C9 Stem landelijk, ook in Zeeland 'Kijkt u ook naar wat goed gaat bij Porthos' Centrale Doel is bijna Fukushima-proof Leuk 2 Je mag morgen voor het eerst naar de stembus. Hoe kies je dan? Vier Zeeuwse jongeren vertellen over hun afwegingen. 'dealen VERKIEZINGEN JONGEREN Commentaar De lijsttrekkers van de meeste politieke partijen zijn zich be wust van de grote Zeeuwse kwesties. Dat blijkt uit hun reac tie in de verkiezingsinterviews van Omroep Zeeland en de PZC. Aan het eind van deze reeks is de conclusie dat de dame en de heren gevraagd of ongevraagd de hete hangijzers noemen: kerncen trale, tunneltol, geld voor de economie, krimp, bouwen aan de kust. Soms moeten de lijsttrekkers duidelijk even schakelen van het lan delijke naar het provinciale toneel, Pechtold deed er bijvoorbeeld wat lacherig over, maar het lukt altijd. De een redt zich met plicht matige antwoorden, de ander heeft vooraf echt even over Zeeland nagedacht. Niet te lang natuurlijk, want de lijsttrekkers hebben wel iets anders aan hun hoofd. Elders in deze krant staat een overzicht hoe de verschillende par tijen over Zeeuwse zaken denken. Grofweg samengevat zijn dit de varianten: Links wil de kerncentrale zo snel mogelijk sluiten. Links én rechts lijken goed te beseffen dat krimpregio's hulp nodig heb ben. Vrijwel alle partijen houden een slag om de arm bij de vraag hoeveel geld er nodig is om de Zeeuwse economie te versterken. PvdA en SP zijn heel stellig tegen tunneltol. De linkse partijen plus D66 moeten niets hebben van bouwen aan de kust. Al met al geven de partijen voldoende duidelijkheid over de regionale gevolgen van een landelijke keuze. Dit met de kanttekening dat in de formatie al les anders kan uitpakken. Dan zal waarschijnlijk geen enkele Zeeuwse kwestie doorslaggevend zijn. Zeeuwen doen er goed aan hun stemgedrag te laten bepalen door de grote landelijke thema's: zorg, werk, sociale zekerheid, klimaat, integratie. Dit zijn de zaken die in Zeeland uiteindelijk het verschil maken. Maar het is mooi als je een partij vindt die naast de lande lijke ook de Zeeuwse kwesties volgens jouw voorkeur behartigt. Uiteindelijk maken de grote nationale thema's ook in deze provincie het verschil Kijk naar wat fout gaat, maar ook naar wat goed gaat. Zo doen ze dat bij de mensen die hulp vragen en bij het beoordelen van hun eigen werk bij Porthos. En, vindt het per soneel, dat moet de politiek ook doen als ze oordeelt over Porthos. Dat signaal gaven medewerkers gisteravond herhaaldelijk af aan raadsleden van de drie gemeen ten. De vijf Middelburgse partijen die willen stoppen met de huidige opzet van Porthos - CDA, LPM, D66, SP en GL - hadden al aange kondigd dat ze niet bij het overleg zouden zijn. De andere vier Mid delburgse fracties waren er wel en betreurden de afwezigheid van hun collega's. Uit Vlissingen schoven vijf van de elf fracties aan. Veere was volledig vertegenwoordigd. De aanwezige raadsleden zoch ten naar verbeterpunten binnen de huidige werkwijze. Die zijn er ze ker, beaamden de medewerkers. Minder bureaucratie. Efficiëntere systemen. Meer vaste begeleiders voor cliënten. Rol Tegelijkertijd is Porthos - aldus de medewerkers - in twee jaar echt in haar rol gegroeid. Het onderwijs is blij dat er met één organisatie con tact is over leerlingen met proble men. De administratie is op orde. En na twee jaar is er een goed beeld over de kwaliteit van de zorgorga nisaties. Porthos is kritischer op die organisaties en durft scherper te kiezen, zodat in de hulpverlening sprake is van maatwerk. Zoals een medewerker conclu deerde: de gemeenteraden beoor delen Porthos al als een volwassen organisatie, terwijl die eigenlijk nog in de pubertijd zit. ALMANAK Die Zierikzeeënaar had zijn zoontje in de auto op schoot, zo dat het ventje mee kon sturen. Helaas had de man de motor agent niet opgemerkt. Hij hen wel. Met een norse blik diri geerde de agent de auto de berm in. „Hiervoor krijgt u een bekeu ring. Mag ik misschien vragen waarom u dat kind op schoot heeft?" „Vindt-ie leuk", zei de man. „Doet u altijd dingen die u leuk vindt?" informeerde de agent. „Ik wel", antwoordde de Zierikzeeënaar in het besef dat de zaak verloren was. „En dat zou u ook eens moeten doen." Het werd een vette prent. Museum Veere zoekt nieuwe staf Walcherse chefs samen in Mezger KOUDEKERKE 31.500 euro voor goede doelen KWADENDAMME Natuurclub zoekt vrijwilligers «O1" „Ik ga SP stemmen. Die partij heeft ideeën waar ik ook voor sta. De SP vindt zorg belangrijk, en ik help ook graag andere mensen. Ik wil dat het leenstel sel afgeschaft wordt, want daar door worden veel jongeren afge schrikt om door te studeren. Ik heb het geluk dat mijn ouders meebetalen, maar dat geldt niet voor iedereen. De SP wil, net als ik, gelijke rechten voor iedereen: vluchtelingen moeten ook een kans krijgen in Nederland. Emile Roemer? Ik weet niet wie hij is. Maar het maakt me ook niet uit wie de lijsttrekker is. Het gaat me om de idealen van een partij. Ik vind het fijn dat ik mag stemmen: nu heb ik einde lijk ook iets te zeggen." Engie Electrabel is goed op weg om de kerncentrales in Doel en Ti- hange beter te beveiligen tegen ex treme natuurrampen. Eind vorig jaar had de exploitant 85 procent van de zogeheten Fukushima- maatregelen doorgevoerd. Dat laat de Belgische nucleaire toezicht houder FANC in een publicatie we ten. In 2011 leidde een tsunami tot een nucleaire ramp in en rond het Ja panse Fukushima. Om kerncentra les beter te beveiligen tegen over stromingen en aardbevingen wer den de eisen aangescherpt. Alle Eu ropese kerncentrales werden aan een stresstest onderworpen. Doel kwam net als Borssele door de test, maar er werden wel aanvullende maatregelen gevraagd. Besloten werd om andere rampscenario's zo als een vliegtuigcrash, een gasex- plosie en cyber- en terroristische aanvallen ook in de actieplannen op te nemen. De kerncentrales in Doel en Ti- hange zijn nu voorbereid op een volledige blackout waarin alle noodvoorzieningen falen, stelt de FANC. Beide centrales liggen al lang onder vuur door een reeks in cidenten. Vorig jaar nog maakte de FANC zich grote zorgen over de veiligheidscultuur. dinsdag 14 maart 2017 H Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VEERE Museum Veere zoekt een nieuw bestuurslid exposi- tiebeleid voor nieuwe tentoonstellingen en een bestuurslid fondsenwer ving en communicatie voor bijzondere projec ten. De Schotse Huizen en het Stadhuismuseum hebben ook klushulpen en gidsen nodig en gast heren en -vrouwen voor de winkel, de balies en om groepen te begelei den. Informatie: museum- veere.nl/vacatures. DOMBURG Chefkoks Jeroen Tanis (voorheen Gevangento ren en De Bourgondiër) en Sander de Jonge (voorheen Hof Welgele gen, Scherp) openen donderdag hun restau rant Mezger in Domburg. De koks werken met een klassiek Franse basis in de nieuwe zaak aan de Domburgseweg, ver noemd naar arts Mezger. De kaart komt dezer dagen online. Stichting Jarige Job, Manteling Walcheren en Stichting Voedselbank Walcheren mogen 31.500 euro verdelen na een vei ling. Die hield de Junior Chamber International Walcheren vrijdag in Kou- dekerke. Er kwamen een Audi sportscar expe rience op de Nürburg- ring, een Olympische trui van handbalster Tess Wester en een bezoek bij kok Edwin Vinke onder de hamer. Natuurmonumenten zoekt vrijwilligers voor het promoten en coördi neren van evenementen in Zuid-Beveland. Pro- motievrijwilligers zijn 'het gezicht' van Natuur monumenten en staan op braderieën of werken vanuit informatiepunt Zwaakse Weel. Info: boswachterfemke@na- tuurmonumenten.nl. Eindelijk Cornelleke Blok FOTO'S LEX DE MEESTER Naam: Zoë Dijkers Leeftijd: 18 Woonplaats: Terneuzen School: HZ Frank Balkenende Doel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30