Kostas Lamprou bedankt alle fans vast Ajax-speler wint na korte rustpauze met 3-0 4 Tegen zijn oude club FC Twente (3-0) speelde Ajacied Hakim Ziyech 90 minuten, terwijl hij afgelopen week op eigen verzoek rust kreeg. Column HUGO BORST dankzij een beschei den semiprofvoetballer van het Turkse Kasimpassa. Erdogan (i954), de besnorde mid-mid van deze Turkse voetbalclub, vindt Nederland een bananenrepu bliek en een nazi-overblijfsel. De existentiële vraag is: moe ten we nu boos zijn op deze Turkse semiprofvoetballer, wiens bijnaam Imam Beckenbauer luidde? Welnee. Wij koesteren hier vrijheid van meningsuiting, ook diarree moet kunnen. Laten we Imam Beckenbauer meteen gaan vragen hoe je het snelst je volk zuivert, want hij weet exact hoe dat moet. Beroepsverboden opleggen, kranten verbieden, an dersdenkende leraren en journa listen opsluiten, eh, ik heb eigen lijk onwijs veel zin in een dicta- tuurtje. Komende woensdag kunnen we op 30 partijen stem men, dat is toch niet gezond? Ja, laten we dezer dagen alles maar ridiculiseren. Gewoon om de moed er een beetje in te hou den. En die diplomatieke rel? Is nog voor 2018 begint een voet noot in de geschiedenis. Zo gaat het meestal. Het valt achteraf mee. We nemen alles op de hak, we lachen de spanningen weg. Mi chael van Praag die zich in ver kiezingstijd aanbiedt als minister van sport. Moet je je ook niet aan ergeren. Openlijke onbeschei denheid is juist gruwelijk gees tig- Wat zegt u? Arnold Kruiswijk die na 25.000 minuten zijn eerste goal maakt en dat al zijn mede spelers en heel het stadion dan blauw liggen. Neeeeeee! Dat is nou juist weer niet leuk. Ik zie de bevrijding niet. Als je na 16 jaar profvoetbal op een totaal van één goal staat, is dat ook erg. Hoewel, waarom zou een voetballer moe ten scoren? Goed tegenhouden is een grotere kunst. Die diplomatieke rel raakte mij persoonlijk ook. Mijn schrijfhok zit ongeveer naast het Turkse consulaat. Het is normaal gespro ken een heerlijke buurt vol kunst, koffie en culinair genot. Zaterdagnacht kwam ik niet dichterbij dan anderhalve kilo meter, dat was onhandig, want ik had een deadline te halen. Er stonden heel veel opgetrom melde boze mannen. Sommigen maakten spullen kapot. Mijn ra men gingen niet in, maar mijn deadline haalde ik niet. Vanwege de omstandigheden kreeg ik een dag uitstel. Dat zeg ik: achteraf valt het meestal mee. De diplomatieke rel raakte mij persoonlijk ook TILBURG Op het moment dat trainer Erwin van de Looi tijdens de persconferentie verkondigde dat dit het laatste seizoen is voor Kostas Lamprou bij Willem II, hield de keeper zelf de deur nog een klein stukje open. Het was een vreemde wedstrijd voor Lamprou gistermiddag tegen PEC Zwoll (2-0 winst voor Wil lem II. Een klein uur lang had de Griekse keeper, die vooraf was ge huldigd omdat hij 100 wedstrij den bij Willem II heeft gekeept, nauwelijks iets te doen. Vervol gens kantelde het duel na enkele wissels en namen de Zwollenaren het Tilburgse doel met grote re gelmaat onder vuur. Met hulp van zijn medespelers en dankzij een paar fabelachtige reddingen van Lamprou lukte het Willem II om al voor de negende keer dit seizoen de nul te houden. „Tijdens de rust waarschuwde Eredivisie JU Willem II jg«J PEC Zwolle keeperstrainer Harald Wapenaar mij al. Hij zei dat het toch nog las tig kon worden en dat ik scherp moest blijven", reageerde uitblin ker Lamprou. Het wérd lastig. En Lamprou was scherp. Toen Danny Holla van dichtbij de 1-1 leek binnen te koppen, voorkwam de keeper dat met een flitsende reflex. En later maakte hij ook nog een krulschot van Anass Achahbar en een poeier van Django Warmerdam onscha delijk. „Lekker, dit soort wedstrij den", vertelde Lamprou na afloop. De doelman maakte van de ge legenheid gebruik om nu al de fans van Willem II te bedanken. „Ik heb hier drie mooie jaren ge had. Dat zal ik nooit vergeten." Hoe werkt dat eigen lijk? Een speler die voelt dat hij moe is? Is hij halverwege een training helemaal leeg? En heeft hij de rest van de dag helemaal nergens anders meer puf voor? Vollopende bovenbe nen? Hakim Ziyech zegt het zo: „Ik voelde dat ik vermoeid was en dat ik tijdens een wedstrijd niet kan brengen wat ik wil brengen. En ook niet kan brengen wat van mij verwacht wordt. Iedereen vindt daar dan natuurlijk weer wat van. Maar dat is om aandacht te krijgen. De laatste weken speel ik minder, dat weet ik zelf ook wel. Ik vind het juist professioneel dat ik mijn vermoeidheid heb aangekaart. Al onze inspanningen worden bijge houden, maar ik ben niet op basis van die cijfers naar de trainer ge stapt. Ik vind mijn gevoel belang rijker." Solo's Tegen FC Twente speelde Ziyech na rust beter dan de laatste weken. Zijn eerste helft was niet best. Heel Ajax speelde voor rust dra matisch, in een slaapverwekkend wandeltempo. Nooit kreeg de Arena het idee: hier voetbalt een Eredivisie hongerige ploeg die Feyenoord bloednerveus wil maken. Na rust kwam het door doelpunten van Amin Younes en Kasper Dolberg (twee keer) toch nog goed. Twee fraaie solo's van Ziyech hadden een doelpunt verdiend. Bij de eer ste actie lag Twente-keeper Nick Marsman in de weg. De tweede keer gaf Ziyech onbewust de assist op Dolberg. Maar hij had dus in de slotminuten genoeg lucht voor twee rushes. „Ik had heel graag nog een doelpuntje gemaakt. Ik voelde me goed. Zo bezien heeft die extra rust me goed gedaan." Is het gek dat Ziyech, die vol gende week 24 wordt, moet passen terwijl Ajax in een cruciale fase van het seizoen speelt? In de top- competities, toch het uiteindelijke doel van de middenvelder, ligt het ledereen weet onderhand dat ik nu meer loop dan ik bij FC Twente deed tempo hoger en spelen de topclubs nog meer wedstrijden. Het is niet zo dat Ziyech net komt kijken als profvoetballer. Een tikkeltje geïr riteerd. „Ik heb toch al vaker aan gegeven dat ik ook daarom naar Ajax ben gegaan. Omdat ik in de eredivisie nog een betere speler kan worden. Iedereen weet nu on derhand dat ik nu meer loop dan bij FC Twente, omdat ik een an dere rol heb. In het begin heb je daar weinig moeite mee omdat je in een nieuwe omgeving bent." Vol uitvak Het uitvak met FC Twente-sup- porters zat in de Arena goed vol. Mede omdat Twente bij de trans fer van Ziyech van Twente naar Ajax bedong dat de fans uit En schede gratis naar de wedstrijd mochten. Toen Ajax de ereronde liep na afloop, werd Ziyech mas saal toegezongen door de Twentse supporters. „Natuurlijk deed me dat wel goed." Ziyech liep toen al in het shirt van voormalig ploeggenoot en vriend Kamohelo Mokotjo. „Een souve nir? Ik heb eigenlijk al genoeg shirts van hem, maar heb toch nog maar een keer geruild." Ziyech raakte vorig seizoen zijn aanvoerdersband kwijt nadat hij in een interview uithaalde naar de club. Maar met zijn voormalige trainer René Hake is de verhou ding nog goed, zo bewees een ferme knuffel in de catacomben van de Arena. Voor Ajax wacht donderdag de return in de Europa League tegen FC Kopenhagen. De Deens kam pioen won gisteren vrij eenvoudig VOETBAL IN CIJFERS maandag 13 maart 2017 GO Achteraf We zitten midden in een diplomatieke rel, Ziyech: 'Die rust heeft me goed gedaan' Daniël Dwarswaard Amsterdam Ajax FC Twente - Hakim Ziyech EREDIVISIE Willem II - PEC Zwolle 2-0 (1-0). 24. Falken- burg 1-0, 90+1. Haye 2-0. Scheidsrechter: Kuipers. Toeschouwers: 13.500. Gele kaart: Koppers (Willem II), Brock-Madsen, Warmer dam (PEC Zwolle). Willem II: Lamprou; Joppen (67. Haye), Lachman, Peters, Tshimanga; Ojo, Falken- burg, Kali; Croux (81. Lieftink), Oulare (73. Sol), Koppers. PEC: Van der Hart; Van Polen, Marcellis, Bouy, Warmerdam; Holla, Thomas, Saymak (40. Van de Pavert); Ehizibue (40. Mokhtar), Brock-Madsen, Menig (67. Achahbar). Feyenoord - AZ 5-2 (2-0). 11. Jorgensen 1-0, 21. Toornstra 2-0,59. Kuyt 3-0, 63. Luckas- sen 3-1,80. Jorgensen 4-1 (strafschop), 82. Jorgensen 5-1, 90+1. Weghorst 5-2. Scheids rechter: Van Boekei. Toeschouwers; 47.500. Gele kaart; Seuntjens, Svensson (AZ). Feyenoord: Vermeer; Karsdorp, Botteghin, Van der Heijden, Nelom; El Ahmadi, Kuyt (65. Nieuwkoop), Vilhena; Berghuis (83. Hans- son), Jorgensen (83. Kramer), Toornstra. AZ: Krul; Svensson, Vlaar (77. Friday), Luc- kassen, Haps; Seuntjens, Van Overeem, S. Wuytens; Jahanbakhsh, Weghorst, Garcia (60. Dos Santos). Roda JC Kerkrade - FC Groningen 3-1 (1-0). 31. Ajagun 1-0,54. Kum 2-0, 66. Schahin 3-0, 73. Linssen 3-1. Scheidsrechter: Van den Kerkhof. Toeschouwers: 12.870. Rode kaart: 90+1. Linssen (FC Groningen). Gele kaart: Papazoglou, Van Peppen, Van Hyfte (Roda JC Kerkrade), Reijnen (FC Groningen). Roda JC Kerkrade: Van Leer; Milec, Ana- nou, Kum, Van Peppen; Gnjatic, Ajagun (77. Van Hyfte), Auassar; Rosheuvel (87. Van Vel- zen), Schahin (81. Papazoglou), Paulissen. FC Groningen: Padt; Payne (46. Bacuna), Reijnen, Larsen (59. Drost), Davidson; Tib- bling, Hiariej, Jenssen, Idrissi (67. Sorloth); Linssen, Mahi. ADO Den Haag - NEC 1-0 (0-0). 72. Haven aar 1-0. Scheidsrechter: Nijhuis. Toeschou wers: 10.256. Gele kaart: Bakker, Malone, Ebuehi, Zwinkels (ADO Den Haag), Brein burg, Kadioglu, Rayhi (NEC). ADO Den Haag: Zwinkels; Ebuehi, Beugels- dijk, Bakker, Meijers; Malone, Gorter, Trybull (58. MeiRner); Schaken (81. Wolters), Fer nandez (66. Havenaar), Duplan. NEC: Delle; Heinloth, Buwalda (75. Kadioglu), Dumic, Golla, Burnet; Von Haacke (85. Mayi), Messaoud, Breinburg; Grot (67. Groeneveld), Rayhi. Mike Havenaar (r) maakte zijn eerste goal voor ADO sinds 28 augustus, foto pro shots Excelsior - sc Heerenveen 4-1 (2-0). 15. Ei bers 1-0,42. Mattheij 2-0,48. Massop 3-0, 77. Slagveer 3-1, 90+2. Hasselbaink 4-1. Scheidsrechter: Bax. Toeschouwers: 4225. Gele kaart: Bruins, Massop, Van Duinen (Ex celsior), Marzo (sc Heerenveen). Excelsior: Hahn; Karami, Mattheij, De Wijs, Massop; Faik, Fredy, Koolwijk (82. Fortes); Eibers (78. Hasselbaink), Van Duinen (87.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42