s, lege handen Maarten staat met Road to Beijing Onderzoek havenbedrijf en tien natuur- en milieuorganisaties Jurylid Sjaak van de Velde ruikt aan een bolletje. In Middelburg werd gis teren beslist wie zich de beste bak ker van Zeeland mag noemen Student werktuigbouw kunde daagt HZ voor de rechter wegens stopzet ten van zijn studie Erik Bastiaansen richt zich op de Winterspelen van 2022 zeeland 10 De 28 hectare grote Schorerpolder, pal ten westen van het Sloegebied, wordt mogelijk opnieuw ingericht. Adviesbureau Tauw doet onder zoek, in opdracht van havenbedrijf Zeeland Seaports én tien natuur- en milieuorganisaties. De gezamenlijke aanpak is mede het gevolg van de nieuwe koers die Zeeland Seaports vaart. Het haven bedrijf wil werken aan natuurher- stel in en rond de Westerschelde. Dat is één van de speerpunten in de Duurzaamheidsambitie 2030, een vorig jaar gesloten pact van Zeeland Seaports, de in Portiz verenigde ha venbedrijven, de ZMf en de provin cie. Bij het groene profiel past nau wer samenwerken met natuur- en milieuorganisaties. Vroeg overleg moet ook voorkomen dat partijen elkaar treffen bij de rechter. Dat kost geld, energie en vertraagt plan nen. Daarnaast vergroten investe ringen in natuur de milieuruimte van het havenbedrijf. Dat heeft on der meer te maken met de stikstof wetgeving. Terminal De Schorerpolder is één van de aan de Westerschelde gelegen polders die Zeeland Seaports destijds aan kocht als natuurcompensatie voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT), een kade met voldoende diepgang voor grote containerschepen. Voor de WCT bleek jarenlang echter geen exploitant te vinden. Inmiddels heeft het havenbedrijf en de Zeeuwse politiek er definitief af scheid van genomen. De gebroederlijke aanpak wil niet zeggen dat ze het over alles eens zijn Met de Schorerpolder is jaren niks gedaan. Dat kan veel beter, denken Zeeland Seaports en Coali tie Delta Natuurlijk (CDN), een verbond van ZMf, Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, het Wereld Na tuur Fonds, Vogelbescherming Ne derland, het Zuid-Holland Land schap, Brabants Landschap en de Brabantse Milieufederatie. Het ad viesbureau Tauw voert het onder zoek uit. Eind mei, begin juni moet het rapport er liggen. De gebroederlijke aanpak van de Schorerpolder wil niet zeggen dat partijen het over alle zaken eens zijn. Zo vecht CDN de vergunning aan die Zeeland Seaports recent heeft gekregen voor het weghalen van een 'drempel' in de vaargeul Wielingen voor de kust van Zeeuws-Vlaanderen. Volgens CDN is dat de aanzet tot een vierde ver dieping van de Westerschelde. De coalitie had eerder een zienswijze ingediend bij het Rijk, maar daar is in de vergunning geen rekening mee gehouden. Daarom hebben ze onlangs een bezwaarschrift inge diend, overigens pro forma, want als het onderzoek van Tauw positief uitpakt, gaat dat bezwaarschrift mogelijk van tafel. Uitdiepen Zeeland Seaports toonde zich eer der verbaasd over het verzet tegen wat zij de 'maatwerkgeul' noemt: het uitdiepen van een smalle geul waardoor schepen met een diep gang van 16,5 meter toch de haven van Vlissingen en de haven bij Dow kunnen bereiken. Nu wijken sche pen bij een bepaald tij soms nood gedwongen uit naar andere havens. Het verwijderen van 'maar 600.000 kubieke meter baggerspecie' kost zo'n 2,5 miljoen euro. Volgens het havenbedrijf is de ecologische schade verwaarloosbaar en is er geen relatie met een vierde verdie ping. It woensdag 15 maart 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 FOTO RUBEN OREEEL ZEELAND 12 Kans op natuur Schorerpoïder Zeeland Seaports en tien na- tuur- en milieuorganisaties laten samen onderzoeken hoe ze de natuur kunnen opbouwen in de Schorerpolder. Frank Balkenende Ritthem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29