'Hoofddoek verbieden is breuk met verleden' tt 'UZJfJ.fjJ EUWS 11 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Hoogtepunten van Toscane EVEN VRAGEN AAN HOOGLERAAR EVERT VERHULP Werkgever moet wel met goede argumenten komen Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl Vertrekdatum en prijs: 10 april van£-5997 nu voor 499,- p.p. Vertrekdatum en prijs: 17 april van £-5997- nu voor 499,- p.p. V Tol- en Parkeergelden Toeristenbelasting woensdag 15 maart 2017 Een beveiligingsbedrijf in België mocht een receptioniste verbie den een hoofddoek te dragen, oordeelt het Europees Hof van Justitie. Opmerkelijk, oordelen staatsrechtgeleerde Theo de Roos en hoogleraar Arbeids recht Evert Verhulp. Francine Wildenborg J Wat is er zo opmerkelijk aan het vonnis van het Europees Hof? Het is een breuk met eerdere uit spraken, zeggen de hoogleraren. Verhulp (UvA): „Een aantal jaren geleden oordeelde het Hof dat een stewardess van British Airways ge woon een kruisje mocht dragen. De vrijheid van godsdienst was be langrijker dan het belang van de luchtvaartmaatschappij." 2 Dat is nu anders? „Het Hof zegt nu: als een be drijf maar duidelijk zwart op wit zet dat alle religieuze, politieke of filosofische tekenen niet zijn toegestaan, mag je een verbod op leggen", zegt Verhulp. 3 Is dat terecht? Verhulp: „Nee, dat denk ik niet. In de praktijk gaat de dis- De hoofddoek kan nu iets makkelijker worden geweerd, fotoanp cussie alleen maar over een ver bod op hoofddoekjes. Want welke andere tekenen zijn er: een tul band? Of een politieke button? Dat zul je niet snel tegenkomen. Dus dan draait het puur om geloof." Ook emeritus hoogleraar staats recht Theo de Roos stelt dat het in de praktijk vaak om het hoofd doekje draait. „Of een boerka, maar dat is een duidelijker verhaal: bij een docent in boerka kun je aantonen dat het niet goed is als kinderen het gezicht niet kunnen zien, maar een hoofddoekje geeft niet zo'n belemmering." —Evert Verhulp 4 Dus het criterium is vooral: vinden klanten een hoofd doek aanstootgevend? Verhulp: „Zo zou je het vonnis kun nen opvatten, maar de werkgever zal altijd met goede argumenten moeten komen. Een onderneming kan een neutrale uitstraling willen, maar moet daar wel een goede reden voor hebben. Als het iemand is van de rechterlijke macht bij voorbeeld, of iemand die een uni form draagt. Zo oordeelde de rech ter dat een conducteur bij ver voersbedrijf GVB geen groot kruis mocht dragen, omdat alle conduc teurs er hetzelfde bijlopen." 5 Maar wat als de klanten wegblijven? „Dan nog moet een bedrijf aannemelijk maken dat het inkom sten misloopt. Een kapperszaak in Alphen aan den Rijn ontsloeg een kapster die een hoofddoek ging dragen. Onterecht: de omzet liet geen grote daling zien, oordeelde de rechter." 6 Hoe gaat het hier nu verder? „Werkgevers kunnen deze uit spraak gebruiken als ze hoofddoekjes willen weren", zegt De Roos. „Misschien wordt dat nu iets makkelijker", vermoedt ook Verhulp. „Al denk ik dat we hier desondanks terughoudend zullen zijn, omdat rechters ook zullen zien dat met een bepaling als 'geen teken van godsdienst, filosofie en politiek' vooral hoofddoekjes wor den bedoeld en de vrijheid van godsdienst is nog altijd een grond recht." Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 I boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten De ontdekkingstocht begint in Florence, de kunststad die zijn roem vooral dankt aan de familie De Medici. Belangrijke bezienswaardigheden zijn o.a. de Santa Maria del Fiori, het Palazzo Vecchio en het Uffizi Museum. Daarna rijden we naar de hoofdstad van Italië, Rome. Hier vindt men belangrijke herinneringen aan de Romeinse oudheid. Tijdens deze rondreis Italië staan verder de volgende plaatsen op het programma: Assisi, de middeleeuwse stad van Franciscus, Pompeï, Sorrento, Pisa en Lucca. Dag 1 Dag 2 Dag 3 Dag 4 Dag 5 Dag 6 Dag 7 Dag 8 Dag 9 Dag 10 Dag 11 Dag 12 Nederland - Zuid-Duitsland Omgeving Gardameer Florence, omgeving Rome Rome Rome, Montecassino - Pompeï - Sorrento Vrije dag of excursie Capri (optioneel) De Amalfikust (Pluspakket) Sorrento, Orvieto, Chianciano Terme Chianciano Terme, Assisi, Montecatini Terme Lucca, Pisa en omgeving Gardameer Omgeving Gardameer, Zuid-Duitsland Zuid-Duitsland - Nederland Inclusief: V 11 hotelovernachtingen a/ De hotelkamers zijn allen voorzien van bad of douche en toilet 7 Dagelijks een goed verzorgd ontbijt en 3-gangen diner 7 Excursies, exclusief entreegelden V Lokale gids in Florence, Rome, Pompeï en Assisi V Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/ reisleider T' Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Dag 1 Nederland - Zuid-Duitsland Dag 2 Zuid-Duitsland - Chianciano Terme Dag 3 Montepulciano en Pienza Dag 4 Siena Dag 5 Vrije dag Dag 6 Chianciano Terme, San Gimignano Dag 7 Vrije dag Dag 8 Florence Dag 9 Pisa en Lucca Dag 10 Carrara Dag 11 Montecatini Terme - Zuid-Duitsland Dag 12 Zuid-Duitsland - Nederland Inclusief: 11 hotelovernachtingen a/ Dagelijks een goed verzorgd ontbijtbuffet en 3-gangen diner V Excursies, exclusief entreegelden a/ Nederlandssprekende gids in Florence en Siena a/ Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/ reisleider 7 Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Tol- en Parkeergelden V Toeristenbelasting Tijdens deze reis nemen we u mee naar het schitterende Toscane. We laten u vele bezienswaardigheden in dit prachtige gebied zien. De eerste dagen verblijven we in Chianciano Terme en brengen we een bezoek aan Siena, Pienza, Montepulciano en San Gimignano. Vanuit onze tweede uitvalsbasis, Montecatini Terme, brengen we o.a. een bezoek aan Pisa en Lucca. Vanzelfsprekend ontbreekt ook een bezoek aan Florence niet tijdens deze reis. Een reis die eigenlijk alleen maar uit hoogtepunten bestaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11