I* Natuurmonumenten zoekt vrijwilligers Muiltje maakt van Oosterschelde saai onderwaterlandschap Expositie van exotische paaseieren in Blikmuseum in Renesse 7 Geschiedenis droge kost? Niet als je in het Blikmuseum in Renesse bent. e heeft eieren met Jip en Janneke erop. Met Vin cent van Gogh, strass- .steentjes en andere tier- llantijntjes. Pasen komt er aan en dat is in het Blikmuseum van Annemarie Heiligers in Re nesse te merken. Drie keer per jaar richt ze een andere thema-exposi tie in, te midden van haar wondere wereld aan blikken. Er moeten meters aan volge propte dozen in haar aan het muse umpje vastgeplakte woning staan. Rasverzamelaar Heiligers hoort een leuke kreet of ziet een mooi object en de stoppen slaan door. Ze knut selt en ruimt plek vrij tussen haar immense verzameling blikken. Aanstichter dit keer was haar zoon die aan kwam zetten met twee maskers. Aha, bedacht Heiligers meteen: daar hoort een exotische paaseierententoonstelling bij. Sommige exemplaren viste ze kant-en-klaar uit één van haar ver- zameldozen, andere beschilderde ze of gaf ze een nieuw leven door ze te op te doffen met glimmertjes of een krans. Vriendin Conny Vink leverde een bijdrage met haar wat meer 'brocante-geïnspireerde' ei eren. En voor kinderen ligt er een kleine paassuprise klaar. De twee in het museum geparkeerde etala gepoppen kijken, op hun paasbest gekleed, toe. „Juist dit houdt het voor mij zo leuk", wijst de oud-on derwijzeres naar alle uitspattingen om haar heen. „Ik doe het nu 23 jaar, maar zo lang ik dit vol kan houden ga ik door." Zet één stap over de drempel van het Blikmuseum en je wordt over spoeld met malse verhalen. Haar oudste blik is een met de hand be schilderd tabaksblik uit 1840. Wie zich mee laat voeren door Heiligers hink-stap-springt door tijd en ruimte. Via het eerste Zeeuwse babbelaarsblik naar koek-, kofïie- en andere trommels die belangrijke momenten in de geschiedenis mar keren. De opening van de Maastun nel - de oudste afgezonken tunnel in Nederland - in 1942 en diverse majesteitelijke hoogtepunten: het Zo lang ik dit vol kan houden ga ik door is allemaal op blik vastgelegd. Er staan wijwaterblikken en missie doosjes. En in die beetje statig ogende trommel in de hoek wer den waardepapieren gestopt. „Die wordt door Belgen een donderdoos genoemd, door Duitsers een on weerdoos en in Nederland noemen we het een dooie doos. Die werd vroeger met onweer alvast op tafel gezet." Van heinde en verre heeft Heili gers al volk binnen gehad. Omdat ze dat blik Schelde-Piertjes nu wel eens in het echt willen zien. Die koekjes bakte bakker Van der Linde speciaal voor de opening van de Wandelpier in Vlissingen. Of dat blik van Escher, een twintigvlak die de Nederlandse graficus speci aal voor de 75ste verjaardag van de Vereenigde Blikfabrieken ont wierp. En Van Melle's. Oneindig veel blikken herinneren aan de eer ste decennia van de Zeeuwse zoet- warenfabrikant Izaak van Melle. De verzameling van Heiligers geeft terloops een hoop prijs over de in dustriële ontwikkeling én huis houdelijke beslommeringen in de vorige eeuw. Natuurmonumenten is vaak te vin den op evenementen. Daarvoor zoekt de vereniging goedgebekte vrijwilligers. Hun taak wordt men sen informatie geven over natuur gebieden en ze kennis te laten ma ken met het werk van Natuurmo numenten. De vrijwilligers worden op veel terreinen ingezet. Zo orga niseert Natuurmonumenten vaar tochten over de Oosterschelde waarbij vrijwilligers de bezoekers meer vertellen over het Nationaal Park. Verder staat de natuurclub vaak op braderieën en was de orga nisatie het afgelopen jaar aanwezig bij het Wijnfeest in Dreischor. „En soms gaan we spontaan ergens op een plek staan waar veel mensen komen", zegt Lidoana Todicescu woordvoerster van Natuurmonu menten. Promotievrijwilligers werken samen tijdens een evene ment of activiteit. Meer informatie of aanmelden kan bij boswachter Femke Deelstra: boswachter- femke@natuurmonumenten.nl Onderwaterbioloog Peter van Bragt van de Stichting Anemoon luidt op de site Naturetoday de noodklok over de massale opmars van het muiltje. Tot vorig jaar wa ren de breukstenen nog begroeid met een diversiteit aan sponsen, mos- en schelpdieren, zeepokken en hydropoliepen. Sportduikers signaleren dat van dit rijke bo demleven weinig meer is overge bleven. Daarmee schiet de felbe- vochten stort van deze grove breukstenen, bovenop de staal- slakken voor natuurontwikke ling, z'n doel voorbij, constateert Van Bragt. Het oorspronkelijke zeeleven wordt immers verdreven. Van Bragt zoekt de verklaring voor de opmars van de muiltjes in eerste instantie bij een andere exoot die nog altijd in aantal rap toeneemt: de Japanse oester. Muil tjes hechten zich graag aan deze scherpe schelpen en meer oesters betekenen dus ook meer plek voor het muiltje. Dit van oorsprong Noord-Amerikaanse weekdier is eind 19de eeuw met geïmpor teerde oesters in Europese wateren terechgekomen. De soort was al massaal in de Grevelingen aanwe zig, maar laat zich ook op andere plekken in de Zeeuwse Delta zien. Sportduikers banen volgens Van Bragt onbedoeld mede het pad voor het Muiltje, door zachtere soorten op de stenen met hun vin nen te vernielen. dinsdag 14 maart 2017 SD Hink-stap-springen in de tijd r Esme Soesman Renesse -Annemarie Heiligers De voorjaarsexpositie is te zien tot en met zondag 16 april. Daarna wordt plaatsgemaakt voor de zo- merexpositie die gewijd is aan pop penhuizen en poppenhuisspullen. Zie: tiny.cc/blikmuseum T Annemarie Heiligers. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Natuurmonumenten zoekt naar enthousiaste vrijwilligers voor het promoten en coördineren van evenementen op Schouwen- Duiveland. Iris Maljaars Zierikzee De noordelijke onderwateroe vers van de Oosterschelde bij de Zeeland brug raken over woekerd door het zogeheten muiltje. Dit massaal opruk kende exotische weekdier heeft al vele gangbare planten en diersoorten verdrongen, waardoor het bodemleven op de duikstek in een monotoon landschap is veranderd. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 58