PEILT DE STEMMING 2 IN 10 n aftllbwegMflfc mi v H, r VANDAAG: ONDER JONGEREN Als je burgemeester of Kamerlid wilt worden, moet je je land kennen. Op pad met de toekomstige elite van Nederland. e was nog maar 16 toen Annelie Boeren (20) be sloot om ter plekke te gaan uitzoeken of ont wikkelingssamenwer king effectief is. „Mij in teresseerde de vraag: hoe kan Afrika worden gered? De enige manier om dat te weten te komen was: erheen gaan in plaats van naar zielige kinde ren te kijken op tv." De Tilburgse vertrok naar Malawi, keerde na die ervaring terug en verbleef vervolgens op het United World College in Bos- nië-Herzegovina. Annelie reist nu, aan de vooravond van de nationale verkiezingen, met een groep van 25 twintigers door Ne derland. Het zijn ambitieuze jonge ren, die studeren of al een baan heb ben, en die een weekend per maand hun horizon verbreden bij het Am sterdamse campagnebureau BKB. Deze lichting is sinds september bij elkaar, ze waren op campagnetrip naar de Verenigde Staten en staan deze vrijdag op een hekkotter bij Den Oever. Schipper Jan Rotgans vertelt over zijn familiegeschiedenis, over de staat van de visserij en over de Wad denzee. Hij wijst op dobberende zee honden en beantwoordt lekenvragen over de palingstand. Het is een druk programma, deze kennismakingstour van toekomstige beslissers door Nederland. Aan de vaartocht met Rotgans ging een be zoek aan een azc in Alkmaar vooraf. De groep was eerder aanwezig bij de massale meetup met Jesse Klaver. Er volgen nog stops in Friesland, Zwolle en de Achterhoek. Krat bier Willard Bouwmeester (24) komt uit Assen, studeert in Groningen en werkt in Den Haag. Hij heeft nog al tijd de vrienden van vroeger, jongens die bleven hangen in de volksbuurt waar hij opgroeide. „Je kent het wel: in de zomer met een krat bier voor de deur. Een groot deel van hen stemt PW. Ze vinden dat Den Haag niet naar de provincie luistert." Die klacht krijgen de BKB'ers dit weekend vaker te horen. Melissa Lo-Fo-Wong (23) uit Zaan dijk vindt het 'supergaaf om eens buiten Noord-Holland te komen. „Ik ben altijd in dezelfde regio", zegt de studente politieke communicatie. „En op vakantie ga ik naar het bui tenland." Melissa besloot om zich bij -• -**■•'* t i f'f u Al mijn vriendinnen zijn blond en hoogopgeleid BKB aan te melden om in de praktijk te ervaren hoe politieke campagnes worden opgezet. Eerder studeerde ze rechten in Amsterdam. „Maar net als bij m'n huidige studie was dat erg theoretisch." BKB leverde in het verleden in middels bekende namen af als Thierry Baudet, Alexander Klopping, Sywert van Lienden en D66 Europar lementariër Marietje Schaken. Op de huidige kandidatenlijsten voor de Tweede Kamer staan zeven voorma lige BKB'ers. Ook een deel van de lichting 2017 zal dus tot de elite van Nederland gaan behoren. Willard Bouwmeester weet al wat hij wil worden: „Burgemeester van Gronin gen." Funs Elbersen (21), student po liticologie en rechten, wil hetzelfde, maar dan van Nijmegen. „Hoewel Maastricht ook mooi zou zijn." El bersen vlogt over de verkiezingen op de website van BKB, waar hij de Amerikaanse debatten vergelijkt met het Nederlandse 'circus'. Wat opvalt: deze 'millenials' kijken onbevooroordeeld naar de samenle ving en doen moeite buiten hun ei gen milieu te treden. „Al mijn vrien dinnen zijn blond en hoogopgeleid", zegt Marlou Jenneskens (25). „Via BKB kom ik ook met anderen in con tact." Jenneskens woont in Eindho ven en werkt in Limburg voor een gedeputeerde van D66. Zij kent de provincie en later, als bij een diner-pensant (eten en denken) in Doe- tinchem de kloof tussen regio en Randstad wordt besproken, herkent ze de ver zuchtingen van de regionale politici. Passie In het Friese Aldeboarn staat op zaterdagmorgen melkveehouder Marten Dijkstra - actief binnen de VVD - het gezelschap te woord. Mar ten, die gepassioneerd vertelt over zijn boerderij De Skans, die al twee honderd jaar in familiebezit is, heeft de omslag gemaakt naar biologisch boeren. Mooi, vinden de BKB'ers, zo- als Dijkstra kan praten over zijn keuze voor duurzaamheid en over zijn band met deze Friese grond. „Maar ik sta te ver af van een thema als landbouw", zegt Melissa Lo-Fo- Wong. „Ik waardeer die bevlogen heid, maar ik kan de context niet be oordelen." In Zwolle wacht het serieuzere werk. In groepjes gaan de BKB'ers op campagne voor de verschillende par tijen. Later doen ze verslag in de mooie Statenzaal van het oude Pro vinciehuis. Daar zijn ook lokale poli tici van de Christenunie aanwezig. Die partij vormt met acht zetels de grootste fractie in de gemeenteraad. Willard Bouwmeester weet waar dat mede aan ligt. „Ze zijn zichtbaar op straat en als ze een praatje aangaan, nemen ze ruim de tijd." Ook in Zwolle gaat de PvdA door een dal. Het BKB-team kwam in een lokale arbeiderswijk teleurgestelde sociaal democraten tegen. „Vreemd dat het PvdA-campagneteam dacht dat zij de mensen een plezier deden met hun bezoek en een rode roos." Gemeenschapszin 's Avonds, aan het diner in een res taurant in Doetinchem, gaan de dis cussies over de rol van de media, over het verschil tussen (Fries) 'mienskip' en (Achterhoeks) 'noaberschap'- wat beide zoiets als 'gemeenschapszin' betekent - en over de vraag of Neder land naar een districtenstelsel toe moet. WD-Kamerlid Han te Broeke is er onder anderen, regionale politici en Wouke van Scherrenburg leidt het debat. „Ik geniet enorm van deze bijeenkomsten", zegt Van Scherren burg, die in de Achterhoek woont en vaker met BKB samenwerkt. „De on bevangenheid van die jongeren is zo inspirerend." Zien zij zichzelf als de toekomstige elite van Nederland? Annelie Boeren: „Ik ben daar niet zo mee bezig. Ik weet wel dat ik in vergelijking met medestudenten in Bosnië, die goede cijfers móesten halen omdat ze an ders terug moesten naar een of ander dorp in Afghanistan, geprivilegeerd ben." Andere BKB'ers hebben an dere zorgen. Een van de jongens bekent dat hij moeite heeft met de aannames die in de groep heersen. „Ik ben vóór grenzen en voor de gedachte dat landen zelf mogen bepalen wie zij bin nenlaten. Dit is de toekom stige elite en die blijkt geen enkele binding te hebben met de natiestaat. Dat vind ik zorgelijk." Zijn naam wil hij niet in de krant, want hij is nog jong. En ook als BKB'er weet je maar nooit wie later over jouw loopbaan be slist. woensdag 15 maart 2017 'Ik wil burgemeester van Groningen worden' r" v' "<^-*'>1» V' Marlou Jenneskens Even ruiken aan een vers visje aan boord van een hekkotter. T Schipper Jan Rot gans geeft uitleg over de staat van de visse rij. FOTO'S MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10