Johanna is ijskoud 's werelds allerbeste 14 Palestijnse Speedsisters oogsten alom bewondering in hun rallyauto's et een korte blik meet Marah Za- halqa de afstand tussen haar opge voerde auto en de Israëlische soldaten bij het check point op de Westelijke Jordaanoe- ver. De verlaten parkeerplaats voor het checkpoint is groot genoeg voor een rondje scheuren langs het parcours van plastic pionnen en autobanden dat ze heeft uitgezet. Op wat vrachtwagens na zijn er geen auto's of voorbijgangers. „Maar het wordt spannend. Als ik een foutje maak en te dicht bij de soldaten kom, kunnen ze schie ten." Ze besluit het er op te wagen, zet haar helm op en stapt in de fel blauwe rallywagen. Even later raast de auto met een noodgang langs de pylonen en blaast grote wolken stof de lucht in. Stenen spatten op, maar schoten blijven uit. De soldaten kijken toe. „Dit is het. Nu voel ik dat ik leef." schreeuwt Marah boven het geluid van de motor. Huiszoekingen De Palestijnse Zahalqa (21) is een van de vijf leden van Speedsisters, Ik wil een voorbeeld zijn voor jonge Palestijnse vrouwen en laten zien datje altijd moet blijven geloven in je dromen het eerste vrouwelijke raceteam in de Arabische wereld. Net als haar teamgenoten groeide ze op onder de Israëlische overheersing op de Westelijke Jordaanoever. Een le ven vol beperkingen. Reizen is moeilijk door de vele checkpoints, werk is er nauwelijks, het Israëli sche leger voert 's nachts vaak huiszoekingen uit, iedereen houdt elkaar in de gaten. Voor jonge Pa- lestijnen zijn straatraces door de heuvels van de Westelijke Jor daanoever een uitlaatklep. Maar autoracen is een mannen zaak, zeker in de conservatieve stad Jenin waar Marah opgroeide. „Gelukkig is mijn vader gek op racen. Hij heeft mij altijd ge steund, ook toen allerlei mensen roddelden dat een meisje niet ach ter het stuur van een raceauto hoort." De critici heeft ze inmiddels de mond gesnoerd. Zahalqa, die in 2008 begon met racen, is de rege rend kampioene van de Palestijnse Gebieden. Ze wordt herkend op straat. Zelfs mannelijke tegenstan ders praten met ontzag over haar prestaties. De andere Speedsisters zijn Marah's vriendinnen én riva len. Met Betty Saadeh, de glamou- reuze dochter uit een beroemde Palestijnse autoracefamilie, is ze al jaren verwikkeld in een verbeten strijd om de titel. Teamlid Noor Daoud is naast racer ook olym pisch zwemster. De vrijgevochten Speedsisters, die met hun races de positie van de vrouw in de Pales tijnse samenleving én de Israëli sche bezetting van de Palestijnse Gebieden aan de kaak willen stel len, trekken internationaal de aan dacht. Een documentaire over het team wordt over de hele wereld vertoond. Leger De roem opende deuren. Noor racet inmiddels in Dubai, teamlid Monah kon naar de VS, een ander belandde in Jordanië. Maar Marah blijft in Jenin, dicht bij haar fami lie en haar baantje bij een autodea ler. Als ze even de kans heeft, speurt ze naar nieuwe plekken om een parcours uit te zetten. Eenvou dig is het nooit; de checkpoints van het leger kunnen iedere dag weer ergens anders staan. Aankon digingen voor haar races deelt ze op Facebook, er komen tientallen jongeren op af. „Ik ben geen poli tiek persoon, maar ik wil een voor beeld zijn voor jonge Palestijnse vrouwen. Ik wil laten zien dat je altijd moet blijven geloven in je dromen." Regelmatig zaagt ze met een kettingzaag een gat in de tien tallen centimeters dikke ijs laag van een stijfbevoren meer, zoals hier in Somero in het zuidwesten van Finland. Vervolgens laat ze zich gehuld in een wetsuit en met een mo nofin aan haar voeten in het ijskoude water (temperatuur 1 graad Celsius) zakken. Nord blad, houdster van het wereld record met een afgelegde af stand van vijftig meter onder het ijs, traint keihard voor haar sport in de verstilde winterse wereld. En dat levert prachtige plaatjes op. woensdag 15 maart 2017 Vrouwen racen voor de vrijheid Speedsisters is het eerste vrou welijke raceteam in de Arabi sche wereld. Scheurend met hun rallyauto's eisen deze Pales tijnse vrouwen gelijkwaardig heid en aandacht voor de Israëli sche overheersing. Jan Franke Jenin Scheuren langs een checkpoint van de Israëli's is een favoriete bezigheid van de Speedsisters. „Dit is het. Nu voel ik dat ik leef!" FOTO'S TANYA HABJOUQA EN MATIMILSTEIN —Marah Zahalqa J vf W SOMERO De 42-jarige Jo hanna Nordblad uit Finland beoefent een niet-alle- daagse sport: ice-freediving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14