Tranen djfDDpS S3 Val s 13 ANGELA KIJKT BOEREN KITTY COURBOIS OVERLEDEN A n ff Ach gos, wat een tranendal gisteravond. Eerst Mara van David bij wie de spanning en jaloezie er even uit moest. En daarna collectief de meisjes van Herman, die de eer had als eerste een logee naar huis te moeten sturen. En dat werd.Pia. Aan tafel bij de rest hield ze zich nog groot. Maar toen ze uitgemopperd was over dat keyboard dat ze wéér dwars door Parijs moest zeulen, brak ze. Ik had zó met haar te doen. „Voor het eerst had ik het gevoel dat ik liefde kon hebben met iemand." Tja, veel meer dan haar dan over haar rug wrijven kun je als Yvon ook niet. Maar wat ik dan wel weer stoer vond? Dat Pia Herman bij het afscheid bedankte voor het uit kiezen. „Ik voelde me heel speciaal." Als ze dat gevoel maar vasthoudt. Geldt ook voor Mare. Hè hè, daar was eindelijk weer die lèuke boer uit de voorstel-aflevering. Als hij maar bij de tilapiabassins zijn personeel kan opjutten of het over dingen als 'voerconver- sie' heeft, dan ontdooit hij. Nu nog wat meer flir tende blikken en complimentjes naar de dames in plaats van de camera en dan ga ik er weer in geloven, daar in Zambia. Bij Olke heeft Harriet de achtervolging ingezet op Sandra door slim haar troef als dierenartsas- sistent-in-opleiding uit te spelen. Vee injecteren, een drachtige koe toucheren - zij draait er haar hand, eh, arm niet voor om. Alberdien begint wel erg achterop te raken. Ik vrees het ergste, gezien haar opmerking dat Olke haar vaak het eerst aan kijkt. Dat kan nog pijnlijk worden. Ik ben ook stikbenieuwd hoe dat afloopt bij Da vid. Jorien denkt dat ze veilig is door er maar op te blijven hameren dat ze zo hetzelfde zijn, maar ik vraag het me af. Zijn ogen glommen toch echt het meest toen Susanne binnenkwam. Zij is ook iets bescheidener dan Jorien en dat past denk ik beter bij hem. Maar deze pr-dame kan aarden in boers Roemenië? Bij Riks is het een uitgemaakte zaak. Eline en Claudia kunnen gevoegelijk naar huis. Dat wordt Marit, klaar. Een beetje flirten bij kaarslicht kan iedereen, maar als je zelfs span ning weet op te bouwen tijdens het aardappel schillen boven een vuilnisemmer, met twee arg wanende toeschouwers op de achtergrond, tja, dan zit het gewoon goed. Dus! Mol zonder voorkennis Kitty Courbois, die zaterdag in een Amsterdams ziekenhuis aan de gevolgen van een hersenbloeding overleed, was een volbloed karakteractrice. Op het toneel, maar evenzeer in films. y mother died today. No words, just candles', twit- terde haar dochter Gijsje van Bentum. De actrice is 79 jaar geworden. Kitty Courbois - die sinds de oprichting van Toneelgroep Amsterdam in 1987 aan het ge zelschap was verbonden - be hoorde tot de Grote Dames van het Nederlandse toneel. 'Een onvergetelijke grande dame van het Nederlandse toneel', ty peert directeur Ivo van Hove vanhet gezelschap haar. Kitty Courbois kon zich me ten met groten als Mary Dres- selhuys, Ellen Vogel en Ank van der Moer en collega's als Ingeborg Elzevier en Sigrid Koetse, met wie ze in 2014 nog op de planken stond in de ko medie La Paloma. Hoewel met hart en ziel ver bonden aan het (repertoire)to- neel, maakte Kitty Courbois vele uitstapjes naar film en tv. Ze speelde rollen in onder meer Spetters, Twee vorstinnen en een vorst, Het bittere kruid en Op hoop van zegen, maar ook in tv- series als Medisch Centrum West, Baantjer, Gooische Vrouwen en Toen was geluk heel gewoon. Vrij recent speelde ze nog in de SBS6-hitserie Dokter Tinus. Volgens Van Hove was ze 'een ensemblespeler pur sang die de kunst verstond om als geen ander moeiteloos tussen het theater, televisie, radio en film te balanceren. Een voor beeld voor velen na haar.' Catharina Anna Petronella Antonia Courbois woonde tot haar 21ste in Nijmegen. Ze werkte bij een reclamebureau en maakte vervolgens deel uit van het cabaretensemble van Ted de Braak. Daarna volgde ze de Toneelschool in Arnhem, waar ze in i960 afstudeerde. Haar carrière was van een grote veelzijdigheid, waarbij rollen binnen het serieuze to neel haar even gemakkelijk le ken af te gaan als haar verschij ning in lichtvoetige tv-series. Voor het grote publiek was ze bovenal de actrice met de zware, kruimige stem met een bijna staccatoachtige dictie. Het woord 'nors' viel soms, maar in wezen was Kitty Courbois een opgeruimde persoonlijkheid met veel gevoel voor humor. Haar manier van acteren was robuust en onontkoombaar. Haar Kniertje in Op hoop van zegen (1986) was een Knier. Geen meelijwekkende vissers vrouw, maar een dijk van wijf. Toch kon Courbois in zo'n rol prachtig met emoties spelen. In haar biografische schets, samengesteld door Toneel groep Amsterdam, antwoordde ze op de vraag wat ze aan zich zelf zou veranderen met een ferm 'Weg met die wallen on der mijn ogen.' En, gevraagd naar haar motto: 'Optimisme.' Toen ze in 2010 haar 50-jarig toneeljubileum vierde, eerden Toneelgroep Amsterdam en de Stadsschouwburg Amsterdam haar met de Courboisparel - een onderscheiding die ze 'op een zelfgekozen moment aan een zelfgekozen actrice' mocht toekennen. Dat werd, drie jaar later, Halina Reijn. Kitty Courbois had begin ja ren 70 een relatie met de Vlaamse schrijver Hugo Claus (1929-2008). De actrice was goed bevriend met Ramses Shaffy. In 2012 zei Courbois dat ze wilde blijven spelen zolang het haar was gegeven. 'Niks rustig aan.' Ook dat was typisch Kitty Courbois, die passie aan een grote werklust paarde. 12 dagen Hoogtepunten van Toscane 12 dagen Peniscola Costa del Azahar 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen 12 dagen Rondreis Griekenland Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! \j SS 10 dagen Istrië Opatija 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust maandag 13 maart 2017 Reageren? Angela@persgroep.nl TELEVISIE Thomas Cam- maert, zaterdag onthuld als op- perbedrieger in Wie is de Mol? koos er bewust voor niet bij elke opdracht te handelen met voorkennis. "Ik wilde over komen als een spontane kan didaat", aldus Cammaert. V ■o <D Einde van een karakter Arno Gelder Ml De actrice met de zware stem overleed zaterdag op 79- jarige leeftijd aan de gevolgen van een hersenbloeding. Vertrekdata: 17 april 15 mei 12 juni 10 juli etc. Vertrekdata: 17 april 1,15, 2 9 mei 11,25 sept 9 okt. ^7- Vertrekdata: 10 april 8 mei 5 juni 5, 51 juli etc. Vertrekdata: 10 april 5,19 juni 28 aug 11,25 sept etc. v.a. slechts Êto&kfay$£n en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 10,17, 24 april/ 1, 8,15, 22 mei/5,12,19 juni etc. Vertrekdata: 10, 24 april 8, 22 mei/5,19 juni etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14