Veel internetgebruik frustreert ons seksleven 9 Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een tijd op zichzelf. Pien Wisse (55) uit Breda blijft liever alleen dan dat ze concessies doet. „Ik wil naast iemand lopen, niet voor iemand uit of achter iemand aan." Vrijheid: „Ik vind het belangrijk me zelf te blijven ontwikkelen op de ma nier die het best bij mij past. Ik kan mijn leven zelf vormgeven." Aantrekkingskracht: „Dat vormt de basis van een liefdesrelatie. Chemie is een voorwaarde om in contact te komen met elkaar." Eenpansgerecht: „Ik houd van ko ken en maak het liefst lekkere, kleine hapjes. Mijn jongste dochter woont nog thuis, dus ik eet zelden alleen." Aandacht: „Zowel geven als krijgen van aandacht is belangrijk voor mij. Aantrekkelijk willen zijn voor elkaar, al ben je een dagje ouder. Elkaar aanraken is fijn, maar een goed ge sprek voeren ook." Ware liefde: „Ware liefde als begin van een relatie bestaat. Door de ont wikkeling van een relatie kun je in el- kaars vaarwater zitten, waardoor de relatie eindig is. Meerdere liefdes in een leven zijn daarom mogelijk." Seks: „Voor mij voelt het niet oké naar mijn kinderen toe als er zomaar vreemde blote billen uit de badka mer komen." Vriendschap: „Vriendschap is een liefdesrelatie waarbij je de lakens niet deelt met elkaar. Het gaat om de ver dieping van de relatie." Eenzaam: „Ik ben een dikke vrien din van mezelf en voel mij niet een zaam. Natuurlijk moet je het zelf ge zellig maken. Naar anderen ben ik mild gestemd." Kinderen: „Mijn kinderen zijn het grootste cadeau. Zij houden me een spiegel voor. Ik voel me vereerd dat zij hun zielenroerselen met mij wil len delen." Gelijkwaardigheid: „Ik wil naast ie mand lopen, niet voor iemand uit of achter iemand aan. Dat is voor mij gelijkwaardigheid." Kritisch: „Ik ben kritisch naar een nieuwe partner. Ik blijf liever alleen dan dat ik concessies moet doen. De relatie moet mentaal en fysiek klop pen." Parship.nl: „Dat heb ik één keer uit nieuwsgierigheid gedaan, maar ik ge loof daar niet in. Een hoop opper vlakkig geleuter." Kwetsbaarheid: „Ik wil me kwets baar opstellen zonder dat ik daarop wordt afgerekend. Ik wil me veilig voelen, mijn angsten kunnen delen." Humor: „Je moet met een knipoog naar jezelf kunnen kijken en niet al les even serieus nemen in het leven. Mijn drijfveer is elke dag denken: ik wil er een mooie dag van maken." Delen: „Na een scheiding moet je de kinderen delen, omdat samenzijn niet langer vanzelfsprekend is. Als je in een nieuwe relatie te maken krijgt met kinderen van een andere partner kan dat moeilijk zijn. Ik ben er huive rig voor om met een samengesteld gezin onder één dak te leven." Angst: „Ik ben niet bang om alleen te blijven. Ik leid een gelukkig leven." Financiën: „Ik ben zelfstandig on dernemer en zodoende financieel onafhankelijk." Kroeg: „Daar heb ik gezellige ge sprekken met een wijntje of een bier tje erbij. Geen plek om iemand te ontmoeten." UITGEZOCHT dinsdag 14 maart 2017 'Ik ben een dikke vriendin van mezelf' Annelies Wijnen Volwassenen heb ben minder seks in vergelijking met 20 jaar geleden. Dat is de uitkomst van een recent gepubliceerd Ame rikaans onderzoek. Gemiddeld zijn er op jaarbasis negen vrijpartijtjes min der dan in de vroege jaren negentig. Voor de studie, uitge voerd door professor Jean Twenge van de San Diego State Univer sity, werden de onder zoeksresultaten van de cennia naast elkaar ge legd. Opvallend is dat jongeren veel minder seks hebben dan hun ouders en grootouders hadden toen zij jong waren. De daling wordt onder meer verklaard doordat minder mensen een vaste relatie hebben en jongeren langer thuis blijven wonen. In cijfers uitgedrukt: ten opzichte van hun leeftijdgenoten, gebo ren in de jaren 60, had nog minder dan de helft van de 20- tot 24-jarigen, geboren in de jaren 90, een seksu ele partner. Het percen tage daalde van res pectievelijk 15 naar 6 procent. Voor deze leeftijds groep geldt bovendien dat entertainment als sociale media en Netflix dooddoeners zijn in de slaapkamer. Stress Ook in Europa holt de seksfrequentie achter uit. Zo riep de minister van Volksgezondheid in Zweden al eens op om wat vaker de liefde te bedrijven. Mede omdat seks goed is tegen stress en gezondheids problemen. In België werd onlangs een na tionale date-dag uitge roepen: tijd om de tele foons uit te zetten en aandacht voor elkaar te hebben. Een woordvoerder van Rutgers, het kenniscen trum op het gebied van seksualiteit, consta teerde ook al dat er op Nederlandse bodem minder wordt gevreeën. In 1991 had 80 procent van de stellen minimaal wekelijks seks. In 2012 was dat 30 procent ge daald. Vermoed wordt dat nieuwe media een rol spelen. Mensen spenderen niet alleen meer tijd op in ternet, pornografie is ook gemakkelijk te vin den. Dat beïnvloedt het seksleven negatief, omdat porno meer is gericht op zelfbevredi ging. Ook de verhoogde arbeidsparticipatie van vrouwen kan een rol spelen, omdat er min der tijd over is voor seks. —Jorien de Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51