'ER IS MEER TE KIEZEN DAN VROEGER, DUS WORDT ER MEER GETWIJFELD' gen altijd beter is dan stilstaan." Te lang twijfelen zorgt immers voor frustratie, zeker als je het moment waarop je nog de keuze had, voorbij hebt laten gaan. Dat 'we' massaal twijfelen, is hele maal niet zo gek, vindt Vergeer. „Neem nou relaties. Er is nu meer keuze, meer keuzestress ook dan vroe ger en dus ook meer twijfel. Kijk naar het percentage alleenstaanden, dat is hoger dan ooit. Blijkbaar is het lastig om in dat enorme aanbod aan partners de juiste keuze te maken. Daarbij helpt ook de hollywoodisering niet, we leg gen de lat vaak wel erg hoog. Als je uit filmbeelden of de sociale media afleidt dat het mogelijk is om elke dag gewel dige seks te hebben en levenslang ver liefd te blijven, dan wordt het heel ingewikkeld om een duurzame relatie aan te gaan. „Ik vraag mezelf weieens af waarom je zoiets niet op school leert, want het lijkt me het belangrijkste in je leven: jezelf leren kennen en leren hoe je liefdevolle, duurzame relaties kunt aangaan. Wie dat kan, maakt ontspan nen keuzes. En daarmee voorkom je heel veel twijfel." 41 Eerste hulp bij hardnek kige twijfel ziet ook de keerzijde. Vooral in het onderwijs, een omgeving bij uitstek waarin nogal wordt gewikt en gewo gen, wordt haar 'duidelijkheid' niet altijd gewaardeerd. Dijkstra: „Ik krijg dingen voor el kaar, dat is fijn. De keerzijde is dat sommige collega's in het onderwijs me 'drammerig' vinden. Maar het anti-twijfelen past bij mij. En ik vind het niet erg als er af en toe iets mis lukt, want natuurlijk loop ik weieens tegen de lamp als ik te snel een beslis sing heb genomen. „Met het gezin hebben we ook jaren in de VS, Duitsland en Australië ge woond. Heel generaliserend zou je kunnen zeggen dat Amerikanen ook nogal doeners zijn en dat beviel me prima. Maar ook van onze ervaringen in andere landen hebben we het posi tieve meegenomen. Het heeft mijn le venshouding niet echt veranderd. Ik vind nog steeds: het ergste wat je kunt doen, is niets doen." Hollywood Het zelfverzekerde en die doortas tendheid van Dijkstra zou je mis schien iedereen willen toewensen, maar voordat je zo ver bent, zegt Arjan Vergeer, moet je zelf donders goed weten waar je voor staat. „Het heeft al lemaal te maken met je kernwaarden. Als je die kent, wordt kiezen al veel makkelijker. In z'n algemeenheid klopt het dat bij ernstige twijfel bewe- Stilte en volgens mij bij ieder mens - helpt, is even afstand nemen en mezelf twee weken de tijd geven. De tijd nemen, een stuk gaan wandelen, er een nachtje over slapen: dan dient de op lossing zich als vanzelf aan." Drammerig Sabanoglu noemt zich openlijk een twijfelaar, maar er zijn ook mensen die nooit - of bijna nooit - twijfelen. Ingeborg Dijkstra, pedagoog, parttime lerares en ondernemer, bestempelt zichzelf als 'anti-twijfelaar'. „Ik neem snel en resoluut beslissingen. Dat werd me niet met de paplepel ingego ten, maar is meer een kwestie van per soonlijkheid, het zit gewoon in me." Dijkstra gelooft dat haar succes als on dernemer deels te danken is aan haar besluitvaardige houding, maar ze magazine 41 Kies op gevoel Als je nagaat wat je in het leven écht belangrijk vindt, wordt kiezen al eenvoudiger. Vaak maak je keuzes op basis van belangen. Die kunnen veranderlijk zijn, dus het is beter je af te vragen wat je zou kiezen als je helemaal vrij zou zijn. Ga niet in gesprek Vraag geen advies aan anderen, ook niet bij een 'wijs' persoon, ledereen heeft wel een me ning over wat je moet doen of laten. Maar wat wil je zelf? Stel een deadline Een datum prikken waarop je een beslissing moet hebben genomen, schept duidelijk heid. Maak een wande ling in het bos of kom op een andere manier in beweging in de natuur, onder het motto: als het stil is, hoor je jezelf beter'. Kop of munt Blijft er twijfel, dan is het tijd voor een rigoureuze oplos sing: kop of munt. De ervaring leert dat je door je over te geven aan het lot, het antwoord meestal opeens wél weet. BRON ARJAN VERGEER -Arjan Vergeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 98