Antwerpen kan weer grote mond opzetten Geen broedermoord, maar Vermeer is niet zo'n stomper 2 EREDIVISIE KOPLOPER MAAKT GEEN FOUT Aan de hand van Nicolai Jorgensen vervolgt Foyenoord zijn weg naar het heilige doel. De 26-jarige Deen scoorde tegen AZ (5-2) drie keer en gaf twee puntgave assists. Het veld van het legendarische Bosuilstadion staat nog helemaal vol supporters, wanneer rond half één zaterdagnacht eindelijk de spelersbus van Royal Antwerp FC arriveert. Na de gewonnen tweede finalewedstrijd om het kampioenschap in de Belgische tweede klasse in Roeselare (1-2), hebben zij nog bijna drie uur moeten wachten voordat ze hun helden eindelijk kunnen toejui chen. De uitgelaten vreugde van Wij wonen in 'tStad en al de rest is parking de supporters, ook zo lang na de wedstrijd, het feit dat de Bosuil binnen een paar uur uitverkocht was om de beslissende wedstrijd op groot scherm te bekijken en de internationale media-aandacht onderstrepen hoe lang die dertien jaar in de tweede klasse voor de oudste club van het land voelden. Waar Antwerpenaars door gaans de rest van België met enig dédain bekijken ('wij wonen in 't Stad en al de rest is parking'), paste hen op voetbalvlak de laatste jaren vooral bescheidenheid. De Scheldestad bracht met Radja Nainggolan, Toby Alderweireld en Moussa Dembele spelers van absolute wereldklasse voort, maar na het faillissement van Royal Antwerps grote rivaal Beerschot in 2013, speelde er geen enkele Antwerpse club meer op het hoogste nationale niveau. De laatste vier jaar waren dan ook een historische periode in het Belgische voetbal. Nooit eerder was het voorgekomen dat geen enkele Antwerpse club in eerste klasse speelde. Onbegrijpelijk voor iedere buitenstaander, maar ook voor de Antwerpenaars zelf. In een havenstad als Antwerpen zouden toch voldoende financiële mogelijkheden moeten zijn. In plaats daarvan blonken de twee grootste ploegen van de stad (Antwerp en Beerschot) uit in mismanagement en financieel wanbeleid. Beerschot ging failliet in 2013 en mocht na een fusie met Wilrijk opnieuw beginnen op het vijfde niveau van België. Inmid dels speelt de club in de derde klasse. Antwerp stond meerdere malen op de rand van de afgrond na de degradatie naar de tweede klasse in 2004, maar hield het hoofd in het bouwvallige Bosuil stadion telkens net boven water. Oplapwerk Het was tot begin vorig seizoen wachten, voordat er voor Antwerp een structurele oplossing kwam voor de financiële problemen. Pa trick Decuyper nam de club over en bleek in staat te investeren in de spelersgroep en wat oplapwerk aan het stadion te kunnen ver richten. Decuyper, zelf succesvol ondernemer, bleek een stroman voor een investeerder die op de achtergrond wilde blijven. Bijna twee jaar bleef de identiteit van de investeerder geheim, maar afgelo pen zaterdag werd via De Tijd be kendgemaakt dat het gaat om Paul Gheysens, topman van stadion bouwer Ghelamco. Met de financiële impulsen van Decuyper en Gheysens ging de oudste club van het land (stam- nummer 1 bij de voetbalbond) op jacht naar promotie. Vorig jaar werd in een rechtstreeks duel met Eupen op de laatste speeldag pro motie misgelopen. Dit jaar werd er opnieuw fors geïnvesteerd in de spelersgroep. Trainer Fred Van- derbiest werd echter al snel ont slagen en opgevolgd door John Bico en David Gevaert, die ook niet langer dan een maand aan bleven. Wim de Decker, debutant als trainer, nam eind 2016 over en onder hem werd de juiste weg in gezet. Antwerp kan nu al beginnen met bouwen aan een nieuwe ploeg. Daarnaast is er de mogelijk heid om wat verbouwingen in het hopeloos verouderde stadion te doen. Hoe dan ook lijkt het duide lijk dat de club geen volger zal zijn in eerste klasse. Al is het alleen maar om ervoor te zorgen dat de Antwerpenaar ook over zijn voet balploeg weer een grote mond kan opzetten. Nicolai Jorgensen keek diep in de tweede helft onrustig naar de zijlijn. Daar waar Michiel Kramer zich voor het eerst in 2017 mocht klaar maken voor een invalbeurt. Nog nooit maakte de Deense spits een hattrick, maar nu het slappe AZ in de kolkende Kuip al lang en breed op de rug lag, voelde hij een unieke mogelijkheid opdoemen. „Ik moest heel snel zijn met doel punt nummer drie", lachte de Deen na afloop. „Want ik voelde een wissel aankomen. En het scheelde niets." De topscorer van Nederland (met achttien doelpunten) ver telde het op de voor hem kenmer kende manier. Bijna schouderop halend, alsof hij in de plaatselijke RENTREE Eredivisie supermarkt aan een caissière vraagt of hij ook nog een plastic tasje voor zijn boodschappen mag. In de Kuip vinden zijn mede spelers Jorgensen zo ijzingwek kend kalm. Als de kleedkamer bij wijze van spreken in lichterlaaie zou staan, zou de Deen zijn spul len bij elkaar pakken en fluisteren 'kom jongens, we gaan'. En dus schaterden zijn mede spelers het gisteren na afloop weer eens uit. Dit keer niet omdat hij met een glimlach een doelpunt van een medespeler had afgepakt, zoals destijds bij Bilal Basacikoglu van NEC. Nee, Jorgensen had diep in de tweede helft een strafschop achter Tim Krul gemikt, maar bleek geen flauw idee te hebben welke reputatie de doelman die hij tegenover zich had heeft op het ge bied van het stoppen van penalty's. „Dat vertelden de jongens na af loop", zei de Deen. „Ik wist het niet (Oranje tegen Costa Rica op het WK, onlangs AZ in de halve finale tegen Cambuur, red.). Ik was vooral blij dat ik de strafschop kon nemen. Als onze aanvoerder (Dirk Kuyt, red.) op het veld staat, is er geen en kele discussie. Dan neemt hij de strafschoppen. Ik zou het hem niet eens durven vragen. Er waren tien Deense familieleden en vrienden naar Rotterdam gekomen. Dit was wel een lekker moment voor een paar doelpunten." Familiefeestje Dat was het zeker. Maar niet alleen voor een Deens familiefeestje in de havenstad. Feyenoord was een week eerder pijnlijk onderuit ge gaan bij Sparta. Bij de concurrentie was er opeens weer hoop dat de koploper eindelijk door de hoeven zou zakken. „Het was gewoon een gekke week", zei Jorgensen. „Het onderzoek naar Tonny Vilhena, opeens zes geblesseerde spelers. Maar de trainer zei het goed: we waren toch nog steeds koploper?" De lange spits pakte de hoofdrol. Als knappe voorbereider bij de fraaie doelpunten van Jens Toorn- stra en Kuyt, maar ook als maker van de 1-0,4-1 en 5-1. Maar voor het Legioen was er misschien nog wel een belangrijker moment. Een mi nuut of tien na rust besloot Jorgen sen fel door te jagen op keeper Krul. Er volgde een sliding die hem bijna in balbezit bracht, maar het De stompe breipennen waarmee PSV voor de winterstop het kam pioenschap verspeelde, hebben inmiddels een bescheiden slijp- beurt gehad. Twee degradatiekan didaten waarmee de Eindhovena- ren in december nog de grootst mogelijke moeite hadden (Roda JC en Go Ahead Eagles), merkten de afgelopen weken dat PSV weer scherpe pijlen kan afvuren. Of het voldoende is om nog een indruk wekkende inhaalrace te starten, hangt af van de concurrentie. Plaats twee is voorlopig het nieuwe heilige doel in Eindhoven en daarvoor is op zijn minst een serie zoals in het vorige seizoen nodig. PSV won toen 15 van de laatste 17 duels en kan nu nog op 16 zeges in 17 wedstrijden uitko men. De ploeg lijkt inmiddels ook meer op het team van vorig sei zoen, dat ondanks slaapmomen- ten veel won omdat de goals toch wel vielen. Verantwoordelijk daarvoor is onder anderen Siem de Jong, die vanaf de stip en rond de zestien met betrekkelijk gemak regeert. Waar PSV de afgelopen jaren zo veel strafschoppen miste, benutte de oudste De Jong (28) zijn Eredivisie tweede penalty op rij met gemak. Cocu kiest momenteel niet voor Siem óf Luuk, maar voor Siem én Luuk en die strategie werkte in Deventer. Broederliefde in plaats van broedermoord moet PSV als nog naar de top stuwen. Worstelen De statistieken van de aanvoerder zien er inmiddels iets beter uit dan begin dit jaar. Langzaam maar zeker lijkt Luuk de Jong (26) zich uit een diepe crisis omhoog te worstelen, al was er ook zater dag kort voor rust weer een onbe- maandag 13 maart 2017 GO Antwerp eindelijk terug op het hoogste niveau, foto peter de voecht Royal Antwerp FC besluit een historische periode in het Bel gisch voetbal. Na vier seizoe nen heeft de Scheldestad weer een club op het hoogste ni veau. Thijs Roeien Antwerpen - Antwerpenaren over hun plaats in België Jorgensen als de grote leider Mikos Gouka Rotterdam Feyenoord §^AZ Voor het eerst sinds 8 mei 2016 stond Kenneth Vermeer weer onder de lat bij het eerste elftal van Feyenoord. De infec tie aan het onderbeen bij col lega Brad Jones maakte de weg vrij voor een rentree. De kans is aanwezig dat hij ook zondag in Friesland tegen Hee- renveen speelt. „Het was lang geleden. Ik heb drie wedstrijd jes in het tweede elftal ge speeld, maar dat is niet te ver gelijken", zei Vermeer. „De eer ste hoge bal pakte ik meteen klem. Nee, ik stompte niet. Dat is iets wat Brad Jones echt heel goed kan. Ik ben niet zo'n stomper, dat is echt een kwali teit. Ik was niet nerveus, maar er was wel meer spanning. De twee tegendoelpunten waren vervelend, maar het ging om de winst." PSV behaalde opnieuw drie punten tegen een laagvlieger: Go Ahead Eagles was in eigen huis maar een stief kwartiertje angstaanjagend. Rik Elfrink Deventer Go Ahead Eagles ja PSV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40