Lied voor de koning: lekkere meezinger of te oubollig? Over de Rijn Moezel 7 Kwart snapt naroepen om kort rokje wel Kras.nl/91133 Een kwart van de Nederlanders vindt dat een vrouw die zich sexy kleedt niet moet klagen als ze seksueel getinte opmerkingen te horen krijgt. Riviercruise nieuwe Lied voor de koning was gisteren nog geen dag oud of het werd op sociale media al net zo oubollig genoemd als alle voorgan gers, inclusief het verguis de Koningslied uit 2013. De bond van Oranjevereni gingen is er desondanks tevreden mee. „Kritiek is er altijd." De Koninklijke Bond van Oranjeverenigingen liet een nieuw lied voor de koning componeren om dat koning Willem- Alexander op 27 april 50 jaar wordt, maar ook om dat alle andere liederen die bij aubades gezongen worden in de ogen van veel lokale oranjevereni gingen nogal 'belegen' zijn. Veel verder dan In Holland staat een huis en Piet Hein kwam het niet bij die aubades. „Dus toen we over een cadeau voor de koning moesten naden ken, bedachten we dat een nieuw lied wel mooi zou zijn", zegt secretaris Dick Steenks van de bond. De tekst en muziek van het lied zijn van het muzikale koppel Coot van Does- burgh en Edwin Schim- scheimer. De reacties op het num mer, dat zaterdag werd ge presenteerd op de leden vergadering van de bond in Woudenberg, waren volgens Steenks wisse lend. „Er zijn altijd men sen die wat aan te merken hebben, wat voor nummer je ook schrijft. Het is in ie der geval goed te doen voor kleine fanfares en hier werd het heel snel meegezongen. De tekst is positief en opbouwend." Bijkomend voordeel is dat de bond nog geen dui zend euro aan kosten maakte voor het nieuwe nummer. Het Koningslied van John Ewbank kostte naar verluidt ruim vijf ton. „Voor dat geld hebben we onder meer een orkestpar tituur laten maken die we kunnen uitdelen aan alle oranjeverenigingen." Dat blijkt uit een representatieve pei ling onder duizend Nederlanders door onderzoeksbureau Ipsos in opdracht van kenniscentrum seksualiteit Rut gers die vandaag verschijnt. Daarin staat ook dat een op de vijf mannen vindt dat seksuele intimidatie wordt 'overdreven'. Dertien procent - zowel mannen als vrouwen - vindt dat een meisje in een kort rokje ook niet moet zeuren als ze wordt lastiggevallen, ter wijl 38 procent van de vrouwen het af gelopen jaar gefluit of naroepen op straat meemaakte. Bij jonge vrouwen tussen 18 en 30 jaar is dat zelfs de helft. Zij kregen dan door een volslagen vreemde toegeroepen dat ze er 'lekker' uitzagen. Dubbele moraal Rutgers vindt de nieuwe cijfers zorg wekkend. „Dit legt een dubbele mo raal in de samenleving bloot", stelt di recteur Ton Coenen. Volgens hem wordt de verantwoordelijkheid voor seksueel grensoverschrijdend gedrag met het 'korterokjesargument' toch nog vaak bij meisjes en vrouwen ge legd. „Dat is een beetje hypocriet. We vinden het niet kunnen, maar als je dan doorvraagt hoor je 'eigenlijk kan het niet, maar toch. Volgens Rutgers moet de politiek 'een maatschappelijke cultuuromslag' teweegbrengen. Daarom tekent de or ganisatie vandaag een stembusak koord met PvdA, SP, D66, Groenlinks, 50PIUS en de Partij voor de Dieren. In zo'n akkoord maken partijen in ver kiezingstijd afspraken over hun inzet bij de kabinetsformatie. In 'Handen thuis!' staat onder andere dat seksuele voorlichting op scholen meer aan dacht moet besteden aan seksuele vor ming en het aangeven van grenzen en dat docenten beter moeten worden geschoold. Ook tekenen de partijen ervoor dat het volgende kabinet moet zorgen dat de cijfers over ontoelaatbaar seksueel gedrag omlaag gaan. Volgens Rutgers heeft 40 procent van de vrouwen en 13 procent van de mannen een vorm van fysiek seksueel grensoverschrijdend gedrag meegemaakt. Rutgers benaderde politieke par tijen die deze kabinetsperiode in de Tweede Kamer zitten. De VVD tekent niet mee. De partij wilde volgens het kenniscentrum op het laatste moment toch geen steun geven wegens 'cam pagneactiviteiten in het land'. Coenen is verrast door die opstelling: „Echt jammer." Belang Een woordvoerder van de liberalen laat echter weten vandaag geen hand tekening te zetten omdat de VVD het niet met alle maatregelen in het stem busakkoord eens is. Welke dat zijn, kon niet worden achterhaald. „Maar natuurlijk onderschrijven we het be lang van de aanpak van seksueel grensoverschrijdend gedrag." Ook CDA, Christenunie en SGP wilden niet meedoen met dit akkoord. PW en DENK reageerden niet. De PvdA diende in januari al een wets voorstel in om seksuele intimidatie op straat strafbaar te stellen. Die wet kan op de steun van een groot deel van de Tweede Kamer rekenen. Compleet verzorgc maandag 13 maart 2017 WOUDENBERG Het 'Sexy vrouw moet niet zeuren' Hanneke Keultjes Den Haag procent vindt het niet gek als een meisje in een kort rokje wordt lastiggevallen procent van de vrouwen werd het afgelopen jaar nage roepen of nagefloten Boek nu uw volledig verzorgde riviercruise per MS Prinses Christina bij Kras! Inclusief busreis en alle maaltijden aan boord. Laat de mooie Duitse heuvellandschappen aan uw voorbij glijden j& -"C tijdens een heerlijke cruise over de Duitse rivieren. Wegens groot succes zijn er extra afvaarten toegevoegd. Reserveer dus nu uw riviercruise voor het te laat is! Riviercruise per MS Prinses Christina**** Vanuit Keulen naar o.a. Andernach, Cochem, Boppard, Koblenz, Rüdesheim en Königswinter. Vaarroute langs de beroemde Lorelei Boek voordelig uw excursiepakket bij! Vertrek: juni, augustus en oktober of bel 0900-9697 70 cpg <gj) SCR 8 dagen v.a MS Prinses Christina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7