13 Erdogan tiert en raaskalt, maar krijgt zelden zijn zin T" v' j 699 Nadat Nederland eerder door Erdo gan werd gekwalificeerd als 'nazi- overblijfsel', kwam daar gisteren bij dat 'Nederland 8.000 Bosniërs af maakte in Screbrenica'. Beledigen lijkt een patroon in de Turkse spierballendiplomatie. Een tiental landen kreeg ermee te ma ken, vaak aan de vooravond van een verkiezing in Turkije of internatio nale onderhandelingen. „We moeten het niet overdrijven. Dit is een incident. Na dat referen dum in Turkije is Erdogan weer met wat anders bezig", relativeert poli ticoloog Dick Leurdijk het inmid dels weinig verrassende wapenge- W Erdogan gebruikt spierballentaai om zichzelf als leider te presenteren kletter vanuit Ankara. „Erdogan buit dit soort dingen uit. Dit komt hem van pas. Hij kan tegen zijn ei gen achterban zeggen dat de boze buitenwereld Turkije voortdurend dwarszit. Dit soort botsingen pas sen in zijn streven zichzelf heel na drukkelijk te presenteren als een re gionaal leider, dat wil hij uitstra len." Maar, weet Leurdijk ook, er komt altijd een moment van bezinning. Erdogan kent de economische, po litieke en militaire belangen van Turkije en weegt als geen ander eventuele consequenties van zijn spierballentaal of die van zijn mi nisters. KNETTERENDE RUZIES REACTIES Voorjaarsreizen Ontdek Rome Rome en de Golf van Napels www.dejongintra.nl/busreizen §p «§p woensdag 15 maart 2017 Meestal bindt hij weer in De Turkse president Erdogan of zijn ministers schieten verbaal met het grofste geschut als ze vinden dat Turkije in zijn eer is aangetast. Bob van Huët Ankara/Rotterdam Erdogan krijgt de handen op elkaar tijdens een bijeenkomst voor artsen gisteren in Ankara, foto era „Israël is barbaarser dan Hitier." Jaar: 2014 Ruzie: met Israël en Ver enigde Staten Aanleiding: Israëlische militaire operatie in Gaza. Reactie: „In de internatio nale dialoog is geen plek voor dit soort commenta ren. Punt uit", aldus de VS. Timing: vlak voor Turkse presidentsverkiezingen. Afloop: Erdogan bindt in en sluit economische con tracten met Israël. „In de stijl van de Sov iet-propaganda vertelt Poetin elke dag nieuwe leugens. Jaar: 2015 Ruzie: met Rusland. Aanleiding: neerschieten door Turkije van een Rus sisch gevechtsvliegtuig. Reactie: „Atatürk (de stichter van het moderne Turkije, redactie) draait zich om in zijn graf om Er- dogans steun aan islamiti sche terroristen", aldus Poetin. Timing: Turkije wil zijn po sitie verstevigen in de oor log in Syrië. Afloop: Erdogan bindt in na een economische boy cot door Rusland, het wegblijven van Russische toeristen en de levering van Russische luchtaf- weerraketten aan Iran. „Wenen is de hoofd stad van radicaal racisme." Jaar: 2016 Ruzie: met Oostenrijk. Aanleiding: de Oosten rijkse bondskanselier noemt Turkse toetreding tot EU 'diplomatieke fictie'. Reactie: „Turken moeten hun huiswerk doen", aldus de Oostenrijkse minister. Afloop: sisser. „Gedicht was ernstige misdaad tegen de mensheid." Jaar: 2016 Ruzie: met Duitsland. Aanleiding: boos om spotlied Duitse cabaretier' Jan Böhmermann. Reactie: bondskanselier Merkel staat strafvervol ging Böhmermann toe, maar de zaak wordt uit eindelijk door Duitse rech ter geseponeerd. Timing: de beknotting van de persvrijheid in Turkije en de ruzie over de vluch- telingendeal met de EU. Afloop: sisser. „Eerst moet Duitsland maar eens rekenschap afleggen over de Holo caust en de vernietiging van meer dan 100.000 Herero aan het begin van de 20e eeuw in Zuidwest-Afrika. Jaar: 2016 Ruzie: met Duitsland. Aanleiding: de stemming in het Duits parlement over de resolutie die de Ottomaanse massamoord op Armeniërs in 1915 als een 'volkerenmoord' be stempelt. Reactie: Merkel wil zich niet uitspreken voor of tegen de erkenning Ar meense genocide door de Bondsdag. Afloop: sisser. „Washington moet kiezen tussen vriend schap met Turkije of de terreurgroep van Giilen." Jaar: 2016 Ruzie: met VS. Aanleiding: de eis om uit levering van Fethullah Gülen, de geestelijke die volgens Erdogan achter de mislukte coup van juli 2016 zit. Reactie: „Kom met bewij zen." Afloop: sisser. Gülen ver blijft nog steeds in VS. „Nederland heeft 8.000Bosniërs afge maakt in Screbrenica. Jaar: 2017 Ruzie: met Nederland. Aanleiding: Nederland verbiedt om veiligheidsre denen politieke toespra ken van Turkse ministers in Nederland Reactie: „Ik ga hysteri sche Erdogan niet bellen", aldus premier Rutte. Timing: een maand voor het Turkse referendum over uitbreiding van de bevoegdheden Erdogan. Afloop: onbekend. „Walgelijk en geschiedver valsing", noemt premier Rutte de uitlatingen van pre sident Erdogan over de val van Srebrenica. Zo bizar dat je het niet serieus moet willen nemen, reageren Dutchbat- ters die de val meemaakten. „We kennen hun verdorven karakter van de manier waarop ze er 8.000 Bosniërs afmaakten," aldus Erdogan over de Nederlanders.. „Natuurlijk is dat vervelend", zegt Derk Zwaan, die de val de moslimenclave in juni 1995 meemaakte en voorzitter is van de Vereniging Dutchbat 3. Toch laat hij zich niet provo ceren. „We moeten hier nuch ter naar kijken. Dit gaat niet over de Dutchbatters, maar over rancune van de Turken. Ze zoeken van alles wat ze over Nederland kunnen uit storten. Ik vind het nogal goedkoop." Volgens Rutte wordt Erdogans toon steeds hysterischer. volgende xiger weer! Gegarandeerd vertrek én deskundige Nederlandssprekende reisleiding 5-daagse vliegvliegreis Beste manier om Rome te ontdekken Vertrek 6,13, 20 april en 4,11,18 mei en 1, 8 juni 8-daagse vlieg-busrondreis Verlenging in 4* hotel mogelijk Vertrek 11, 25 april en 9, 23 mei en 6, 20 juni vanaf 539 p.p. vanaf 679 p.p. Reiscode: ehrom05 Reiscode: evit412 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 -457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, 2,50 calamiteitenfonds Hoogtepunten van Polen o.a. Krakau, Warschau en Wroclaw met Oad reisleiding va 849 12 dagen oad.nl/BRPL4l ïSBg Gezelligheid langs de Moezel o.a. Trier, Cochem en Koblenz inclusief wijnproeverij 5 dagen oad.nl/BEDE35 De mooiste Nationale Parken boottocht inclusief lunch Kornati NP o.a Plitvice, Krka en Zadar va. I0 dagen oad.nl/BEHR05 Romantische Strasse o.a. Bad Mergentheim en Rothenburg 3* hotel met zwembad O va. J J 5 dagen oad.nl/BEDEIO Boek nu op oad.nl/pzc C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden s®®.(§)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13