60-plus 16 LEO VAN DIJK OPEN SOLLICITATIE OCI MOBILITEIT NIEUWE TREND Gedwongen ontslagen behoren, als het even kan, voorgoed tot het verleden. Dit is geen eis van de vakbonden, maar de nieuwe wens van veel werkgevers. En ze geven er tonnen aan uit. jjlj] m oor mijn gevoel is het nog niet afge- mv sloten. Ik wil nog één keer iets af- wm ronden", zegt Leo als hem naar zij n drijfVeren in zijn jacht op een nieuwe baan wordt gevraagd. Financieel is een baan geen halszaak meer. Zijn vrouw is leerkracht, dus er komt een inkomen binnen. Zijn stude rende zoon en dochter kunnen redelijk voor zichzelf zorgen. zoek naar een nieuwe uitdaging. „Het liefst doe ik iets in de supply chain of customer service, banen die ik eerder deed." Met zijn ervaring als supply chain manager weet Leo precies hoe hij verschillende ketens van productie tot en met de klant moet stroomlijnen. „Maar ik ben ook een genera list en dat is soms een nadeel. Dan zoekt de werkgever toch een specialist. Voor mijn laatste werkgever, een innovatief bedrijf in de medische industrie, heb ik allerlei syste men opgezet die ervoor zorgden dat de afne mers, vaak ziekenhuizen, sneller betaalden." Door zijn jarenlange ervaring heeft Leo een groot netwerk opgebouwd. „Ik zoek via Linkedln en mensen die ik tijdens mijn werk heb ontmoet. Maar ook dan hoor ik dat ze ie mand zoeken met iets andere kwaliteiten. De echte reden is natuurlijk mijn leeftijd, terwijl ik moet doorwerken tot 67 jaar." Rob Witjes, hoofd Arbeidsmarktinformatie bij UWV, zegt dat de situatie van Leo exem plarisch is voor de situatie waarin veel werk loze ouderen verkeren. „Een goed cv, groot netwerk, ruime werkervaring en sterk gemo tiveerd, maar het lukt alsmaar niet om 'er tussen te komen'. Voor werkloze 50-plussers is het al lastig, laat staan voor 60-plussers, zo als Leo. Wij zijn in Nederland nog niet goed in staat dit probleem het hoofd te bieden en dit zal een grote uitdaging blijven." Uit cijfers van UWV blijkt dat in de rich ting waar Leo zoekt ongeveer de helft van de werkzoekenden 50-plus is, aldus Witjes. „Waarschijnlijk zoeken werkgevers toch meer specifieke werkervaring en specifieke competenties. Voor Leo is het wellicht raad zaam om gericht uitzendbureaus te benade ren en zijn zoekveld te verbreden." Arcelor Mittal Aperam Altice Werkgeversverenigingen vinden het een 'compleet nieuwe manier van denken', vakbonden zien het als 'de nieuwe trend'. Topvrouw Janine Vos van de Rabobank noemt het 'een culturele revolutie in de wereld van werk'. Steeds meer werkgevers en werknemers maken afspraken om grote groepen te sti muleren nieuw werk te zoeken, zonder dat een reorganisatie met ontslaggolf in zicht is. „Deze bedrijven hebben één ding gemeen", zegt Lars Doyer, manager arbeidsverhoudingen bij werkgeversvereniging AWVN. „Ze weten dat nieuwe technologie ba nen kost én nieuw werk oplevert. Ze weten nog niet wanneer en hoe. Vroeger wachtte je tot je dat wist. Dan stelde je een sociaal plan op met bonden en ondernemingsraad en gaf je een bedrag mee. Bedrijven die de trend zetten, willen werkne mers voorbereiden op nieuw werk én niet meer wachten tot de bijl valt." Liever geven ze tonnen uit aan scholing en begeleiding. Banken, verzekeraars en KPN zijn goede voorbeelden, vindt Doyer. „Of netbeheerder Enexis. Daar is het doel dat niemand meer in een gedwongen ontslag komt en het sociaal plan wordt afgeschaft." Kijk naar meteropnemers. Tech nologie gaat dat werk ooit overne men. „Enexis is nu al met plannen bezig om straks niemand te hoeven ontslaan. Wie maken intern kans op ander werk? Wie help je met ad vies of opleiding?" Werknemers houden zicht op werk binnen en buiten de deur. Voor werkgevers is het bovendien vaak goedkoper dan reorganisaties, verwacht Doyer. Bij de Rabobank hebben net de eerste 25 mensen stage gelopen bij een andere werkgever, vertelt Ja nine Vos. Zij gaat als Chief Human Resources Officer bij Rabobank over alle personeelszaken van de 45.000 medewerkers. Haar bank geeft iedereen elk jaar 1.500 euro scholingsbudget plus studietijd. Bovenop de cursussen die al moe ten. „De werknemer beslist hoe hij het besteedt. Werkgevers willen dat mensen zich blijven ontwikke len. Werknemers willen een blij vende waarde op de arbeidsmarkt. We worden straks gezonder 100. Dan ga je op je 40ste met je ge spaarde budget een ander vak le ren. En op je 60ste weer. Je loop baan is geen carrièreladder meer. t Het is een verzameling klimrekken: je stapt steeds over." Het is hoog tijd voor dit nieuwe denken, bepleit ook Petra van de Goorbergh. Zij is directeur van OVAL, de branchevereniging van dienstverleners op het terrein van werk, loopbaan en vitaliteit. „De ontslagregelingen zijn te ruimhar tig. Bij grote bedrijven zijn mensen soms tot een jaar vrijgesteld van werk voor daadwerkelijk ontslag, met volledig salaris. Dat stimuleert niet om snel te zoeken." Snelle hulp De toekomst is aan medewerkers die zelf bepalen of ze blijven of gaan naar nieuw werk is beter. „Denk aan bijscholing, begeleiding en zelfs een bonus bij een vlot gevon den baan. Het kan. We hielpen bij banken en verzekeraars al 2.000 mensen aan nieuw werk." Het idee voor een uitruil tussen scholingsgeld en ontslagvergoe ding brengt ons meteen tot de kern, vindt Erwin Rog, coördinator ar beidsvoorwaarden bij vakbond De Unie. Zijn bond staat achter de nieuwe trend. Een mooi voorbeeld vindt hij verzekeraar ASR. „Daar krijg je 1.000 euro scholingsgeld. Wie dit besteedt, krijgt bij een eventuele reorganisatie nog meer scholingsbudget als bonus. Zo help je mensen om aantrekkelijk te blij ven op de arbeidsmarkt." Wel wijst hij fijntjes op de 75.000 mensen die bij banken en verzekeraars in tien jaar tijd hun baan gaan kwijtraken. „In de sector is niet genoeg werk. Dan is een ontslagvergoeding hard nodig. Scholingsgeld mag die ver goeding niet vervangen." Topvrouw Vos van de Rabobank vindt de discussie over ontslagver goedingen en sociale plannen een tikkeltje ouderwets. „We zitten te veel aan de kant van de angst.We geven meer geld uit aan weersvoor spellingen dan aan het voorspellen van werk. Snel werk vinden vanuit je inzetbaarheid dankzij scholing is beter. De toekomst is aan mede werkers die zelf bepalen of ze blij ven of gaan. Daar moet het heen en dat is echt een culturele revolutie. Het zou mooi zijn als werknemers vanuit eigen kracht in beweging kunnen komen. En eerder dan bij een sociaal plan. Uiteindelijk willen we allemaal werk." Wie: Leo van Dijk (61) Op zoek naar: baan in customer service of supply chain Was: customer service manager Woonplaats: 's-Hertogenbosch Leo is 61 jaar en ruim anderhalf jaar op - Gert van Harskamp Heeft u een baan voor Leo? Mail naar opensollicitatie@persgroep.nl O dinsdag 14 maart 2017 Deutsche Bank verhoogde het koersdoel voor de Egyptische aannemer. Vorige week le verde de staal- gigant nog 6 pro cent in. De roestvrijstaal- producent won in de Midkap weer wat terrein. De Franse kabe laar moest giste ren een stapje terug doen. o Zeg maar dag tegen ontslag Bart van Eldert Utrecht —Janine Vos, Rabobank Oud-Rabomedewerkster San dra Hendriks startte met hulp van de bank een schoonheids salon. FOTO KOEN VERHEI JDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16