10 In het Trump Café in Texas is het tijdelijke inreisverbod voor burgers uit delen van het Midden-Oosten een populaire maatregel - ook bij de Palestijns-Amerikaanse eigenaresse. EERBETOON DOOR MOSLIMA Ja, ze is immigrant. Ja, ze is moslim. En ja, ze heeft de naam van haar restaurant in een stadje in het diepe zuiden van Texas veranderd in Trump Café. Twee weken voor de verkiezingen, en ze heeft er geen moment spijt van gehad. Suad Hawa (28) is de heldin van Bellville sinds zij en haar man Eddie (46) van hun res taurant een eerbetoon aan Donald Trump maakten. Ze trekken gasten uit het hele land. De sheriffheeft zijn waardering uitgespro ken, de burgemeester komt elke zondag ont bijten. En dat is de dokter met zijn vrouw - Hawa wijst op een stel aan een met geblokt kleed bedekte tafel in haar zaak. Ze zijn Joods, wil len benadrukken dat er geen vezel antisemi tisme in Trump zit - 'zijn dóchter is Joods!' - en hopen dat Trump het zorgsysteem rap van te dure medicijnen en te dure zorgpolissen gaat ontdoen. Suad - Sue voor de Texa- nen - serveert Turkse koffie van het huis. De Palestijnse woont sinds ze ven jaar in de VS. Haar Palestijns- Amerikaanse man Eddie is hier al 29 jaar, haar dochter van 2 en zoon van 3 Een onverzettelijke leider, die hebben we nodig zijn geboren Amerikanen. Waar veel moslims zich niet meer welkom voelen onder de presi dent die eind 2015 opriep tot een 'moslimboy cot' en nu burgers uit zes landen in het Mid den-Oosten tijdelijk de toegang ontzegt, staan zij juist achter hem. Hardeaanpak „Een sterke, onverzettelijke leider, die hebben we nodig", zegt Suad. „Ik maak me zorgen om de veiligheid van mijn gezin. Trump pakt cri minaliteit en geweld hard aan. En dat inreis verbod, dat is geen moslimboycot. Het gaat hem om terroristen, om mensen uit insta biele landen in grote problemen, problemen die hij niet in de VS wil hebben. Prima, als hij extra checks wil doen." Suad en Eddie kochten in februari vorig jaar de zaak aan het plein en openden een paar maanden later restaurant Bellville, met Frans mediterrane keuken. Eind oktober besloten ze het roer om te gooien. De gegrilde zalm en de kebab gingen de deur uit - er kwamen hamburgers, pancakes en gefrituurde Oreo's op de kaart en attributen van Donald Trump aan de muur. Het popu lairste gerecht is nu de Trump Burger met uienringen, bacon en barbecue saus. „Omdat we Trump van harte steunen", zo verklaart Suad de omme zwaai. De markt is ook nog eens goed: in de omliggende county stemde ruim 78 pro cent van de inwoners op Trump. Naast de kassa staat een bos bloemen, ge kregen van een klant. TSUMP „Jullie helpen Amerika weer groots maken", staat op het kaartje. Trumps grensboycot is controversieel, maar niet in Texas. Landelijk schommelt de steun tussen 45 en 50 procent. Waar 18 Amerikaanse staten rechtszaken aanspanden om het reis verbod van de federale regering in Washing ton te blokkeren, heeft Texas zich als enige volmondig achter de president geschaard. Positiever In het Trump Café zit Jeanne Powers toch een tikje bedrukt aan een tafel met uitzicht op een bordkartonnen president. „Ik kan die man niet üitstaan!" Powers kan er wel om lachen: ze wist niet van de gedaantewisseling en had zich verheugd op kebab met een groepje ge pensioneerde vrienden. Nu wordt ze ge dwongen over politiek te praten, en daar houdt ze helemaal niet van, als een van de weinige bewoners die Trump verafschuwt. „Hij liet mensen met een permanente ver blijfsvergunning zomaar het land niet meer in, in godsnaam!" Haar vrienden zijn een stuk positiever, zeker nu het inreisverbod is aange past en niet meer geldt voor Irakezen en reizi gers die al geldige papieren hebben. Verena Aeschbacher wil van vriendin Powers niet horen dat er 'moslimhaat' in het spel is. „Hij haat niemand. Er zitten nu eenmaal rotte ap pels in die groep. Goed om even halt te hou den tot er betere procedures zijn." Analisten van Trumps eigen ministerie van Binnenlandse Veiligheid wezen er in een uit gelekt rapport op dat het meestal niet de bur gers van de geboycotte landen waren die de afgelopen jaren in de VS voor terreurdreiging zorgden. Het overgrote deel van de arrestan ten was geboren in de VS, of in bijvoorbeeld Pakistan, dat niet op de lijst staat. Maar voor Suad Hawa tellen Trumps harde aanpak en zijn frisse blik - die zal Amerika goed doen, denkt zij. Voorlopig doet de aantrekkings kracht van Trumps naam op de gevel van haar restaurant in ieder geval Bellville goed. Het kan nog beter: „We hopen dat Trump bij ons langskomt. En niet alleen wij, heel Bellville wacht op hem." dinsdag 14 maart 2017 Een café voor de fans van Donald Trumo MAKE AMERICA &RÊAÏ AO Al Hl -;V' Karlijn van Houwelingen —Suad Hawa TA Een foto van de nieuwe president, een poster met de hartenkreet Make America great again, onmisbare sauzen voor de Trump Burger en span doeken aan de gevel: bij het Trump Café is alles een eerbe toon aan Donald Trump. WAS BORN IN THE USA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10