Lammeren Scholieren laten PvdA links liggen Zeeuws verlanglijstje voor nieuwe kabinet 2 15 maart JAN VAN DAMME verkiezingen STEMADVIES Column Toch maar een stem op de partij, die ik al een leven lang het voordeel van mijn twijfel heb gegeven? Of net als zo- velen het zinkende schip verlaten? In de peilingen scoren mijn oude rode rakkers zo langzamerhand onder het vriespunt. Wat is wijs heid? Strategisch stemmen, om die ene verkiezingsramp te helpen voorkomen? Ik kan er natuurlijk ook een dierensausje over gooien. Of eens naar de hemel kijken. Of... Op dat moment word ik geroe pen. Een voorjaarsochtend, ik heb de zon van acht uur al een warm welkom toegeknikt. 'Goedemor gen', hoor ik nog eens achter de struiken van het pad waar onze Dibbe haar geurvlaggetjes uitzet. 'Heb je de lammetjes al gezien?' Het is de mevrouw die aan mijn uitlaat- route woont. Met haar man is ze zo plusminus kampioen moestuinier, met altijd de prachtigste prei, de grootste aardappelen en de zon- roodste tomaten. Ze hebben ook een paar schapen. Een ram, Willem heet 'ie, die apart in een wei staat. Kom je binnen zijn omheining, dan is de kans groot dat hij je omver beukt. Mens of dier, dat maakt niet uit. 'Het zijn er drie'. Ik mag over de halve deur van het schuurtje kijken. Drie schapen lopen nog een beetje verweesd rond in de kleine ruimte. Wat een ogen hebben die beesten, zo groot en uitdrukkingsloos zie je ze zelden. Twee ooien hebben het zwaar, over een week of iets meer is het hun beurt om te lammeren. Achter een hekje in de hoek van de stal zie ik een moederschaap wat stro naar binnen werken. Onder haar buik is het een gewriemel van- jewelste. Drie lammetjes zijn druk in de weer om al haar tepels te be nutten. Een drieling, vertelt de ei genaresse, best bijzonder. De die renarts kon maar net op tijd wor den gewaarschuwd, het vruchtwa ter was al helemaal gekleurd, de eerste twee die hij tevoorschijn haalde moest hij op hun kop in een emmer koud water houden. Tot twee keer toe. Toen pas kwam er le ven in. Ik neem afscheid. Gerustgesteld. Stembus, zeker. Maar ook voorjaar en wakkere lammetjes. i Zulke grote en uitdrukkingsloze ogen zie je zelden DESTELLING Vandaag: Het rode potlood moet blijven Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters EEN PARAPLU MEENEMEN I WANT HET WEER IS NET ZO &ETROUW&AAR ALS t>E PEILINGEN VAN MAURICE t>E HONb, Wegomleidingen wegens onderhoud Geveltekst Hans Verhagen eraf Lijndienst Gent-Guinee GOES 3 ton voor toeristenbus Leerlingen uit het hele land moch ten de afgelopen weken alvast hun stem uitbrengen in hun school. De PVV en D66 krijgen beide zo'n 15 procent van de 2350 uitgebrachte Zeeuwse stemmen. GroenLinks is landelijk de grootste partij onder jongeren. In Zeeland staat die partij op de vierde plek, met dertien pro cent van de stemmen. D66 (17 pro cent) en VVD (15 procent) scoren landelijk ook hoog. De PW eindigt landelijk als vierde (t2 procent). Verlies Voorafgaand aan de tweede kamer verkiezingen van vier jaar geleden kozen de meeste Zeeuwse scholie ren (ruim 21 procent) voor de PvdA. Nu lijdt die partij veel verlies: vijf procent van de stemmen. De VVD was vier jaar geleden tweede met ruim 17 procent. De PW en D66 kregen destijds respectievelijk 10 en 11 procent van de Zeeuwse stem men. Tijdens de scholierenverkiezin gen brachten leerlingen van zeven Zeeuwse scholen hun stem uit: het Pontes Pieter Zeeman (Zierikzee), het Ostrea Lyceum (Goes), het OdyZee College (Goes), mytyl school De Sprienke (Goes), prak tijkschool Het Bolwerk (Middel burg), het Zwin College (Oostburg) en de zorgopleidingen van Scalda (Goes). Landelijk stemden meer dan 140.000 jongeren van 495 scho len. ProDemos, huis voor democratie en rechtsstaat, hield de scholieren verkiezingen voor de 24e keer. Eer dere verkiezingen lieten zien dat de mening van de scholieren vaak een goede voorspeller is voor de echte verkiezingen: vaak winnen en ver liezen dezelfde partijen. Wel is ge bleken dat GroenLinks en SP door de jaren heen populairder zijn on der jongeren dan onder volwasse nen. De PW scoort ook hoog onder scholieren. Het CDA heeft juist minder aanhang bij de jeugd. Zeeland heeft zijn verlanglijstje voor het nieuwe kabinet klaar. De provincie, de gemeenten, het wa terschap, het onderwijs en de on dernemers gaan gezamenlijk de lobby in Den Haag opvoeren om zoveel mogelijk binnen te halen. Het Zeeuws Lobbydossier, dat gisteren in Middelburg is gepresen teerd, bouwt voort op de adviezen die oud-premier Jan Peter Balke nende vorig jaar uitbracht om de Zeeuwse economie te versterken. Om de kansen voor Zeeland te ver groten, is gekozen voor thema's die ook landelijk en zelfs internationaal van belang zijn. Ze zijn ook afge stemd met de andere provincies. Dat vergroot de kansen op een bij drage uit Den Haag, denkt de Veerse burgemeester Rob van der Zwaag, voorzitter van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten. „Onze Zeeuwse zaken dragen bij aan de BV Nederland." Zeeland gaat bij de nieuwe Ka merleden en het volgende kabinet aandacht vragen voor de kennis economie, voor de omslag naar duurzame energie in de havens en de industrie en voor het gezond maken van (het water van) de zuid westelijke delta. Ook moet Den Haag de verliesgevende kerncen trale te hulp schieten en bijdragen aan de dure sanering van de failliete fosforfabriek Thermphos, omdat die nu de investeringsmogelijkhe den van de provincie beperken. Zeeland hoopt nog van het huidige kabinet gedaan te krijgen dat maxi maal 25 miljoen euro wordt overge maakt voor een aantal concrete pro jecten. „De shortlist ligt klaar", al dus gedeputeerde Ben de Reu. Overheid, onderwijs en onder- Onze Zeeuwse zaken dragen bij aan de BV Nederland nemers hebben afgesproken dat het Zeeuwse verhaal nog harder moet klinken in Den Haag. „We hebben een goed verhaal", zegt Ronald Reunis van de Brabants-Zeeuwse Werkgevers. ..Maar we hebben als Zeeuwen niet altijd de flair om dat uit te dragen. Dat kan beter." woensdag 15 maart 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Politieke partijen hebben onvol doende aan dacht voor Zee land 390 reacties VLAKE Zowel de Vlaketunnel (A58) als het Dampoort aquaduct (N57, bij Middel burg) is binnenkort twee avonden en nachten dicht vanwege onderhoud. Bij de Vlaketunnel is dat van maandag 20 tot en met woensdag 22 maart, tus sen 20.00 en 6.00 uur. Het verkeer wordt omge leid via de N289. Het Dampoortaquaduct is ge stremd van maandag 27 tot en met woensdag 29 maart, tussen 20.00 en 6.00 uur. Het verkeer kan via de 'oude' N57 rijden. VLISSINGEN De vermeende geveltekst van dichter Hans Verha gen in Vlissingen is giste ren verwijderd. De tekst in de Gasthuisstraat was recent aangebracht in de veronderstelling dat het poëzie was van de uit Vlissingen afkomstig win naar van de P.C. Hooft- prijs 2009. Het bleken echter regels te zijn af komstig uit een artikel dat Mario Molegraaf schreef óver Verhagen. GENT De haven van Gent, de beoogde fusiepartner van Zeeland Seaports, heeft een tweede lijn dienst naar het Afri kaanse Guinee binnenge haald. Logistieke dienst verlener Lalemant uit Gent en het Franse Afri can Maritime Agencies Guinea hebben daarvoor de handen ineengesla gen. Schepen zullen vooral stukgoed vervoe ren. Het Havenbedrijf Gent is opgetogen met de nieuwe lijn. Ook komende zomer worden in Zeeland extra bussen ingezet om toe risten te vervoeren. De provincie trekt daar 300.000 euro voor uit. Dat gebeurt van de mei tot en met de herfstva kantie. Op Schouwen- Duiveland en in Zeeuws- Vlaanderen worden nog meer ritten gemaakt dan tijdens vorige zo mers. Lijn 814 rijdt twee keer zo vaak, tot Sluis. Als het aan Zeeuwse middelbare scholieren en mbo'ers ligt, dan wint de VVD de verkiezingen. De partij van Mark Rutte krijgt bijna 20 procent van de stemmen in de scholierenverkiezingen. Cornelleke Blok Vlissingen van de Zeeuwse scholie ren kiest voor de VVD. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Rob van der Zwaag, burgemeester Veere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2