3 *^"L' J Gevoelsleven Een kind kan verdrinken in zijn woede, schaamte, verliefdheid of teleurstelling. In 'Alles wat ik voel' laat filosoof Stine Jensen zien wat achter een opborrelende emotie nog meer kan schuilgaan. En wat de functie ervan is. „Ik voel me vandaag trots, omdat ik mijn nieuwe kinderboek I straks voor het eerst I te zien krijg. In Alles wat ik voel schrijf ik ook over trots, de emotie waarbij je gloeit en je borst bijna opzwelt. Dat gevoel dat je iets goeds hebt gedaan. Het is een besef van eigen kunnen. Het is ook een po litieke emotie geworden: sommige lijsttrekkers vinden dat we met z'n allen trots op Nederland moeten zijn. Net zoals boosheid nu is gepoliti seerd - denk aan de boze witte man." „Ik was met mijn dochter naar de film Binnenstebuiten. Die gaat over een meisje dat moet verhuizen en daarbij door vijf emoties heen gaat. Ze is blij, boos, bang en bedroefd, maar voelt ook walging. Elk van die gevoelens krijgt een personage in de film. Mijn dochter van 7 jaar was on der de indruk, ze huilde tranen met tuiten. Vooral verdriet vond ze zo'n mooi personage. 'Maar waarom is ie blauw en draagt ie een bril?', vroeg ze. Misschien omdat verdriet serieus is en hij de blues heeft, dacht ik. Het zette me aan het denken. Hoe veel emoties zijn er eigenlijk, en welke kenmerken horen daarbij? En met welke heeft mijn dochter al ken nisgemaakt? Met dit handboek hoop ik kinderen inzicht te geven in hun vaak complexe gevoelens. Ook stel ik ze vragen in de ver schillende hoofdstukken. Wat ge beurt er met je als je je verveelt? Is DEAUTEUR Waar ken je Stine van? Alles wat ik voel het altijd erg om boos te zijn? Hoe kun je ervoor zorgen dat je kalm wordt? In welke situaties voel jij je verlegen? Door hier met hun ouders over te praten, kunnen ze de gelaagd heid van emotie onderzoeken." „In ons leven worden we zo getraind dat we onze gevoelens niet meer eer lijk uiten en zelfs onderdrukken. Aan de ene kant is dat normaal; als je al tijd zegt wat je denkt, raak je je vrien den kwijt. Maar het is jammer als je gevoelens wegstopt omdat je geleerd hebt dat ze 'fout' zijn. Er zou meer ruimte moeten zijn voor een open gesprek over emoties als boosheid, jaloezie of afkeer, waar je je doorgaans voor schaamt. Zo zie ik dat mijn dochter worstelt met haar woede-explosies. Laatst vroeg ik haar welk cijfer ze haar leven gaf. 'Een 9,' zei ze, 'maar het zou een 10 zijn als ik soms niet zo boos was'. In mijn boek wil ik laten zien dat je alles wat je voelt mag voelen. En dat zoiets als boosheid ook een functie heeft." „Boosheid is een energie, een kracht die jou laat ervaren wie je bent of dat jou onrecht is aangedaan. Zo zorgt walging ervoor dat je iets moreel af wijst of uit de buurt blijft van onge zonde zaken. Zelfs jaloezie kan een functie hebben. Als jij iets wilt dat de ander ook heeft, kan het je aan het werk zetten, je tot handelen drijven om hetzelfde te bereiken." „Trots is iets moois, maar het kan er ook toe leiden dat je te veel gericht raakt op je eigen prestaties. En 'hoop doet leven' is een bekende uitdruk king. Maar wie altijd blijft hopen, verliest de realiteit uit het oog, die kan het hier en nu niet accepteren." „Nee, het is geen kwestie van goed en fout, leuk en niet-leuk. Gevoelens kunnen ingewikkeld zijn, er kan van alles achter zitten. Daarom maak ik onderscheid tussen emoties, die spontaan en onmiddellijk opborre len, en gevoelens, die langer aanhou den en waarover je nadenkt. 'Krijg toch allemaal de klere', zingt Ciske de Rat. En daarna: 'Ik voel me zo ver domd alleen'. Achter zijn boosheid zitten gevoelens van eenzaamheid en verdriet. Met mijn boek wil ik kinde ren helpen dat verschil te zien en stil te staan bij hoe ze zich écht voelen." „Het gebeurt bijvoorbeeld als ze piano moet oefenen. Soms reageer ik door streng te zijn: 'Je gaat nu tien minuten spelen!' Soms pak ik haar vast om haar een fysieke grens te ge- Laatst vroeg ik mijn dochter welk cijfer ze haar leven gaf. 'Een 9', zei ze. 'Het zou een 10 zijn als ik soms niet zo boos was' ven. Soms laat ik haar uitrazen of leid ik haar af door haar aan het lachen te maken. Ik ben ook met haar naar kinderyoga gegaan, een vitale, ex pressieve vorm waarin ze haar ener gie kwijt kan. Je ziet: als moderne op voeder word ik behoorlijk heen en weer geslingerd tussen allerlei op- voedtheorieën. Wat ik niet probeer, is de boosheid de kop indrukken. Ik geef die even ruim baan. Zodat ze ziet: het gaat weer voorbij." „Nee, maar ik kan er wel over schrij ven, dat scheelt. Als ik schrijf, heb ik de nuance beter te pakken. En er is geen gesprekspartner die ervoor zorgt dat ik bagatelliseer wat ik wer kelijk voel. Verder helpt yoga mij om me bewust te worden van mijn emo ties en de gevoelens die erachter zit ten. Ik wil in contact komen met mijn gevoel, maar in het dagelijkse handelen doe ik ook mijn best om mijn emoties niet al te leidend te la ten zijn. Om bij een e-mail die irrita tie oproept niet direct in de pen te klimmen en zo de boel te verergeren. Maar dat is nog een hele klus." „Hoe noordelijker je komt, hoe meer we over gevoelens zwijgen. In Spanje is woede veel meer geaccepteerd, het vindt zelfs een uitweg in de fla menco. Nog zuidelijker is jaloezie een teken van liefde in plaats van een gebrek aan zelfvertrouwen, zoals wij het bestempelen. Al te explosieve ge voelens, daar houden wij niet zo van. Al helemaal niet in Scandinavië, waar een zekere mate van middelmatig heid hoog in het vaandel staat. In Zweden hebben ze daar zelfs een speciaal woord voor: lagom. Portugal heeft saudade: melancholie, maar dan positief. Niet jammeren over het ver leden of het gemis, maar dat omar men. Zoete melancholie, zouden wij zeggen. Al is de Nederlandse cultuur niet zo sterk ontwikkeld als het gaat om melancholie. Die is meer van 'niet janken, maar aanpakken'. Verle genheid is ook geen typisch Neder landse emotie. Op een ongevraagde recensie over je kleding of gewicht hoefje nooit lang te wachten." dinsdag 14 maart 2017 GO houdingen die vloeiend in elkaar overlopen. Pas na een paar lessen heb je de volgorde onder de knie en kun je aan je houdingen werken. Dat blijkt wel als de docent negen van de tien keer aan mijn heup, schouder of rug trekt. Een upbeat muziekje maakt er meer een fysieke les dan een meditatieklas van. Na de zoveelste klunshouding leg ik me erbij neer dat ik nog geen slangen mens ben. Sfeer in de les Het lijkt erop dat jiva- mukti hot is. De klas zit propvol. Fijn: nie mand let op de ander. Matje naast matje met weinig ruimte ertussen, dus onver wacht heb je een voet tegen je been of arm. Oppassen geblazen. Snel aan te haken Je bent zo bezig het goed te doen en het bij te benen dat je nergens aan denkt. Weer buiten is mijn hoofd heerlijk leeg! Yoga op upbeat klas siekers als Time after time. Lekker meezin gen. Niet rustgevend. Kwaliteit van de leraar De docent helpt waar hij kan, geeft informa tie en wijsheden mee. Dat geeft een groeps gevoel. Als hij meldt dat we een handstand gaan doen, wisselen som migen angstige blik ken uit. Eng! Prijs- kwaliteit Thrive yoga biedt vijf proeflessen aan voor 35 euro. Een leuk bedrag om kennis te maken. Er is geen bedrag waarvoor je onbe perkt kunt komen. Dus je moet steeds je pinpas trekken. Jivamukti yoga: rekken en strekken, fotoshutterstock Eind oordeel Ik was zeker uit mijn com- fortzone. Maar hoe voel je je nou echt? Pam van der Veen n, hoe gaat het met je? Dit emotieboek is voor kinderen vanaf 10 jaar. Waarom heb je het willen schrijven? De van oorsprong Deense Stine Jensen is filosoof, schrijver en programmamaker bij omroep Human. Zij is bekend van de tv-serie Dus ik ben en schreef onder meer Waarom vrouwen van apen hou den (2002), Go East! (2015) over haar spiritu ele zoektocht, het Zus- senboek (2016) en nu komt het kinderboek Alles wat ik voel uit. £ji STINE JENSEN Heeft deze leeftijdsgroep een hand leiding nodig voor haar emoties? Welke functie heeft zo'n 'negatieve' emotie? Laat je ook zien dat positieve emo ties negatief kunnen uitpakken? Kortom, gevoelsleven is niet in te delen in louter smileys en frownies. Hoe ga jij ermee om als je dochter woede-explosies heeft? 44 Vind je het zelf gemakkelijk om je emoties te uiten? Je bent geboren in een Deens gezin. Zie je verschillen in gevoelscultuur? Alles wat ik voel van Stine Jensen is verschenen bij uitgeverij Kluit man en kost 18,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45