Gedoodverfde favoriet Giro Zidane op vier benen in Champions League m 25 Met een welgemikte aanval in de bergrit naar de Terminillo verzekerde Nairo Quintana zich van de winst in de Tirreno-Adriatico. Maar er waren meer blikvangers. De afgelopen week in vijf gezichten. Enorme teleurstelling Tactisch ongelukkig Geen schim van winnaar MGËïm Absolute blikvanger VAN EMDEN DUMOULIN QUINTANA NIBALI SAGAN ledereen kan zien dat Sagan vliegt Geestelijk vader van dit bijzondere product: Jan Tops uit Valkens waard. De puissant rijke ex-ruiter runt al twaalf jaar de Global Champions Tour, met een reeks springwedstrijden over de hele wereld. Vorig jaar koppelde hij daar een serie van vijftien wed strijden voor teams aan. Zie daar de geboorte van de Global Cham pions League. Met deelnemende ploegen die illustere namen meekregen als de Shanghai Swans, de Miami Glory, Madrid in Motion, de Monaco Aces, Rome Gladiators en - jawel - Valkenswaard United. Steeds ver wijzend naar de plaatsen waar de wedstrijden gehouden worden en bestaand uit mondiale topruiters. Dit jaar gaat de Global Champi ons League zijn tweede seizoen in. Met enkele aanpassingen én nu ook gesteund door de paarden- sportbond FEI. Tops belegde giste ren bij hem 'thuis' een persconfe rentie, waarbij ook de Belgische FEI-president Ingmar de Vos aan wezig was, om de wijzigingen in zijn Champions League toe te lichten. De hele internationale paardensportpers was er voor af gezakt naar Valkenswaard, naar de Tops Arena, een 'paardensportsta- t Messi of Federer kan niet rustig over straat, maar een topruiter herkent niemand. Dat moet veranderen dion' dat zeker in Nederland zijn gelijke niet kent. Wat er gaat veranderen in de Global Champions League? Dit jaar zijn er geen twaalf, maar acht tien deelnemende ploegen en de teams mogen gedurende de com petitie paarden en ruiters vervan gen als zij dat nodig achten. Tops verwees naar het voetbal waarbij ploegen ook niet altijd in dezelfde samenstelling spelen. Voor zijn spectaculaire geestes kind spiegelt de ex-ruiter zich so wieso graag aan mondiale sporten als voetbal, tennis en Formule 1. „Lionel Messi of Roger Federer kunnen niet rustig over straat als zij in Amsterdam zijn. Als een top ruiter als Rolf-Göran Bengtsson (winnaar van de Global Champi ons Tour 2016, red.) daar rond loopt, herkent niemand hem. Dat moet veranderen", aldus Tops. Geld gaat er alvast volop om in de Global Champions League, dat is de hippische sport wel toever trouwd. De sponsors van de deel nemende teams betalen allemaal twee miljoen euro 'entreegeld' en er ligt een prijzenpot klaar van in totaal tien miljoen. Aandacht van televisie en nieuwe media moeten de sport in de gunst van het grote publiek brengen. Zodat over een paar jaar bij de Champions League inderdaad nie mand meer aan Real Madrid of FC Barcelona denkt, maar aan het hip pische team van Madrid in Motion met Nederlandse sterren als Mai- kel van der Vleuten en Leopold van Asten. Het begin is er. Van Asten won zondag immers nog de Grand Prix bij Indoor Brabant. Op zijn paard Zidane. woensdag 15 maart 2017 Vormcrises, mislukte tactieken en twee absolute vedetten Daan Hakkenberg San Benedetto del Trontio 11.21 over tienenhalve kilo meter. Toptijd, ledereen weet het, ook Jos van Emden als hij iets voor half drie de snelste tijd neerzet in de afsluitende tijdrit van de Tirreno. Er is alleen één groot pro bleem: Rohan Dennis. Die start als een van de laat- sten, een paar minuten voor vier, dus zit van Emden zich anderhalf uur te verbijten. „Zo nerveus als nu ben ik nog nooit geweest." In de studio van de Italiaanse Rai wacht hij op het verdict. Dennis is drie seconden sneller. „Gewoon kut. Ik kan er niks meer van maken", zegt Van Emden, die bijna onpasselijk is van teleur stelling. „Het is de tweede keer dat ik in een World Tour-tijdrit tegen Dennis aanloop." Van Emdens ploeggenoot Roglic wordt vijfde in de tijdrit en loopt de derde plek in het eind klassement mis. Een geluk: in de aan staande Giro d'ltalia zit geen ploegentijdrit. Tom Dumoulin kan het podium al na dag één van de Tir reno uit zijn hoofd zetten na duur tijdverlies in de ploegentijdrit. Dumoulin probeert zich nog terug te vechten in het klasse ment, maar - zo geeft hij ook zelf toe - hij was tac tisch niet heel gelukkig. Gaat in etappe twee te laat achter ritwinnaar Ge- raint Thomas aan en zijn aanval op de Terminillo in rit vier wordt al na een ki lometer geneutraliseerd. Grootste klap volgt op de laatste dag. De tijdrit van Dumoulin - voorheen zijn sterkste wapen - loopt voor geen meter. Hij heeft de afgelopen maanden vooral bergop getraind en niet op zijn tijdrit. De zesde plek in het klasse ment - Mollema wordt ne gende - biedt Dumoulin amper troost. Zijn aanval op de Ter minillo is even voor spelbaar als beslis send. Met één welge mikt schot trekt Nairo Quintana de eindzege in de Tirreno naar zich toe op dezelfde manier als in 2015. Maar de Colombiaan maakt zich geen illu sies. Zijn tweede Tir- reno-zege is aller minst een voorbode van de aanstaande Giro waar hij meer weerstand verwacht. Vliegt dezer dagen terug naar Colombia en laat wedstrijden als de Ronde van Ca- talonië en Ronde van het Baskenland links liggen. Komt pas eind april terug naar Eu ropa om als absolute topfavoriet aan de Giro te beginnen. De Italiaanse wielertifosi zullen met samengekne pen billen naar de aan staande 100ste editie van de Giro d'ltalia toeleven. Want als deze Tirreno een voorbode is van wat hen in mei te wachten staat, dan is er absoluut reden tot zorg. Vincenzo Nibali was geen schim van de renner die inmiddels vier grote rondes heeft ge wonnen. Hij gaf aan dat zijn nieuwe team Bahrein- Merida nog niet goed op elkaar is ingespeeld, maar was zelf bergop ook niet goed genoeg. En wat te denken van Fabio Aru - ex-ploeggenoot van Ni bali, maar zeker geen vriend - die in de bergrit naar de Terminillo op ruim 4 minuten eindigt en een dag later ziek opgeeft. De grote vraag met het oog op de Giro is of het fy sieke gestel van Aru wel gemaakt is voor het vak van ronderenner. Het is inmiddels mis schien wat eentonig, maar met twee etappezeges en de rode puntentrui is Peter Sagan de absolute blikvanger van deze Tir reno. Zelfs in de tijdrit, waar hij een vrouw ont wijkt die met haar hond de straat oversteekt. Sagan is de man op wie elke ploeg de komende weken in de klassiekers de tactiek afstemt. Luister maar naar Tom Boonen. „ledereen kan zien dat Sagan op dit moment vliegt. Het zal moeilijk worden, maar we moeten een plan verzinnen om hem te verslaan. Gelukkig weten we dat niet altijd de sterkste wint." -Tom Boonen Aan welke namen denkt u bij de Champions League? Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Arjen Robben? Dan heeft u het afgelo pen jaar toch echt iets gemist. Vergeet die voetballers, want sinds 2016 is er ook een Cham pions League in de hippische sport. Inderdaad, voor paarden. Jan Martens Valkenswaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25