'Je bent je thuis kwijt' 'Slachtoffer van de procedures' ïmrnm 23 zv [ÜHiHIISi In de polder ten zuiden van Nieuw-Vossemeer staan 88 huisjes. Vooral de rieten da ken zorgen voor een lieflijke uitstraling. Op het park zelf is de stemming minder positief. Veel bewoners hebben last van zware stress doordat ze worden gedwongen om de vier maanden van huisje te wisselen. Die ver- huiscarrousel is vorig jaar ont staan door een uitspraak van de rechter die vaststelde dat perma nent verblijf niet mag en dat de gemeente Steenbergen daar scherp op moet handhaven. Steenbergen houdt sindsdien via controles in de gaten of de bewo ners niet langer dan die vier maanden in hetzelfde huis wo nen. Het is ook nooit de bedoe ling geweest dat mensen de wo ninkjes als vast adres zouden ge bruiken Het park werd begin ja ren tachtig gebouwd als een bui tenplaats met zomerhuizen. Voornamelijk Duitsers kochten hier een woning om vakantie te vieren. Bijna 40 jaar later is er weinig meer over van het zonnige vakantiegevoel aan de boorden van het Schelde-Rijnkanaal. Huiseigenaren liggen al bijna tien jaar met elkaar overhoop over de bestemming van het park dat officieel Park aan het Veer heet, maar vooral bekend staat onder de oude naam Sunclass. Er zijn nog steeds een paar eige naren die de panden als recreatie woning gebruiken, maar in het overgrote deel van de huisjes wo nen Oost-Europese arbeidsmi granten en Nederlanders die te weinig geld hebben voor een re guliere woning. Er lopen drie rechtszaken tussen Duitse eige naren en tuinders die op Sunclass hun arbeidskrachten hebben on dergebracht. De Raad van State zal eind dit jaar onder meer ant woord geven op de vraag wie er mag wonen: alleen toeristen of ook arbeidsmigranten en hoe lang er mag worden gewoond. Het Steenbergse gemeentebestuur stelt dat mensen maximaal vier maanden achtereen in de huisjes aan het Veer mogen verblijven, de rechter bepaalde onlangs dat de gemeente die voorwaarde strikt moet controleren. Bij een overtre ding betaalt de huiseigenaar 15.000 euro boete. Om die boetes te ontlopen, vindt om de vier maanden een bi zarre verhuiscarrousel plaats aan het Veer. Want de huisjes zelf mogen wel continu worden be woond, maar niet in dezelfde sa menstelling. Deze 'stoelendans' zorgt voor veel stress onder de be woners die soms ten einde raad zijn (zie kaders). De Steenbergse wethouder Petra Lepolder (WD, Wonen) vindt het ook een on wenselijke situatie, maar stelt vast dat de situatie voorlopig niet ver andert. „Huiseigenaren maken handig gebruik van de ruimte die het bestemmingsplan biedt. Ik weet dat een groep mensen het park koestert als laatste toe vluchtsoord, maar ook voor hen moeten we streng zijn. De rechter heeft ons opgedragen te handha ven en dat doen we dan ook", al dus Lepolder. Voor deze rechte lijke uitspraak was permanent verblijf ook niet mogelijk, maar gedoogde de gemeente de situatie min of meer. De wethouder begrijpt dat sommige bewoners de prijs van een regulier huurhuis niet kun nen ophoesten en hierdoor hun toevlucht nemen tot Sunclass. „Toch proberen we ze onder de arm te nemen en met hulp van onder meer bijzondere bijstand naar een reguliere woning te lei den." Ze wil voorkomen dat Sun class een tweede Fort Oranje wordt. „Dat wil je niet hebben." Toch neemt de gemeente voorlo pig niet het voortouw bij het ac tualiseren van het bestemmings plan dat dateert uit 1982. „We wachten de rechters af." De ge meente heeft ondertussen drie scenario's uitgewerkt over een mogelijke toekomst van het park. Sunclass bestemmen als recreatie park, Sunclass bestemmen als op vangplek voor arbeidsmigranten of een mix van recreatie en op vang van arbeidsmigranten." Dariusz Polasiak (25) en Marzena Rassek (23) zijn vo rige week voor de derde keer in anderhalfjaar verhuisd op het park aan 't Veer. Het jonge Poolse stel betrok in mei 2016 een Sunclass-huisje in de ver onderstelling dat ze er perma nent konden wonen. „Dat dit niet mocht, was ons niet dui delijk en de eerste maanden hadden we niets in de gaten. We knapten ons huisje op en hadden het eigen gemaakt, het was echt ons thuis. Toen kre gen we te horen dat we er niet langer mochten blijven wegens het verbod op permanent ver blijf. De keus was of het park af en op zoek naar een andere locatie of een verhuizing op het park zelf. We hebben voor het laatste gekozen aangezien we het hier prima naar onze zin hebben. We hebben verha len gehoord dat er jaren gele den gedoe was tussen arbeids migranten en de Duitse huisei genaren, maar daar hebben wij nooit iets van gemerkt. Ieder een gaat goed met elkaar om, volgens ons is er geen sprake van overlast." De twee zijn op zich flexibel als het om huisvesting gaan, maar ook zij vinden de huidige situatie verre van optimaal. ,Je bent je thuis kwijt. We leven bij wijze van spreken nog net niet uit een koffer, maar je kunt niet langer je eigen 'nest' maken. We houden van tuinie ren, maar dat gaat nu niet want voor je het weet zit je weer in een ander huis." Niet alle arbeidsmigranten zo als Dariusz en Marzena doen mee aan de verhuiscarrousel. Sommigen gaan na vier maan den terug naar Polen of stro men door naar een reguliere woning. „Maar veel Polen, wij ook, vinden die periode te kort en blijven liever langer hier." De twee vinden dat het be stemmingsplan van Sunclass nu te vaag is. „Of je maakt per manent verblijf mogelijk of he lemaal niet. Alles is beter dan deze situatie." Christian Heijnen wrijft tra nen uit z'n ogen. „Dit is zo'n fijne plek om te wonen, ik zou zo graag op het park blijven. In de twee jaar dat ik hier ver blijf heb ik zo'n beetje alles verbouwd en m'n eigen stek gemaakt. Je moest eens weten waar ik vandaan kom. Vijfjaar lang was ik dakloos, ik zwierf op straat. Om aan die ellen dige situatie te ontkomen, had ik een huis nodig. Met hulp van instanties als Traverse ben ik uiteindelijk op Sun class terechtgekomen. Het is mijn redding geweest. Inmid dels zit ik in de schuldhulp verlening en is alles zo gere geld dat ik m'n leven weer op de rit heb." Ook voor Chris tian geldt dat het gedaan is met de rust. Ook hij mag niet langer dan vier maanden in hetzelfde huis wonen. Als hij voor 1 mei niet uit zijn huidige onderko men is vertrokken, dreigt hij eruit te worden gezet. Heijnen weigert de wisseltruc met an dere bewoners op het park toe te passen. „Zie je me al gaan met mijn bed, vriezer en niet te verge ten mijn aquaria? Want zon der die spullen kan ik niet, maar het is ondoenlijk ze elke vier maanden te verslepen." De van oorsprong uit Roosen daal afkomstige Heijnen laat een plastic zak vol medicijnen zien. „Door de stress heb ik al lerlei klachten gekregen en heb ik onder meer last van m'n hart. Ik sta ingeschreven bij een woningbouwvereni ging, maar het valt niet mee om voor een redelijke prijs een huis te huren. Daarnaast heb ik de gemeente Steenber gen gevraagd of er voor mij een uitzondering kan worden gemaakt en of ik hier nog 1 jaar mag wonen. Tot nu toe zonder positief resultaat, dus ik vrees met grote vreze." Hij aait zijn hond Snoopy over z'n bol. „We doen geen vlieg kwaad, er is nooit gedonder op het park. We zijn het slachtoffer van juridische pro cedures die veel te lang du ren." maandag 13 maart 2017 Sanne Schelfaut Nieuw-Vossemeer Dariusz en Marzena: „Geen sprake van overlast." - Christian Heijnen:„We doen geen vlieg kwaad hier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 67