O DERNEMER DE WERELD VAN PENSIOENREVOLUTIE VOOR DE DGA ARNE DE BEER Henrie van Beusekom heeft een pensioen in eigen beheer en een pensioen verzekering. 'Op mijn 25ste dacht ik nog niet aan mijn pensioen.' René Bogaarts Straks ligt mijn inkomen ver boven de 80.000 euro' Pensioen eigen beheer afgeschaft Toestemming nodig FISCALIST BIJ ALFA ACCOUNTANTS EN ADVISEURS Wat steekt u hiervan op? - Het is verstandig al op jonge leeftijd te gaan sparen voor uw pensioen. - Laat je accountant bij elke kabinetswissel kijken naar uw pensioen. - Laat uw pensioen met uw inkomen meegroeien. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl De eerste jaren spaarde Van Beusekom met een bepaald doelinkomen voor ogen. Later stelde hij het bedrag naar boven bij. Nu zit er ongeveer 365.000 euro in het potje. „In 2004, voordat de ingrijpende wet op VUT, Prepensioen en Levensloopregeling in werking trad, heb ik ook een pensioenverzekering af gesloten. Daarmee ben je gedwongen premie af te dragen en ben je van de onzekerheid over dat pensioen in eigen beheer af." Afkopen Van Beusekom denkt dat het voor hem het voordeligst is wanneer hij zijn aan spraken afkoopt, mocht het pensioen in eigen beheer echt verdwijnen. „Ik ben succesvol geweest met mijn bedrijf. In 2007 was ik al helemaal financieel on afhankelijk. Als ik straks met pensioen ga, ligt mijn inkomen ver boven de 80.000 euro. Dat is, zo heb ik gehoord, ongeveer de grens waarboven afkopen gunstig is. Mijn vrouw, met wie ik al 26 jaar samen ben, vindt dat goed. Maar we hebben wel gesproken over de ze kerheden die zij wil hebben. Natuurlijk hadden we een samenlevingscontract waarin alles geregeld was, maar dat zijn we nu ook aan het verbeteren." Het heeft Van Beusekom altijd gestoord dat de regels voor pensioensparen bij elke kabinetswisseling veranderden. „Mijn accountant regelde uiteraard dat het werd aangepast, maar dan kreeg ik wel een rekening van 3.000 euro. Wat ik echt een schande vind, is dat jonge ondernemers straks na het verdwijnen van het pensioen in eigen beheer hele maal geen fiscale prikkel meer hebben om voor hun pensioen te sparen. Dat vind ik een regelrechte blunder." O thema deze week: dga-pensioen Op zijn zeventiende begon Henrie van Beusekom (nu 49) met zijn eigen bedrijf, Orlaco, dat camera's pro duceert die chauffeurs zicht geven op alles wat zich rondom hun vrachtwagen, bus of bouwmachine afspeelt. Onlangs verkocht hij het be drijf voor 75 miljoen euro aan een Ame rikaanse partner. Vorig jaar had het een omzet van 50 miljoen euro. Tot 2020 verwacht Van Beusekom een verdubbe ling van die omzet en een toename van 175 naar 275 medewerkers. „De werknemers in onze cao moeten op hun 25ste beginnen met sparen voor hun pensioen. Ik dacht daar op die leef- tijd zelf niet aan, maar mijn boekhou der adviseerde mij toen al te beginnen met een pensioen in eigen beheer. Omdat er fiscaal voordeel te behalen viel, heb ik dat gedaan." Hoe bouw ik vanaf nu mijn pensioen op en wat gebeurt er met het opgebouwde tegoed? Na een lange voorgeschie denis heeft de Tweede Kamer vorig jaar het wetsvoorstel aangenomen om het pensioen in eigen beheer af te schaffen. Afge lopen week heeft de Eerste Kamer ingestemd met dit wetsvoorstel. De wetswijziging roept belangrijke vragen op voor een directeur-grootaan deelhouder: hoe ga ik vanaf nu mijn pensioen opbouwen en wat gebeurt er met het opgebouwde tegoed? In de eerste plaats is het belangrijk samen met een adviseur uw financiële planning grondig onder de loep te nemen. Aan de hand van deze planning kunt u bepalen of en welk pensioen gewenst is. Moge lijk zit in de zaak genoeg vermogen, zodat sparen voor pensioen niet nodig is. Als het vermogen onvol doende of onzeker is, is het pensioen verzekeren een mogelijkheid. Een andere optie is een oudedagvoor- ziening opbouwen in de privésfeer, bijvoorbeeld door een lijfrente. Een derde mogelijkheid is privé sparen of beleggen, vaak in combinatie met een risico verzekering. Passende oplossing Naast de vraag hoe u in de toekomst kunt sparen voor een verzorgde oude dag, is er nog een belangrijke vraag. Hoe gaat u om met de bestaande pensi oenvoorziening in eigen beheer? Grofweg zijn er drie mogelijkheden: u kunt de opgebouwde voorzie ning laten staan, afkopen óf binnen de bv omzetten in een oudedagsverplich- ting. Wanneer u ervoor kiest de voorziening af te kopen, wordt deze hele maal uit de bv gehaald en krijgt u de kans tegen een gunstig tarief af te rekenen met de Belastingdienst. U moet er wel rekening mee houden dat de partner een grote rol speelt, wanneer u de voorziening uit de bv haalt of omzet in een oude- dagsverplichting. Dit geldt niet alleen voor de huidige partner, maar ook voor de eventuele ex-partner. Bij echtscheiding of bij uw overlijden verliest de part ner mogelijk recht op pensioen, waarvoor wel licht compensatie moet worden verstrekt. Het mag duidelijk zijn dat we geen algemeen advies kunnen geven. Wat voor de één een passende oplos sing is, pakt voor de ander minder gunstig uit. Het enige dat voor iedereen geldt die te maken krijgt met deze wetswijziging: laat u goed adviseren. O Het hing al jaren in de lucht, en nu is het zover. Per 1 april wordt het pensioen in eigen beheer afgeschaft. Als dga moet u kiezen: koop ik af, zet ik om in een oudedagsreserve of laat ik de rechten bij de BV staan. De verwachting is dat veel dga's zullen omzetten. Een ander deel kiest voor afkoop met een belastingkorting. Fiscaal is het een kwestie van rekenen. Juridisch ligt het anders. U denkt misschien dat u zelf kiest, maar voor de uitvoering heeft u toestemming van uw partner (en ook van uw ex-partner) nodig. De fiscus wil een handtekening zien. Afkoop of omzetting van uw pensioen vermindert name lijk de rechten van uw partner bij een eventuele echtscheiding. Is uw relatie goed, dan zal uw partner wel instemmen. Bij een echtscheiding is de sfeer meestal grimmiger. Wat is dan de instemming nog waard? Juridisch getouwtrek achteraf is te verwachten. Uw partner moet goed worden geïnformeerd over de gevolgen van zijn of haar handtekening. En er is meer. Uw partner moet bij instemming een passende compensatie krijgen. Zo niet, dan volgt er een aanslag schenkbelasting. Een typisch voorbeeld van: leuker kunnen we het niet maken, wel lastiger. Geef nieuwe generatie ondernemers wel prikkels' orlaco.nl ©N Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Ruud Goense werkt als manager pensioenadvies bij Schipper Groep. Voor advies en vragen: pensioen@schippergroep.nl. RUUD GOENSE OVER HET PENSIOENPOTJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18