II 9 Vrouwenploeg met lege handen naval Ter Mors Ik vond dit echt geweldig. Ik heb ervan genoten - daar bereik je niks mee." Hij is er nooit de man naar om lang te treuren. „Hij heeft een posi tieve vorm van alzheimer", luidt een veel gebezigde uitspraak van Otter. Waarmee de bondscoach be doelt dat zijn pupil niet lang blijft hangen in het verleden. Wordt hij op de tweede positie ingehaald, dan haalt hij volgens Otter zijn schou ders op en denkt slechts: „Dan moet ik in de volgende ronde dus twee man voorbij." Voorafhad Knegt ingezet op een podiumplaats. De man die twee jaar geleden in Moskou het goud pakte, wist dat er zeven andere kanshebbers voor het goud in het klassement waren. „Wat dat betreft heb ik mijn doel dus gehaald. Dit was het hoogst haalbare dit week einde", zegt Knegt. Bovendien won hij zaterdag wel het goud op de 500 meter, waarmee hij de eerste Nederlandse short tracker is die een wereldtitel op een individuele afstand won. En dat terwijl Knegt niet te boek staat als sprinter. „Dat hadden de meeste mensen TELEURSTELLING van tevoren niet gedacht, dat vind ik wel mooi", zei Knegt. „Maar uit eindelijk maakt het mij echt niks uit welke afstand ik win." Hij is niet van de poeha, zijn afbeelding in groot formaat op vlaggen of aan de muur bij Ahoy, dat doet hem niks. Maar volle tribunes wel (gisteren waren er 7500 kaarten verkocht). „Ik vond dit echt geweldig. Ik heb ervan genoten." De Nederlandse heerschappij op de korte nummers is bij de man nen immens. Na de olympisch kampioenen van Sotsji, Michel Mulder en Stefan Groothuis (500 en 1000 meter), leverde Neder land dit seizoen ook de wereld kampioenen op de 500 en 1000 meter, Jan Smeekens en Kjeld Nuis. Kai Verbij werd de eerste Europees kampioen sprint en won het mondiale titeltoernooi. De wereldbeker dan? Dai Dai Ntab verzekerde zich dit week einde bij de finalewedstrijden in Stavanger met twee zeges van de 500 meter, waar op beide dagen ook de plekken 2 tot en met 4 door Nederlanders werden bezet. Nuis was veruit de beste op de 1000 meter. Tussendoor scherpte Ro nald Mulder in Calgary zijn eigen Nederlands record aan tot 34,08. Sprintland Vijf Nederlandse mannen domi neren dit seizoen de kortste af standen. Terwijl die vroeger het domein waren van de Aziaten en Amerikanen. „We zijn langzaam maar zeker een sprintland gewor den", zegt Groothuis, regerend olympisch kampioen op de 1000 meter. „Elk jaar komen er een paar talenten bij, dat zorgt voor een sneeuwbaleffect. Niemand wil voor de ander onderdoen." Tweevoudig wereldkampioen sprint Erben Wennemars weet waar de oorsprong van het Hol landse sprintsucces moet worden gezocht. „In 1994, de Spelen van Lillehammer. De Nederlandse sprinters faalden hopeloos en de KNSB was het zo zat dat de kern ploeg sprint werd opgeheven. Er kwam een Jong Oranje sprint. Vanaf dat moment kon je ook ge woon alleen sprinter zijn. Tot die tijd was je allrounder. Sprinten was niets, daar waren wij Neder landers zogenaamd niet voor ge bouwd. Het was een vak voor Dan Jansen, Hiroyasu Shimizu. Die kernploeg was ook zo slecht dat allrounders sneller waren. Rintje Ritsma reed op de Spelen van 1992 een 500 meter, gewoon om er even lekker in te komen." Wennemars zelf werd met col lega's als Jan Bos, Marianne Tim mer en Gerard van Velde de eerste Elk jaar komen er een paar talenten bij, dat zorgt voor een sneeuwbaleffect sprintlichting. „We werden om geschoold. Voordat ik ging sprin ten, was ik marathonkampioen van Overijssel. Jan was wereld kampioen allround bij de junio ren, die ging met tegenzin sprin ten. Maar Nederland haalde de kennisachterstand in, ging erin geloven. Met de komst van de klapschaats kwamen ook de eer ste prijzen van Jan, Marianne en mijzelf." Sprinten werd een seri eus vak, dat in populariteit zelfs het traditionele allrounden pas seerde. De Nederlandse mannen won nen op alle vijf afstanden de we reldbeker. Jorrit Bergsma won het gecombineerde klassement over 5.000 en 10.000 meter. Kjeld Nuis zegevierde op de 1000 en 1500 meter en pakte de eindzege in de Grand World Cup. Nederland won ook de ploegachtervolging en teamsprint. Bij de vrouwen bleef de teller op nul steken. maandag 13 maart 2017 GO - Sjinkie Knegt Nederlandse sprinterselite wint écht alles ROTTERDAM Het kwam met de nodige pijn en tranen, maar de liefde voor short track is terug bij Jo- rien ter Mors. Ironisch genoeg moest juist een val daarvoor zorgen. Daardoor eindigden de Nederlandse vrouwen gistermiddag op de af lossing bij de WK short track in Ahoy als vierde. Twee ronden voor het einde ging ze onderuit. Op dat moment lag de schaatsster, die er eer der dit seizoen voor koos haar individuele shorttrackcarrière te beëindigen, op de tweede positie. „We gingen voor alles of niets. Ik reed op het scherpst van de snede en dan kun je vallen", zegt Ter Mors, tussen het snikken door. Als het aan Ter Mors ligt neemt ze volgend jaar tijdens de Winterspelen in Pyeonchang revan che. „Absoluut. Zo wil ik geen afscheid nemen van deze sport." Individueel was er een klein succesje voor de 19-jarige Suzanne Schulting. De talentvolle shorttrackster pakte brons op de 1000 meter, mede dankzij een pe nalty voor de Zuid-Kore- aanse Choi Min-jeong, die voor Schulting over de streep ging. „Eigen lijk wil ik niet op zo'n ma nier een medaille win nen, maar bij de huldi ging dacht ik wel: ik ben wel derde van de wereld op de 1000 meter." Sjinkie Knegt gooit de armen los: Nederland wint de achter volging. FOTO STEPHAN TELLIER Stavanger -Stefan Groothuis Met de wereldbekerzeges van Dai Dai Ntab en Kjeld Nuis werd het successeizoen in Stavanger glansrijk afgerond. Werkelijk geen platte prijs liet Nederland Sprintland liggen. Rik Spekenbrink Dai Dai Ntab greep dit weekeinde in Stavanger dankzij twee dagzeges de wereldbeker op de 500 meter, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47