7 Spil van zorg, wonen en welzijn gapend en in zijn pyjama, de trap af daalt en het gesprek overneemt. Kristel is open, vrolijk, vriendelijk en meelevend; een vertrouwde vriendin aan wie je, ondanks haar jeugdige voorkomen, gemakkelijk je diepste geheimen toevertrouwt. Maar ze blijft altijd gefocust. Zonder veel omwegen gaat ze op haar doel af: wat mankeert deze man en welke zorg heeft hij nodig? „Ik krijg wei eens te horen dat ik erg direct ben", zegt ze, en lacht erbij. Na een half uur moeizaam conver seren, na lezing van de brieven van specialisten, medicijnen bekijken en vooral voortdurend doorvragen heeft ze een beeld. Op basis daarvan kan ze een zorgplan maken. Dat doet ze vanmiddag wel, op kantoor. Naast alle andere administratieve klussen, die ongeveer de helft van haar tijd opslokken. „De zorgvraag raakt de laatste jaren complexer", vertelt ze, terwijl de straten van Princenhage in de ochtendspits langzaam tot leven komen. „Het verzorgingshuis is verdwenen, in een verpleeghuis kom je alleen als je echt niet meer thuis kunt wonen. Meer ouderen blijven dus langer thuis wonen. Zij hebben ROLENTAKEN meer en complexere zorg nodig." Woonde in 2010 achter elke negende voordeur in Nederland iemand van 75 jaar of ouder, over twee decennia leeft achter elke vijfde voordeur een senior op leeftijd. In tussen groeien de budgetten onvol doende mee met die ontwikkelingen en heerst er een groot tekort aan ge kwalificeerde wijkverpleegkundigen. „Veel verpleegkundigen willen niet in de wijk werken, omdat ze denken dat ze daar geen hoogwaardige tech nische zorg kunnen verlenen. Niets is minder waar. Juist in de wijk krijg je met alle aspecten van het vak te maken." De ster van de wijkverpleegkun dige rijst ook door een andere ont wikkeling: ziekenhuizen ontslaan mensen na een behandeling sneller dan voorheen. Medische ingrepen die tot enkele jaren geleden in het ziekenhuis werden uitgevoerd, zoals specialistische wondzorg, liggen nu op het bordje van het wijkteam. Dat is goedkoper. „Omdat wijkverpleegkundigen de enigen zijn met het vereiste oplei dingsniveau komt het neer op mijn collega's wijkverpleegkundigen en mij", zegt Kristel. Ze lijdt er niet on der. Dat ze wekelijks veel meer uren maakt dan de 32 waarvoor ze wordt betaald, het zij zo. Postoel Aan de rand van Princenhage, in een voormalige boerderij, zit de vrouw des huizes als een dood vogeltje on der een dekentje in haar stoel. Ze heeft te horen gekregen dat ze onge- Meer ouderen blijven langer thuis wonen. Zij hebben meer en complexere zorg nodig neeslijk ziek is. Lijkt de vrouw te berusten in haar lot, haar echtgenoot verbergt zijn angst en onzekerheid onder een niet aflatende woorden stroom. Hij wil, bezweert hij, vóór alles zelf voor zijn echtgenote zorgen. Meestal lukt dat, maar hij is ook al dik in de zeventig en zijn vrouw verzorgen gaat moeilijker. Kan hij daar nou geen hulp bij krijgen? Dat kan, zegt Kristel. Ze stelt een glijlaken voor om mevrouw in- en uit bed te krijgen, een postoel voor de toiletgang en uitbreiding van de thuishulp om te kunnen douchen. „Zullen we het daar voorlopig bij houden?", vraagt ze. Het echtpaar is tevreden. Kristel ook. „Deze mensen redden het voorlopig wel", meent ze. „Ze hebben een netwerk van familie, vrienden en buren dat bijspringt. Dat is eigenlijk een ideale situatie." Is dat er niet, dan probeert Kristel dat netwerk te organiseren. Kunnen buren af en toe een boodschapje doen? Is er misschien een vrijwilliger die wil stofzuigen? „Maar ik probeer cliënten ook altijd te stimuleren tot zelfredzaamheid. Hoe actiever je bent, hoe langer je gezond blijft." Tijd om naar kantoor terug te ke ren. Een broodje, een bakje koffie en dan achter de computer en de tele foon. Zorgplannen schrijven, uren- staten invullen, administreren, rege len. Niet het leukste deel van haar werk, maar belangrijk. De werkdag zit er nog lang niet op voor Kristel. dinsdag 14 maart 2017 44 In verband met de privacy is de naam van mevrouw De Boer gefingeerd. De wijkverpleegkun dige was ooit een vaste waarde in het straatbeeld - denk: vrouw met lange leren jas op de fiets - maar werd vanaf de jaren tachtig vrijwel wegbezuinigd. Sinds twee jaar is ze terug. In het nieuwe zorgsys teem, waarbij ou deren geacht wor den langer thuis te wonen, is zij de spil van zorg, wonen en welzijn in de wijk. De wijkverpleeg kundige signaleert eenzaamheid en an dere sociale proble men. Ze bouwt aan netwerken van zorg verleners, welzijnswer kers, woningcorpora ties en andere betrok kenen. De diensten van een wijkverpleeg kundige vallen (meestal) onder de zorgverzekering en zijn dus 'gratis'. De wijkverpleegkundige valt in te schakelen via de huisarts, de ge meente, het sociale wijkteam of de zorg instelling die actief is in uw wijk. Voor meer informatie: wijkverpleegkundige.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49