SP PvdA 50PLUS KUt 4NEN WE PRATEN? Door Geert gaan de oogkleppen af 9 NOG5 DAGEN simago geboetseerd. Want daar gaat het om. Wie de wind in de rug heeft, kan op verkiezingsdag de beslissende sprong maken. Het CDA wijst daarbij steeds naar 2002. De partij van Jan- Peter Balkenende werd in de peilin gen ingeschat op een zetel of 30, maar sleepte er uiteindelijk 43 in de wacht. Of neem de verkiezingen van 2012, toen de WD vijf zetels meer kreeg dan de slotpeiling had aangegeven. De afloop laat zich ditmaal moei lijk raden, stelt campagnewatcher Bart Visser van Smart and Able. „Het is ongelooflijk spannend, maar dat komt vooral doordat vier partijen nog zo dicht bij elkaar zitten, niet door de campagne zelf. Niemand maakt echt grote blunders." Visser kan zich moeilijk voorstel len dat de VVD echt heeft gegokt op een tweestrijd met Wilders. „Zeven op de tien kiezers zweven nog. Die haal je niet binnen in een tweestrijd met de PW. Als je goed kijkt naar Rutte, dan zie je dat hij zich vooral profileert als leider met een optimis tische boodschap. Drie kwart van het electoraat voelt zich daardoor aange sproken. Maar dan moet je wel het De VVD heeft zich veel te lang vastgeklonken aan de PVV. Ze komt niet uit die groef debat aan kunnen gaan met tegen standers van formaat en niet met mensen van het kaliber Thieme of Krol, zoals bij het Carrédebat." De komende dagen is dat anders: maandag staat Rutte één op één te genover Wilders en bij het slotdebat op dinsdag neemt hij het onder meer op tegen Jesse Klaver van Groen- Links. Ofwel: Rutte kan nog toeslaan. En zoals eerder gememoreerd: de WD staat nog altijd op voorsprong. Pechtold zal zich opwerpen als progressief alternatief voor Rutte en Buma, maar het is de CDA-leider die volgens Visser de grootste kans maakt om Rutte uit het Torentje te verjagen. „Pechtold kan zich veel moeilijker afzetten van Rutte, omdat hij het kabinet vaak heeft geholpen. Buma kan dat wel. In de slotfase van zo'n campagne stellen veel zwevende kiezers zich de vraag: bij wie is het land in goede handen? Ruttes posi tieve boodschap valt heel goed tot het einde toe vol te houden. Buma heeft tegelijkertijd een groter poten tieel, omdat hij ook PW'ers aan spreekt. Het wordt boeiend te zien of zij nog een sprong kunnen maken." Journalist Joris Luyendijk kreeg veel reacties op zijn initiatief om ervaringen te delen over politiek en vertrouwen. In deze krant doet hij verslag van de reacties. Vandaag: Erwin, die PVV stemt. Het is pijnlijk, bij tijd en wijle, om tijdens interviews met PW'ers te ontdekken hoe weinig ik eigenlijk weet van mijn eigen land. Ik ben opgegroeid in de jaren 70 en 80, toen Nederland algemeen gold als soft. Niemand betaalde in tram of trein, mensen deden tien jaar over hun studie, werkgevers mis bruikten de WAO en je 'nam' een uitkering. Nu spreek ik met Rotterdam mer Erwin, net als ik begin jaren 70 geboren. Ik heb geluk gehad en ben in de hogere middenklasse beland. Erwin nam andere afsla gen en moet net als anderen in zijn familie knokken om elke maand de rekeningen te betalen. En soft is de Nederlandse over heid zeker niet meer. „Mijn gepensioneerde stiefva der heeft als aanvulling een kran tenwijkje", vertelt Erwin. „Voor een cadeautje voor een kleinkind, of een dagtripje. Laatst ging er een keer iets fout en verdiende hij iets te veel. Pats! Hele zorgtoeslag voor het vorige jaar ingeleverd. De overheid is keihard geworden. Al les is geautomatiseerd." Nog moeilijker is het als je een 'schuldenverleden' hebt, zoals Er win. „Als jij rondrijdt in een lease- bak en je krijgt 200 euro boete, ja, dat is best vervelend. Als ik zo'n boete krijg, moet ik sparen. Tegen de tijd dat ik de boete bij elkaar heb, is-ie alweer verhoogd wegens te late betaling." Dit is zo'n interessante en vol gens mij vaak veronachtzaamde kant aan de roep bij PW'ers om 'keiharde aanpak' van probleem jongeren: aan de onderkant van de samenleving worden Nederlan ders zelf al jarenlang keihard aan gepakt. Als ze vervolgens de in druk krijgen dat andere groepen worden gespaard ('theedrinken'), doet dat dubbel pijn. Nog een kant hieraan: een mi nister kan er een puinhoop van maken en toch doorstromen naar een prachtige baan in het bedrijfs leven. Maar een taxichauffeur die een dag te laat is met de verlen ging van zijn vergunning, verliest pats een week omzet. En er is geen enkele mogelijkheid tot bezwaar. Als je mij zou vragen hoe de te genstellingen kunnen worden overbrugd of afgezwakt, zou dit een goed begin zijn: gelijke mon niken, gelijke kappen. Dus wan neer jij als prominente WD'er je naam verbindt aan de DSB van Dirk Scheringa en die bank blijkt een puinhoop, dan moet dat con sequenties hebben. Nu gaat zo'n prominente WD'er, Gerrit Zalm, gewoon ABN AMRO leiden. Erwin is nog steeds in een soort politieke rouw over de dood van Fortuyn, die hij persoonlijk kende uit de homoscene. Tegenwoordig stemt Erwin op Wilders, al vindt hij zichzelf geen typische PW- stemmer. „Ik heb geen PW-vlag, mijn twitteraccount heeft niet zo'n PW- vogel en ik typ niet met capslock. Ik vind dat Geert er soms te hard in gaat. Helaas is deze taal nodig geworden om de boel wakker te maken." Wat niet wil zeggen dat Erwin Ik ben geen racist. De liefde bedrijf ik met elke kleur Wilders als premier wil. „Ik denk niet dat dit internationaal goed zou werken voor Nederland." Hij wil een signaal geven aan de an dere partijen. Dat de PW juist te gen allerlei voorstellen stemde voor een humaner incassobeleid, neemt hij op de koop toe. „Geert zorgt ervoor dat de oogkleppen af gaan." Het is een proteststem, zegt Er win. „Maar wat je allemaal naar je kop krijgt als je zegt dat je Geert stemt. 'Hitier', 'neo-nazi'... Ik ben geen racist. De liefde bedrijf ik met elke kleur." zaterdag 11 maart 2017 De 28 zetels waarvan lijsttrekker Emile Roe mer droomt, zijn er nog niet. Sterker nog: het is de vraag of de SP over de huidige vijftien zetels heen komt. Maar Roemer heeft zich goed staande gehouden in de debatten. Hij kan nog proberen te schitteren in het laat ste lijsttrekkersdebat, het is voor hem nu of nooit. De stemming in de SP is strijdbaar. Het lijkt op de kroniek van een aangekon digde dood: de peilin gen staan er voor de PvdA al jaren zo voor zoals nu het geval is. En een nieuwe lijst trekker heeft daar niets aan kunnen ver anderen, omdat hij deel uitmaakt van het kabinet waar hij zich tegen af wil zetten. Een verandering voor de PvdA kan er alleen inzitten als een van de linkse concurrenten een grote blunder maakt. Voor Henk Krol en de zijnen is het een hemeltergende cam pagne. Eerst vliegt hij uit de bocht over de betaalbaarheid van de AOW als die terug gaat naar 65 jaar. Dan wordt zijn nummer 2 Sazias ernstig ziek. In het Carrédebat begon de wederopstanding van Krol, die hoopt het vertrouwen van de boze ouderen te herwinnen. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Mark Rutte - Haagse spindoctor CsJVtetpottdeitl WN1 kunnenwepraten.nl Discussieer mee op kunnenwepraten.nl. In deze krant doet Joris Luyendijk tot 17 maart regelmatig verslag van wat hij aan reacties 'li F van lezers tegenkomt. kunnenwepraten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9