Peperdure kinderopvang mag wel wat flexibeler t PPluSïi Geen hulp in stemhokje Alles over het Formule 1-seizoen 2017 8 verkiezingen 15 maart y y Zorgtehuis Spoedcursus J f NOG2 DAGEN PC ELKE PARTIJ HEEFT HAAR STOKPAARDJES MAAR WAT HOUDT U BEZIG? et stijgende verbazing buigt kindercoach Marianne Bauwens zich over de verkie zingsprogramma's. 'Financiële ondersteuning van kinderopvang moet er zijn voor si tuaties van overmacht of sociale noodzaak, dus zeker niet voor de vele tweeverdieners en veelver- mogenden', schrijft de SGP. „Alsof elke tweeverdiener veel geld verdient en ervoor kiest om lekker carrière te maken. Wij zijn geen tweeverdieners van wege de luxe. Wij kunnen daarvan een normaal rijtjeshuis betalen, één auto en één keer per jaar een weekje op vakantie in Ne derland." Haar man Maurice Bauwens werkt op een secretariaat van een ziekenhuis. Zij is ruim een half jaar geleden haar eigen coachings- praktijk Prikkelpracht gestart voor gezinnen met een kind met een chronische aandoening. Ze heb ben drie zoons: Sverre (2), Jesper (5) en Lars (7). Marianne is naast gediplomeerd kindercoach ook ervaringsdeskun dige, want toen ze in verwachting was van hun oudste zoontje werd bij hem een ernstige hartafwij king geconstateerd. „Hij mist een hartkamer en is in de eerste twee jaar van zijn leven drie keer geope reerd." Nu helpt ze anderen bij het verwerken van zo'n schok en om ermee te leren leven. Gastouder Haar oudste twee gaan na school een middag naar een gastouder, de jongste gaat drie dagen in de week naar de kinderopvang. Een enorme hap van hun salaris gaat naar de opvang. De Nieuwegeinse zou erg gebaat zijn bij 'flexibelere' kinderopvang. „Die drie dagen op het kinderdagverblijf, dat zijn meteen volledige dagen tot 18.30 uur. Ik haal Sverre wel eerder op, maar ik betaal gewoon de volle dige dag. En dat geldt ook voor de vakanties." Ondernemer Zeker nu ze zelfstandig onderne mer is, betekent dit dat ze erg goed moet letten op het aantal uren dat ze maakt. „Ik moet minstens 25 uur werken om kinder- opvangtoeslag te krijgen. Als de uren flexibeler zijn, zou dat het wel veel makkelijker maken." GroenLinks wil drie dagen gratis kinderop vang voor alle jonge kinderen. Bij de SP krijgen kinderen tussen de 2 en 4 jaar oud wekelijks vier dagdelen opvang, van de PvdA 16 uur. De WD wil de kinder- opvangtoeslag alleen verhogen voor werkende ouders. Het CDA wil de peuterspeelzaal en de crè che samenvoegen tot één voor school, zodat deze kinderen weer met elkaar spelen én leren. D66 wil een brede buurtschool voor ie dereen. Marianne: „Kleintjes zijn soms zo gevoelig voor prikkels, dat wij juist bewust hebben gekozen voor kleinschaligheid. Wat mij ook op valt is dat er gelukkig steeds beter wordt gelet op kinderen die ach terblijven in hun ontwikkeling, maar kinderen die voorlopen wor den soms nog vergeten. Zij kun nen baat hebben bij meer uitda ging." De verstandelijk beperkte Jopie Lourens (77) heeft in haar leven pas één keer gestemd. Nu ze 'stemles' heeft gehad, wil ze woensdag wel weer een stembiljet invullen. Op welke partij Jopie vier jaar ge leden heeft gestemd, is ze verge ten. „Het was er in elk geval één die goed is voor de zorg", zegt ze. Want zorg, die heeft de ver standelijk en lichamelijk be perkte Jopie veel nodig. Ze is een van de cliënten met een verstan delijke beperking van het woon zorgcentrum 's Heeren Loo Bol dershof in het Gelderse Druten, waar bewoners 'stemles' krijgen. Met onder meer een quiz, film pjes, een verkiezingskrant, een politiek Memoryspel en een echt stemhokje zijn tientallen bewo ners daar wijzer geworden over de verkiezingen. Voor Jopie is de stemles een 'echte uitkomst'. „De woorden die de partijen gebruiken, zijn veel te moeilijk. Door er met el kaar over te praten en veel plaat jes te zien bij de partijen, snap ik alles veel beter", zegt ze. Bij het stemhokje in het zorg centrum staan de cliënten tijdens de les in de rij om een stembiljet op te halen. Het is volgens Cora Willemse, trainer van het leer- en trainingscentrum van de Bol dershof, voor het eerst dat de in stelling de patiënten hulp biedt bij de verkiezingen. „Het is hard nodig, want straks staan ze er al leen voor. Door het stemhokje en de stembus kunnen ze vast erva ren hoe het stemmen verloopt. We hebben verder in simpele taal opgeschreven waar de partijen voor staan." Die simpele taal heeft ook Karin Jansen (26) nodig. Vanwege haar licht verstandelijke beperking begrijpt ze 'drie keer niks' van de tv-debatten. „Het gaat te snel. En van de Stemwijzer word ik niet veel wijzer door alle lastige woorden." Alles over Max Verstappen Interviews, voorspellingen en feiten Met o.a. Olav Mol, Jan Lammers en Giedo van der Garde Alles over de circuits, teams en de coureurs SO s Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/fl maandag 13 maart 2017 M Marcia Nieuwenhuis Waar moeten de verkiezingen volgens u over gaan? Mail naar: verkiezingen@persgroep.nl Jopie (77) krijgt les in stemmen Mitchel Suijkerbuijk Druten Jopie weet nu wat ze woensdag moet doen. FOTO EVELINE VAN ELK Sinds 2008 mogen mensen met een verstandelijke beper king stemmen, ook als zij onder curatele zijn gesteld. Toch stemmen verstandelijk be perkten aanzienlijk minder vaak: bij de laatste Kamerverkiezin gen lag het opkomstpercentage op 52 procent, ver onder het landelijk gemiddelde van 75 procent. Anders dan bij kiezers met een lichamelijke beperking krijgen mensen met een ver standelijke beperking geen hulp in het stemhokje. „Kiezers moe ten zelf in staat zijn hun wil ken baar te maken. Krijgt iemand met een verstandelijke beper king hulp, dan is het onzeker of die persoon wel stemt op wie hij of zij wil", zegt een woordvoer der van de Kiesraad. „Of ie mand wilsbekwaam is, zien we na het stemmen. Kleurt iemand meer vakjes rood, geldt de stem uiteraard niet." met de bon uit deze krant POLE POSITION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8