker (Onder wijs) en staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid, Welzijn en Sport), nog nèt in functie, bezoch ten gistermiddag Zorggroep Ter Weel in Goes voor de officiële af trap van de opleiding. Want: „Dit is een voorbeeld voor de rest van Ne derland", zei Van Rijn. De ouderenzorg in Zeeland voor ziet de komende jaren een nijpend tekort aan personeel. „Twintig pro cent van het verzorgend personeel in Zeeland is nu al ouder is dan 55", rekende Monica Roose, directeur van ViaZorg, voor. „De instellingen verliezen de ko mende jaren dus heel veel goed op geleide en ervaren medewerkers. Het aantal vacatures is sinds 1 sep tember al explosief gestegen: van 141 naar 282." Er zijn maatregelen nodig. In sa menwerking met het UWV wor den al mensen omgeschoold tot verzorgenden IG. Maar dat is niet genoeg. Er is een speciale opleiding nodig voor de ouderenzorg. En die 'Zeeuwse Praktijkroute Ouderen zorg' komt er nu, met steun van het Rijk. Na de zomer begint de mbo- opleiding die opleidt tot niveau 3. Het is de bedoeling dat niveau 4 en het hbo later volgen. Dag één Toekomstige leerlingen zitten niet in de klas, maar ze lopen vanaf dag één mee in een verzorgingshuis, een woongroep of in de thuiszorg. De gedachte is dat ze op die manier meteen kennis maken met hun toe komstige beroep. „Dat werkt moti verend", weet Marijn Nelen, be stuurslid van Scalda. Bovendien krijgen studenten zo de actuele vaardigheden bijgebracht. Voor zorgmedewerkers is het ook een kans om up-to-date te blijven, zei Grietje van der Vliet tegen Van Rijn en Bussemaker. Ze is één van de verzorgenden bij Ter Weel. „Ik leer ook van de leerlingen. Ze stel len me vragen. Dat houdt me alert." Van Rijn ziet de Zeeuwse prak tijkroute als dé manier om het per soneelstekort in de zorg te lijf te gaan. „De zorg heeft mensen nodig die complexere vragen uit de ver- pleegzorg aan kunnen, maar ook mensen die aandacht hebben voor het welzijn en de kwaliteit van le ven van ouderen. Als scholen en zorginstellingen samen optrekken, kunnen ze snel en succesvol men sen opleiden", zei hij. „Als leerlin gen al vroeg meedraaien op een af deling, dan kunnen ze uitvinden of het werk wat voor hen is." De praktijkopleiding is een sa menwerking tussen Zorggroep Ter Weel, Allévo, ZorgSaam, WVO Zorg, SVRZ, ViaZorg, Scalda en de HZ. De witte bolletjes werden gewo gen, de bolussen doorgesneden en bekeken, de volkorenbroden be snuffeld. En alles werd door de jury geproefd om te kunnen bepalen wie zich de beste bakker van Zee land zou mogen noemen. Aan deze competitie, georgani seerd door de Nederlandse Brood- en Banketbakkers Ondernemings vereniging, deden 25 ambachtelijke bakkers mee. De 'oscars' voor de Zeeuwse bakkers werden gister middag uitgereikt in de Scalda-lo- catie Podium in Middelburg. De 'overall' Zeelandtrofee ging naar bakkerij Filius in Yerseke. Hun geheim is naar eigen zeggen eerlijke ingrediënten gebruiken en elk brood met de hand maken. Twee van de drie categorieën (volkoren brood en bollen) werden door deze bakkerij gewonnen. Vooral in de ca tegorie volkoren stak Filius er vol gens de jury met kop en schouders boven de andere deelnemers uit. Alleen in de categorie beste Zeeuwse bolus moesten de Yerse- kenaren twee Zeeuw-Vlaamse bak kers voor zich dulden. Bakker Dees Nadat ik de eerste keer had gewonnen, verkochten we tien keer zoveel bolussen uit Zaamslag werd beloond met een tweede prijs. Met een miniem verschil van een tiende punt won, voor het vierde achtereenvolgende jaar, bakker Joop van Meijel uit Clinge het goud. „Hoe doet hij dat toch?", was de vraag bij de prijsuitreiking. „Niks bijzonders, ik heb het recept ge woon van de website van Zeelandia geplukt", grapte hij. Het brood en de bolussen werden 'blind' gekeurd. De afgelopen vier weken waren ze door een ano nieme koper opgehaald in de win kels van de deelnemende bakkers. Gisterochtend werd een tweede se rie bolussen bij de bakkers afge haald en naar de keurmeesters ge bracht. De jury lette op veel aspecten bij de beoordeling van de baksels. Niet alleen smaak, maar ook uiterlijk, kleur, korst, geur, structuur en ge lijkheid waren elementen die de bakkers punten opleverden. Toekenning van de Zeeuwse bak- kersprijzen is overigens een seri euze zaak. Bekroonde bakkers mer ken het aan hun omzet. „Nadat ik de eerste keer had gewonnen, ver kochten we ineens tien keer zoveel bolussen", aldus Van Meijel, die weer bijzonder blij was met de uit verkiezing. „Vier keer, dat is echt vet!" Jeugdprijs Voor de leerlingen van het Scalda College voor Brood en Banket was er een speciale jeugdprijs in de ca tegorie beste bolusbakker. Tien stu denten waren doorgedrongen tot de eindstrijd. Gisterochtend draai den en bakten zij hun bolussen. Ook bij de jonge bolusbakkers wa ren de verschillen in beoordeling minimaal. Dustin van Kleunen uit Goes mocht uiteindelijk de grootste be ker mee naar huis nemen. „Ge woon doen", zo verklaarde het jonge aanstormende bakkerstalent zijn succes. VLISSINGEN De waterpolitie controleert voorlopig niet meer op de Zeeuwse wateren. Door bezuinigingen zijn er onvol doende mensen om het werk goed en veilig te kunnen doen. De staking heeft volgens politie- vakbond ACP directe gevolgen voor de veiligheid. Door de staking blijven in het hele land twaalf grote schepen en een veelvoud aan speedboten en RIB's aan de kant liggen, al dus de ACP. Hoewel de circa 150 agenten niet meer uitvaren, komen ze wel in actie bij nood meldingen. „Collega's leggen nu de boten aan de ketting omdat ze niet langer willen toekijken hoe hun vak kapot wordt bezuinigd", zegt ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp. De 150 medewerkers van de waterpolitie bewaken samen met de Zeehavenpolitie Rotter dam de veiligheid in de Neder landse wateren. Zij letten onder meer op gestolen goederen, af valstoffen en verdovende mid delen die via het water worden vervoerd. Ook letten ze op vuil nisdump, mensensmokkel en het aantal uren dat schippers mogen varen. 112 NIEUWS 150 km per uur op 100 km-weg Dronken man opgepakt Kraanwagen met pech woensdag 15 maart 2017 Cornelleke Blok Goes Een spannende dag voor de Zeeuwse bakkers: wie mag zich de beste van 2017 noemen? Theo Giele Middelburg - Joop van Meijel, beste bolusbakker 'S-HEERENHOEK De politie heeft gistermiddag het rij bewijs ingevorderd van een bestuurder op de Sloeweg (N62). De politie betrapte de automobilist toen die 156 kilometer per uur reed op de weg. Ter hoogte van 's-Heerenhoek is de be stuurder aan de kant gezet. De snelheid die de agenten hadden gemeten bedroeg, na correctie, 151 kilometer per uur. Op de Sloeweg geldt een maximumsnel heid van 100 kilometer per uur. Daarom is het rijbewijs ingenomen. TERNEUZEN Een 25-jarige man uit Vogelwaarde heeft maandag in Terneuzen drie proces-verbalen gekregen. Eerst zag de politie hem in een fout geparkeerde auto zitten aan de Korte Kerk straat. Ze lieten hem bla zen en hij bleek dronken. Omdat de man vertelde dat hij niet de bestuurder was, gaf de politie hem alleen een boete voor fout parke ren en het niet tonen van legitimatie. Een uur later zagen ze de man toch rij den. Ze hielden hem aan en na een nieuwe blaastest bleek hij nog steeds dron ken. De man kreeg weer een proces-verbaal en moet een rijvaardigheids- onderzoek doen. BORSELE Een kraanwa gen met pech heeft giste ren voor verkeershinder gezorgd in de oostbuis van de Westerscheldetunnel, richting Borsele. De kraan wagen viel net voor 12.00 uur stil in de oostbuis. Het voertuig lekte olie en liet een lang spoor in de tunnel achter. De N.V. Wester scheldetunnel sloot de buis tussen 12.45 tot 13.45 uur volledig af om de olie op te ruimen en de kraanwagen weg te slepen. Dat wegsle pen mislukte echter waarna de organisatie be sloot het gevaarte na de spits ter plekke te repare ren. Daarvoor werd de tun nel een half uur lang afge sloten. Tot die tijd was er één rijstrook beschikbaar. Staatssecretaris Martin van Rijn (I) en minister Jet Bussemaker (r) zijn in gesprek met bewoners en medewerkers van Zorggroep Ter Weel in Goes, foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32