'IK ZET TWIJFEL IN OM KEUZES TE BEPALEN - goed: ik voel me niet superieur ten op zichte van anderen omdat ik eerst wil nadenken voordat ik mijn mening geef. Maar ik vind het wel jammer als mensen ondergesneeuwd raken omdat ze twijfe len. En ik vind mezelf inmiddels niet dom meer." Heel gezond De ervaringen van Van Teijn sluiten aan bij het verhaal van auteur en onderne mer Arjan Vergeer. Eigenlijk is het raar, vindt hij, dat we 'twijfel' tegenwoordig als iets negatiefs zien. Bij een sollicita tiegesprek roep je nooit dat je een 'twij felkont' of'twijfelaar' bent. „Twijfel op zich is helemaal niet slecht. Integendeel, het is juist heel gezond om te twijfelen", vindt Vergeer, samen met David de Koek bedenker en gangmaker achter 365dagensuccesvol.nl. „Ik denk dat de wereld vandaag de dag wel wat meer twijfel zou kunnen ge bruiken", stelt Vergeer. „Veel mensen veroordelen zichzelf als ze twijfelen omdat het als een zwakte wordt gezien. Volstrekt onterecht. Als je twijfelt, kun je je jezelf ook 'genuanceerd', 'gezond- kritisch' of 'bedachtzaam' noemen." Vergeer stelt dan ook voor om jezelf geen 'twijfelaar' te noemen, maar bij voorbeeld 'onderzoeker', dat klinkt al veel positiever. En ja, onderzoekers, daar zijn er nogal wat van. Vergeer krijgt ge regeld vragen van mensen die vinden dat ze 'overal' aan twijfelen. Aan hun werk (ontslag nemen of blijven hangen in die goedbetaalde rotbaan), aan hun relatie (trouw aan je partner, op zoek naar een nieuwe vlam of verder als happy single) en aan de vakantie bestemming (Kennemerduinen of Malediven). Of staand voor het schap met toetjes geen keuze kunnen maken tussen 45 soorten kwark en r6s soorten yoghurt - niet voor niets is het woord 'keuzestress' uitgevonden in een super markt. Linksaf of rechtsaf Mensen kunnen naar eigen zeggen gek worden van hun besluiteloosheid, van zichzelf. Vergeer: „Pas op het moment dat je er last van hebt, wordt twijfel ver velend." Dan is het tijd om actie te on dernemen. En daar zijn methodes voor. Wie voelt dat hij of zij eindeloos aan het wikken en wegen is, kan al baat hebben bij de vuistregel 'een beslissing is altijd beter dan geen beslissing'. Simpel ge zegd: als je echt niet meer weet of je linksaf of rechtsaf moet, maakt de rich- Stemadvies ting waarschijnlijk ook niet zoveel uit. Links en rechts hebben namelijk voor- én nadelen. En wat je beslissing met je doet, kun je pas ondervinden als je een keuze hebt gemaakt. Optie drie Ina §abanoglu kan erover meepraten. Als trainer persoonlijk leiderschap, wande lend lifecoach en loopbaancoach helpt ze anderen bij het maken bij belangrijke keuzes, maar ook privé worstelt ze gere geld. „In mijn praktijk help ik veel men sen die het even niet meer weten, die twijfelen hoe ze verder moeten. Bijvoor beeld iemand die zich serieus afvraagt of ze moet stoppen of doorgaan met haar fysiek zware baan in de zorg. Soms kan ik al helpen door een andere, derde optie te bieden. In dit geval heb ik geopperd om te onderzoeken of ze rijp is voor een coördinerende functie, zodat ze wel haar kennis en kwaliteiten kan benutten in het werk waarvoor ze is opgeleid, waar bij het werk fysiek minder zwaar is. Dat gaf in haar geval nieuw perspectief" Net als haar klanten is §abanoglu ook niet altijd zeker van haar zaak. „Ik ben een twijfelaar: ik zet twijfel in om keuzes te bepalen. Zo zit ik nu enorm te dubben of ik een grote buitenlandse reis ga maken, dat is een belang rijk item voor me. Als ik het ga doen, heeft dat conse quenties. Zo'n reis is duur, maar wel heel waardevol voor me, weet ik uit erva ring. Als ik niet op reis ga, geeft het me ruimte om weer andere dingen te doen. Nu neem ik nog even de tijd voordat ik een beslissing neem. Daarbij vaar ik op mijn innerlijk kompas, ik wil met mijn gevoel kiezen. Wat bij mij - magazine 39 Keuzestress Pas op het moment dat je er last van hebt, wordt twijfel vervelend. Twijfelt u nog op wie u moet stemmen? De Stemwijzer biedt hulp aan zwevende kiezers. Hoewel... de online keuzehulp biedt zeker niet in alle gevallen duidelijkheid, zo blijkt uit de gebrui kerservaringen. Sterker: nogal wat mensen die de site stemwijzer.nl bezochten, melden dat ze er slechts 'meer van in de war' zijn geraakt. Bijvoorbeeld omdat er na het invullen van antwoorden op dertig stellingen een heel an dere partij ('nog nooit van gehoord') uitrolt dan ze voor mogelijk hielden. Of omdat de uitslag/de eigen smaak overeen blijkt te komen met drie of meer partij en. Of omdat de invul lers het spoor bijster raakten bij de vraag welke stellingen je écht belangrijk vindt. Dat laatste kun je laten meewegen bij jouw poli tieke keuze. Toch is er hoop. Bijvoorbeeld door het aantal keuzmoge- lijkheden te beperken. Zo kun je aanvinken dat je slechts wilt kiezen tussen twee partijen. Of aangeven dat 'onder wijs' of 'milieu' voor jou belangrijke thema's zijn. Die wegen dan zwaar der mee. Mocht je het woensdag nog steeds niet weten: neem bij je gang naar de stembus een muntje mee. - Ina Sgbanoglü

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 96