24 Pre-olympisch schaatsjaar zeer succesvol voor Nederland Het schaatsjaar zit erop. Wat heeft dit pre- olympische seizoen ons geleerd? Zes conclusies, met uiteraard de Spelen van Pyeongchang al in het achterhoofd. Kunnen die 23 medailles van Sotsji misschien toch weer? De man heeft alles. Een lijf om bang van te worden. Praatjes voor tien. En een ongekende drive om iedereen naar huis te rijden. Maar hoe vaak was Kjeld Nuis nou de beste? Hoe groter het moment, des te groter was de kans dat hij aan druk en spanning ten onder ging. Tot dit seizoen. Op de olympi sche baan van Gangneung moest het gebeuren. En Nuis (27) be zweek niet. Hij werd wereldkam pioen op de 1000 en 1500 meter en won afgelopen weekeinde op beide afstanden de wereldbeker. Als één bonk zelfvertrouwen gaat hij het olympische seizoen in. Ze zeggen dat er nog maar één ding telt. Goud in Zuid-Korea, volgend jaar. Sven Kramer moet er van zichzelf afrekenen met het 10 kilometer-syndroom en Ireen Wüst wil historie schrijven door op vier achtereenvolgende Olym pische Spelen goud te winnen. Elk uurtje training staat 'in dienst van', dit seizoen diende om een 'blauwdruk' te leggen voor vol gende winter. Een beetje cynisch, maar toch: het kan voor Team Lotto-Jumbo vol gend seizoen alleen maar tegen vallen. De ploeg van Jac Orie kaapte vorige maand bij de WK af standen alle vijf de wereldtitels bij de mannen weg. Jan Smeekens (500 meter), Nuis (1000 en 1500) en Kramer (5 en 10 kilometer) zorgden voor een ongekende score. Alles aan de formatie klopte dit seizoen: de samenstelling, de sfeer, het programma. Zoals ook Team Just Lease.nl van coach Rutger Tijssen en de Plantina-sprintfor- matie van Gerard van Velde de boel dik op orde hebben. Groot is het contrast met an dere ploegen. Bij Team Victorie is er na een hele winter schaatsen nog steeds geen sponsor. En die zal ook niet zomaar instap pen, want er viel bar weinig te vieren. Boegbeeld Mi chel Mulder bleef aanmodderen. De instabiele sportieve situatie zal hem ook niet helpen om volgend jaar zijn olympische titel te verdedigen. Ineens was Jorien ter Mors geen shorttrackster meer. Haar grote liefde, zomaar aan de kant gezet. De Enschedese wil de beste van de wereld zijn en dat doel raakte op het baantje van 111 meter steeds verder uit zicht. „Ik ben een schaatser, geen shorttracker", zei ze in november. Ter Mors was als parttime schaatsster al de beste van de we reld en olympisch kampioene. Nu ze zich volledig ging toeleggen op de langebaan, zou ze alleen maar meer gaan winnen. Dat pakte iets anders uit. Met brons bij de WK sprint en WK afstanden en zilver op de EK sprint was de oogst naar Ter Mors-maatstaven matig. Het leek allemaal met een sisser af te lopen. Pavel Koelizjnikov werd niet geschorst voor zijn positieve meldonium-plas van vorig jaar. Hij raakte geen wereldtitels kwijt en stond dit seizoen gewoon weer aan de start. Maar Koelizjnikov voelde de priemende ogen van zijn collega's in zijn rug. Nog voordat de prijzen werden ver deeld, maakte hij vanwege 'men tale problemen' een einde aan zijn seizoen. In zijn kielzog presteerden ook zijn landgenoten ondermaats, er werd geen belangrijke titel ge wonnen. De Russen hebben een hoop zorgen. Geniet ervan zo lang het kan, want zo mooi wordt het nooit meer, klonk het. Die 23 schaats- medailles van Sotsji 2014, dat zou Nederland nooit meer evenaren. Drie jaar later is het niet eens wishful thinking. Volgend jaar in Pyeongchang kunnen de schaat sers echt weer in de buurt komen van die 23. Natuurlijk, zo'n succesvol voor- olympisch jaar geeft geen enkele garantie. Wel bleek andermaal dat Nederlandse schaatsers bijzonder goed kunnen pieken. Op de 500 meter voor vrouwen na heeft de Oranje-equipe straks op alle af standen medaillekandidaten. Maar nu eerst: vakantie. Schotse baan weer in gebruik Lukaku houdt Everton af Lodeweges in staf PEC Zwolle BON POLE POSITION woensdag 15 maart 2017 Oranje weer op koers voor de 23? Rik Spekenbrink Rotterdam 1 Kjeld Nuis is eindelijk de twijfel voorbij 2 Kramer en Wüst hebben de eeuwige jeugd 3 De ene ploeg is de andere niet 4Jorien ter Mors blijkt geen robot 4 Pavel Koe- lizjnikov, mel- donium-ver- dachte, kampte met 'mentale pro blemen'. 5Meldonium-gate treft de Russen hard 6 Sotsji was uniek. Of toch niet...? GOLF De Schotse golfbaan Muirfield is weer in genade aangeno men door de Britse golfbond R&A (Royal Ancient). Voor taan kan het Brits Open weer worden gespeeld op de eeu wenoude baan. Dat besluit volgde op een stemming onder leden van de club, waaruit kwam dat vrouwen ook lid mogen worden. Het weigeren van vrouwen was eerder een heet hangijzer. VOETBAL De Belgische international Romelu Lukaku heeft bij nader inzien toch geen trek in een nieuw contract bij Ever- ton, de club van trainer Ro nald Koeman. De begeerde aanvaller kon tegen een weeksalaris van 160.000 euro bijtekenen tot de zomer van 2022. Nooit eerder deed de club uit Liverpool een voetbal ler zo'n hoog aanbod. Om nog onduidelijke redenen heeft Lukaku, die in 2014 overkwam van Chelsea, het voorstel af gewezen. VOETBAL Dwight Lodeweges (foto) treedt vanaf komend seizoen toe tot de technische staf van PEC Zwolle. De voetbalvete raan is bij de eredivisieclub sinds januari 2015 al werk zaam als prestatiecoach. Die functie gaat hij vanaf ko mende zomer combineren met zijn nieuwe rol als assis tent-trainer. Lodeweges fun geerde eerder als hoofdcoach bij onder meer FC Zwolle, FC Groningen, PSV, NEC, SC Cambuur en sc Heerenveen. O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivant. V De man van het seizoen, Kjeld Nuis, in de ploeg van het seizoen, Lotto-Jumbo. FOTO PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24