Halina Reijn Schotland stuurt aan op nieuw referendum WOON 15 Ik ben zelden zo angstig en uitgedaagd geweest als nu Zij hield gisteren een persconfe rentie waarin ze bekendmaakte dat ze om een nieuw onafhanke lijkheidsreferendum gaat vragen, dat tijdens of net na de Brexit-on- derhandelingen moet plaatsvin den. „Schotland stemde tegen een vertrek uit de EU, en wordt nu tegen haar wil uit de interne markt gesleurd", zei ze. Dat is zo'n ingrij pende beslissing dat de Schotten zelf moeten bepalen of ze dat wel of niet willen, vindt Sturgeon. „We moeten kunnen kiezen of we mee willen met een harde Brexit, of dat we alleen en onafhankelijk verder gaan." Ze hekelde de starre houding van de Britse regering, die volgens haar alles op eigen houtje beslist. „De af gelopen maanden hebben wij er al les aan gedaan compromissen te sluiten met de regering van Theresa May, maar we liepen keer op keer tegen een stenen muur aan. Er is geen overleg geweest met ons." Schotland wordt genegeerd in het Brexit-proces, vindt Sturgeon. „We zouden partners moeten zijn, maar dat idee is volledig verdwenen. Als we al niks in te brengen hebben over belangrijke onderwerpen als de Brexit en de interne markt, dan hebben we nergens wat over in te i Schotland wil zelf bepalen of het met de Brexit meedoet of onafhankelijk wordt brengen. Nu is het mijn taak om het belang van Schotland voorop te zet ten." Sturgeon wil dat het referendum plaatsvindt in de periode tussen de herfst van 2018 en de lente van 2019. Tijdens of net na het einde van de Brexit-onderhandelingen. „Eind 2018 weten we hoe de Brexit er on geveer uit gaat zien. Dan moeten we kunnen beslissen of we daar in willen meegaan, of niet. Als we te lang wachten dan zijn we te laat, we moeten proactief zijn." Straks belandt Schotland buiten de EU en buiten de interne markt, zei Sturgeon. „We moeten over onszelf kunnen beslissen, en niet anderen over ons laten beslissen." De Britse premier Theresa May heeft al een aantal keer laten weten dat ze niets ziet in een nieuw Schots onafhankelijkheidsreferendum. Maar experts denken dat ze afste vent op een constitutionele crisis als ze niet meewerkt. Woonlandschap Diamond I normaal 1449,- nu 799.-1 10% RENTE Santander De eerste dag van een repetitieproces is killing. Meestal is er nog geen vast staand idee over wat er precies verwacht wordt, nog geen decor of mooi toneel- licht als houvast. Het enige wa pen dat wij, de spelers, bezitten, is de tekst die we braaf uit het hoofd hebben geleerd, maar die vaak plotseling gedeletet lijkt te zijn uit de hersenen op het mo ment dat we het podium betre den. Door de spanning die in het repetitielokaal hangt en de aan wijzingen van de regisseur is het reproduceren van de woorden een heel ander verhaal dan wan neer je de dialoog opdreunt voor jezelf in de badkamer. Obsession in Amsterdam is nog zenuwslopender dan normaal, want niet alleen is de helft van de acteurs van Britse afkomst, en dus geen onderdeel van ons oude, vertrouwde, vaste ensem ble, ook mogen we dit keer niet acteren in onze moedertaal. Maanden geleden zijn we al be gonnen met accentlessen om vandaag in ons beste Brits het spits af te bijten. Traditiegetrouw zitten we aan een grote tafel in een studio die uitkijkt over het Leidseplein. Mensen druppelen binnen. Ter wijl ik al bijna vijftien jaar voor het gezelschap werk, herken ik nauwelijks gezichten. We nemen plaats, stellen ons aan elkaar voor en beginnen aan de allereerste le zing. tekst levendig, soms zelfs zonder in hun script te kijken. Als van zelfsprekend zoeken ze eikaars blik. Ik durf mijn hoofd niet op te heffen, mijn ogen blijven onop houdelijk op de pagina gericht, mijn wangen branden van het blozen. Na een paar uur is de kop eraf en begeven we ons naar bo ven, waar het decor en het con cept van de voorstelling worden gepresenteerd. Het ziet er impo sant uit en de druk op ons, de spelers, neemt toe. De volgende dag krijgen we in de ochtend een tijdelijk kostuum en worden we per direct verwacht op de vloer. Binnen luttele minu ten voeren we de meest intieme en intense opdrachten uit met spelers die we niet of nauwelijks kennen. We tasten af, zijn nog voorzichtig maar weten dat de tijd schaars en kostbaar is en dat we onze uren met elkaar en vooral ook met de regisseur maximaal moeten benutten. zenuwen verdwenen en heeft spanning plaatsgemaakt voor een gezonde tunnelvisie. De komen de maanden zal mijn script mij overal en altijd vergezellen, tot ergernis van mijn naasten. In de supermarkt, op verjaardagsfeest jes, tijdens een gezellig kopje thee met een vriendin, de tekst ligt altijd op mijn schoot, en zo dra ik even alleen word gelaten, blader ik driftig naar lastige pas sages om ze zacht voor me uit te prevelen als een dierbare mantra. Ik beoefen dit vak nu al twintig jaar, maar ben zelden zo angstig en uitgedaagd geweest als nu. Over anderhalve week vertrek ken we naar Londen. Ogen dicht en springen maar. Ons talent is hopelijk groter dan onze angst. dinsdag 14 maart 2017 GO De spanningen lopen hoog op in het Verenigd Koninkrijk. De ver wachting is dat premier Theresa May deze week het startschot geeft voor de Brexit-onderhan- delingen. De eerste minister van Schotland, Nicola Sturgeon, be sloot dat moment niet af te wachten. Suse van Kleef Edinburgh A Twee Schotten luisteren naar de toespraak van Nicola Sturgeon over een onafhankelijkheids-volksraadpleging, fotoafp - Nu kan het! Uitsluitend geldig op: Dinsdag 14 maart t/m zaterdag 18 maart. Let op! Extra koopavonden tot 21.00 uur! Design hoekbank in Stofcategorie 1 met trendy details zoals contrastbiezen welke terugkomen op de arm, de rug en accessoires als kussens en optionele tafelhocker. Kleur en combinatie naar keuze. Da's thuiskomen! bergen op zoom Wassenaarstraat 45 - centrum stad eindhoven w. van Konijnenburglaan 1d - Woonboulevard De Kade Heerlen in de Cramer 76 Woonboulevard Heerlen middelburg Mortiereboulevard 12 - woonboulevard De Mortiere nieuwegein De Liesbosch 70 oosterhout Beneluxweg 3 - naast McDonalds oss Frankenweg 31 - Woonboul. Oss-Oost IN ALLE BOVENSTAANDE FILIALEN IS TEVENS EEN ISLAAP Uj-lj—IX-LJ—L.J— OPENINGSTIJDEN: Maandag t/m Vrijdag 09.30-21.00 uur 5 KOOPAVONDEN Zaterdag 09.30-17.00 uur. Zondag gesloten. gratis voor de deur CONSUMER FINANCE De eerste repetitiedag van De Engelse spelers brengen de Aan het eind van de dag zijn de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15