as» - 12 Politiehond-in-opleiding Bumper is razend populair op sociale media. De Rotterdamse politie maakt daar dankbaar gebruik van. „Dat is niet zonder risico." Over twee jaar moet hij een volwaardige politiehond zijn. Verder is het gewoon een hond met een snuit en poten I ventjes 30.000 volgers op Facebook bij elkaar har ken. Maar weinig men sen krijgen dat voor el- ikaar. De wereldbe- I roemde rockgroep Gol den Earring, sinds 2012 vertegen woordigd op het sociale netwerk, heeft er bijvoorbeeld maar 20.000. De Rotterdamse politiehond-in-oplei- ding Bumper wist dat volgersaantal in een week tijd te overtreffen. De politie werkt gretig mee aan het hypen van de 14 weken oude pup. Hoogtepunt wat dat betreft was een persdemonstratie waarbij Bumper gisterochtend mocht laten zien wat hij allemaal al kan. „Absurd", vindt fractievoorzitter Jeroen van der Lee van de Partij voor de Dieren (PvdD) in Rotterdam. En om nog maar even bij de vergelijking met de Golden Earring te blijven: „Shows horen te worden gegeven door popsterren, niet door dieren." Van der Lee, wiens partij princi pieel tegen de inzet van dieren door de politie is, lijkt een roepende in de woestijn. Berichten over Bumper, hoe onbenullig ook, scoren als een tierelier op sociale media. „Iedereen die af en toe op Facebook zit, ziet dat dierenberichten enorm veel likes opleveren en een hoge gunfactor hebben", zegt Jaap van Zessen, sociale-media-ex- pert van deze krant. „Dit geldt zeer zeker voor Bum per." Wanneer je het aantal volgers op sociale media optelt bij het gemid delde bereik van on line nieuwssites, zie je volgens Van Zes sen dat Bumper op meerdere dagen honderdduizenden mensen bereikt en op sommige da gen zelfs miljoenen. Dus ja, Van Zes sen begrijpt wel dat de Rotterdamse politie de populariteit van Bumper uitbuit. „De politie begrijpt dat ze aan haar imago moet werken en heeft er belang bij zoveel mogelijk mensen te bereiken. Hierbij zijn dieren een ideaal middel: ze hebben de like-fac tor en het levert de politie positieve publiciteit op. Online reputatie is, net als voor normale bedrijven, ook voor de politie erg be langrijk." Reclame-expert Martin de Munnik gaat nog een stapje verder en stelt dat de jonge herder het vertrouwen in de politie vergroot. „Vertrouwen is iets dat constant in bewe ging is. Iedereen heeft na de zoveelste ver keersboete voor 7 kilo meter te hard zoiets van: heeft de politie niets beters te doen? Ons vertrouwen in de politie neemt dan af. Het is zaak voor de politie om veel vertrouwen te hebben van het publiek. Defeelgoodberichten over Bumper vullen de vertrouwensmeter tussen onze oren. Harder dan een lul lige verkeersboete die doen afnemen in elk geval." Verheerlijking De Munnik stelt dat in de 'verheerlij king' van Bumper ook een gevaar schuilt. Nu is het alleen nog Van der Lee van de Rotterdamse PvdD die moppert over het gedweep met de pup. „Maar stel dat het dier ziek wordt of toch ongeschikt blijkt als politiehond. De liefde slaat dan om in woede. Overdreven? Onze oosterbu ren vielen een paar jaar terug massaal voor het ijsbeertje Knut. De Berlijnse zoo, waar het dier woonde, kon niet meer stuk. Totdat het ijsbeertje plots overleed. De Duitsers riepen opeens dat dat kwam door de slechte verzor ging in de dierentuin. Een auto-im- muunziekte was de boosdoener naar later bleek, maar het leed voor het park was toen al geschied." De Munnik raadt de politie aan niet te lang door te gaan met het hy pen van Bumper. „Stoppen op het hoogtepunt. Bumper moet uiteinde lijk een hond worden die in staat is raddraaiers te bijten." Wat Bumpers begeleider Stephan van alle aandacht vindt? „Leuk, maar daar draait het niet om. Over twee jaar moet hij een volwaardige politie hond zijn. Verder is het gewoon een hond, met een snuit en poten." Vol gens Stephan, bij wie de pup in huis woont, is Bumper een 'zeer goede leerling'. „Hij pakt dingen heel snel op. De verwachting is dat hij binnen 1,5 a 2 jaar kan worden ingezet als vol waardige politiehond." Dat is wat an ders dan een vechthond, benadrukt Stephan. „Een kickbokser kan ook een gouden kerel zijn, maar een beul in de ring." Het kruipen door een smalle buis - belangrijk voor het doorzoeken van woningen - heeft Bumper al onder de knie. Met zijn klimvaardigheid zit het ook al snor: hij durft in zijn een tje al een hoge steiger op te lopen. De volgende stap is om van Bumper een echte speurneus te maken. Hij heeft zijn eerste lesje 'hoe ruik ik iets ver dacht' inmiddels achter de rug. Stephan: „Het leren gaat met belo nen. Als hij een opdracht goed uit voert, krijgt hij een brokje of een bal letje." Favoriet is rookworst. „Voor als hij iets heel moeilijks onder de knie moet krijgen. Voert hij de op dracht goed uit, dan krijgt hij een stukje. Heerlijk vindt 'ie dat." Meestal worden diensthonden op geleid door de Koninklijke Neder landse Politiehonden Vereniging (KNPV), maar nu doet de politie dat zelf. De kans bestaat dus dat dit niet slaagt. Wat er dan met Bumper ge beurt? Stephan: „Hij heeft sowieso de capaciteiten om een blindengeleide hond te worden. En afgaande op het aantal volgers op Facebook, hoeven we niet bang te zijn dat hij zonder thuis komt te zitten." woensdag 15 maart 2017 Politiepup Bumper scoort 30.000 opgestoken duimen Dénis van Vliet Rotterdam Stephan, begeleider van Bumper Bumper toont de pers wat hij inmiddels kan. fotosdesiree schippers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12