Wegen René Wolff en KN WU scheiden Sloveen Roglic eerst schansspringer, toen tijdrijder, nu klassementsrenner 25 Primoz Roglic (27) is pas vijf jaar wielrenner, daarvoor sprong hij met durf van de reuzenschans. Deze Tirreno-Adriatico nestelde hij zich tussen de beste klassementsrenners. Het was aandoenlijk. Primoz Roglic (27) had zojuist een beestachtige sprint afgeleverd na de finale door het eeuwenoude centrum van Fermo. Alleen wereldkampioen Peter Sagan en de Franse hoop Thibaut Pi- not moest hij voor zich laten. Ander halve minuut later kwam ook Robert Gesink, de andere kopman van Lotto-Jumbo, boven. Hijgend inspec teerde die eerst zijn achterwiel dat in de finale aanliep. Toen klonk plots in het Engels met Sloveense tongval, enigszins bescheiden. „Robert, ik ben derde geworden." High five uiteraard, en de welge meende complimenten. Gesink: „Su persterk. Hij is niet alleen een snelle leerling, Primoz is een supertalent. Hij heeft de benen en de klasse en is in het peloton een stuk beter dan vorig jaar. Iemand waar je in de toe komst verder mee kunt." Want dat Roglic kon tijdrijden, daar waren ze bij Lotto-Jumbo ook wel achter na de winst in de Giro-tijdrit door Chianti vorig jaar. Met de eind- winst in de Ronde van de Algarve, af gelopen maand, liet hij zien nog meer in zijn mars te hebben. Maar de meeste indruk maakte Ro glic toch wel afgelopen week in de Tirreno. Hij nestelde zich tussen de klassementsrenners van wereldfaam alsof hij al jaren een van hen is en staat vierde in het klassement. Nairo Quintana, Thibaut Pinot en Rohan Dennis staan boven hem en vandaag staat de afsluitende tijdrit van tien kilometer op het programma. Tijdrit Dus koestert Roglic misschien wel stille hoop om op te schuiven? Mis schien kan hij wel mee het eindpo- dium op in San Benedetto del Tronto? Nou, hij heeft een ander voornemen. „Ik wil vooral proberen die tijdrit te winnen, want ik weet dat ik dat kan. Het klassement is voor daarna", zegt hij achter de finishlijn op de boulevard van de Italiaanse badplaats Civitanova Marche, waar Fernando Gaviria in een sprint Peter Sagan van zijn derde zege in de Tir reno af wist te houden. Roglic mag dan betrekkelijk nieuw zijn in het profpeloton, hij is niet be scheiden. Begin bij hem ook niet meer over zijn vorige bestaan als schansspringer. Roglic is nu wielren ner. Eentje die wil scoren. Dus toen hij zaterdag op de ruim 1600 meter hoge Terminillo als tiende boven kwam in het gezelschap van Bauke Mollema, baalde hij in eerste instan tie. „Want ik had verder van voren kunnen rijden." Ook een dag later na zijn derde plek in Fermo achter Sagan begon hij met te zeggen dat hij 'eigenlijk wilde winnen, zoals altijd'. „Maar Sagan was echt heel sterk. Het is ook wel geweldig om tegen deze grote namen te sprinten. Dat had ik vorig jaar niet kunnen bedenken. Het is gestoord en ik weet niet waar dit gaat eindigen." En dan te bedenken dat de Tirreno van Roglic er al bijna op zat, voordat hij nog maar een wedstrijdkilometer had gereden. Een paar minuten voor de ploegentijdrit op dag één - Lotto- Jumbo was op weg naar het startpo dium - sloeg een deur van een Movis- tar-auto open en Roglic klapte er vol op. Zijn linker ringvinger bloedde hevig en de vinger werd provisorisch verbonden. Alle reden voor paniek, maar Roglic raakte niet van de kaart en was een van de motoren in de ploegentijdrit. Ploegleiders en ren ners waren achteraf vol bewondering over zijn rust. Hoe het kon dat Roglic zo cool bleef? „Deze Tirreno was een groot doel, dus ik moet het gewoon doen op dat moment en niet te veel nadenken. Niet nadenken, heb ik ge leerd in het schansspringen. Als ik van zo'n schans naar beneden ging, moest ik mijn gedachten uitschake len. Anders gaat het fout. Gewoon doen wat je altijd doet." Het huwelijk tussen René Wolff en de KNWU is voorbij. Meer dan ze ven jaar duurde het, maar na het WK baanwielrennen - dat in april in Hongkong wordt gehouden - neemt Wolff afscheid. Volgens beide partijen gebeurt dat in goed overleg. Meer dan zeven jaar gele den werd Wolff aangesteld als bondscoach van de baansprinters. Het gebeurde op een moment dat het Nederlandse baanwielrennen op z'n gat lag, na de Spelen van Pe king. Wolff kreeg het voor elkaar een nieuwe generatie sprinters op te leiden, aangevoerd door renners als Jeffrey Hoogland en Elis Ligtlee - die op de Spelen van Rio goud won op de keirin. Beperkt budget Zijn aandeel in hun successen was groot: Wolff moest jaar na jaarwer ken met een zeer beperkt budget, maar hij peurde er alles uit. Zijn renners en rensters liepen vaak met hem weg. Maar de laatste jaren ontstonden er haarscheurtjes in zijn relatie met de KNWU. Hij stipte meermaals het gebrek aan budget en onder steuning aan. Dat is overigens niet de enige reden dat hij vertrekt. Wolff en de KNWU spreken van een combinatie van factoren. De KNWU zette onlangs een nieuw traject in richting de Spelen van Rio, maar het zal zonder Wolff moeten gebeuren. De pas aangetre den KNWU-directeur Vincent Luyendijk zegt: „We hadden René graag langer aan ons gebonden, maar we respecteren zijn beslissing. We gaan op zoek naar een andere coach die de sprinters naar Tokio kan leiden." Wolff zelf wil pas na het WK baanwielrennen in Hongkong ver dere uitleg geven over de breuk. „Het baanwielrennen krijgt niet al tijd evenveel aandacht in de media. In de weken naar aanloop van het WK moet het gaan om de prestaties van de renners, niet om mij." Familie In een persverklaring gaf hij wel aan dat het „een moeilijke beslis sing was geweest. Vooral omdat de baansprint selectie veel groeipoten tie heeft richting de Olympische Spelen in Tokio. Ik ben ervan over tuigd dat dit team sterk genoeg is om de weg naar Tokio succesvol voort te zetten. Voorlopig ga ik veel tijd aan mijn familie besteden en mij rustig oriënteren welke stappen ik wil zetten in mijn persoonlijke ontwikkeling." dinsdag 14 maart 2017 Daan Hakkenberg Civitanova Marche Primoz Roglic in actie tijdens deze Tirreno. „Het is gestoord, ik weet niet waar dit gaat eindigen." FOTO PHOTO NEWS Nog een maandje en dan is de Duitser René Wolff opeens geen bondscoach meer van de Neder landse baansprinters. Wolff en de wielerbond KNWU gaan uit elkaar, na het WK baanwielren- nen in Hongkong (12-16 april). Thijs Zonneveld Nieuwegein René Wolff verlaat de wieler bond. FOTO GUUS SCHOONEWILLE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25