VA i PVV VVD CDA D66 Groen- Links 8 |15 maart j Eindspurt naar het Torentje VVD-leider Mark Rutte leek moeiteloos zijn verblijf in het Torentje te verlengen. Maar door mislukte strategische keuzes komen Sybrand Buma en Alexander Pechtold gevaarlijk dichtbij. e hebben er lang op moeten wachten, maar van avond krij gen kiezers dan toch eindelijk de eerste confron tatie te zien tussen Mark Rutte en Geert Wilders. Plaats van handeling is het - jawel - het Jeugdjournaal. Wie een titanenstrijd verwacht, komt be drogen uit, bleek al tijdens de opna mes afgelopen dinsdag. Rutte, daar toe uitgedaagd, geeft Wilders zelfs een complimentje. Hij vindt het zo goed van Geert dat die na een clash in de Kamer een sportief sms'je stuurt: 'Daar had je me mooi te pakken!' Noem het maar een confrontatie. Het is ongelooflijk frustrerend voor het WD-campagneteam dat dit de eerste beelden zijn van de twee strijd', drie dagen voor de verkiezin gen. Het spel dat de VVD op de wa gen wilde zetten, is in de soep gelo pen. Afgelopen zomer heeft de VVD- top op een berg in het Frans plaatsje Goult het besluit genomen dat het een tweestrijd Rutte-Wilders moest worden. Daar gedijt de WD bij. Maar dan moet die ander wel meedoen. Dat gebeurde niet. Het begon al met het gesteggel over het 'premier debat' bij RTL, drie weken voor de verkiezingen. Er zouden vier deelne mers zijn, maar RTL nodigde een vijfde uit, waarna Wilders en Rutte bedankten voor de eer. Dat besluit stuitte op onbegrip. Van Wilders kun je zo'n actie nog verwachten: die houdt zich wel vaker niet aan de spelregels. Maar waarom verant woordt Rutte zich niet? De concur rentie wist er wel raad mee. De tweestrijd had eerder op gang kunnen komen, vindt een WD-Ka- merlid. „Het optreden bij Zomergas ten bood Rutte een goed podium. Maar daar gooide hij de deur naar de PW niet knalhard dicht. Dat duurde nog een halfjaar." Het verloop is bekend: WD en PW hebben geen afstand kunnen nemen in de peilingen. Integendeel, de PW zakte terug, de VVD stabili seerde zich aan kop, maar voelt D66 en CDA naderen. Binnen de VVD klinkt inmiddels gemor over een taxatiefout van het campagneteam. Bij de concurrentie heerst even- Zeven op de tien kiezers zweven. Die win je niet in een tweestrijd met de PVV eens ongeloof over de WD-cam- pagne. Er zijn zelfs D66'ers en CDA'ers die beweren dat hun op mars vooral te danken is aan de 'in schattingsfout' in het liberale kamp. Een Haagse spindoctor: „De WD heeft zich veel te lang vastgeklonken aan de PVV. Ze komt niet uit die groef. De partij is alle risico's uit de weg gegaan door bijvoorbeeld niet op te komen dagen bij de debatten die Wilders boycot. Het devies is 'vooral geen fouten maken', maar je moet kiezers ook laten zien waarom je hun stem verdient. Dat red je niet met een paar spotjes." Intussen blaken Buma en Pechtold van het zelfvertrouwen. Hoewel de kloof met de VVD nog zeker niet is overbrugd, roepen zij van de daken dat ze premier worden, in de hoop dat de gedachte aan minister-presi dent Buma of premier Pechtold zich nestelt in het kiezersbrein. Elke posi tieve peiling wordt gretig via sociale media gedeeld door een legertje par tijfunctionarissen. Polls die minder goed uitkomen worden simpelweg genegeerd. Zo wordt zorgvuldig een winnaars-imago geboetseerd. Want zaterdag 11 maart 2017 GO De patriottische lente die volgens Wilders in Nederland moet be ginnen, lijkt onder druk te staan door at mosferische storin gen. Piekte de PVV in peilingen na aansla gen, vluchtelingen stromen en het pro- ces-Wilders, van dat alles is er even niets over. Voor Wilders hangt veel af van twee televisie-optre dens, maandag en dinsdag. In PVV-krin- gen domineert een heilig geloof in de overwinning. Aan kop drie dagen voor de verkiezingen: de liberalen hadden niet anders gehoopt. Alleen de manier waarop is niet zo fraai: de PVV zakt, de VVD blijft gelijk. Het enige wat nog kan, is dat de zwevende kie zers in de laatste dagen en masse voor de zekerheid van Rutte kiezen. In de partij wordt geduimd. De overwinning staat allerminst vast. Is de houdbaarheidsdatum van Rutte voorbij? Sybrand Buma gooit hoge ogen op 15 maart. Hij durft zelfs te gaan voor het pre mierschap. De chris tendemocraten zijn van ver gekomen en willen regeren. Rechtse kiezers die op zoek gaan naar een winnaar zullen neigen naar Buma. Het CDA wil nog tik ken uitdelen in de ko mende tv-debatten. Het partijkader maakt zich op voor een over winningsfeest. De Democraten blij ven stijgen in de pei lingen. Het lijkt erop dat nu gebeurt wat partij-oprichter Hans van Mierlo al wilde: „Ze moeten wat min der van ons houden en wat meer op ons stemmen." Drie dagen voor de verkiezingen kan er nog veel. Als de trek naar D66 aan houdt, kunnen ze de grootste worden. De Democraten zijn op getogen, ze zijn on misbaar in een nieuw kabinet en gaan een nieuwe fase in. De Jessias komt eraan! Ook al wordt hij niet de grootste en haalt hij Torentje niet: GroenLinks lijkt een historische uitslag te boeken. Ooit haalden ze 11 zetels met Ro- senmöller, in alle pei lingen komen ze nu boven de 15. Ze hopen vurig dat de opwaartse trend doorzet in de eind sprint en Klaver het leiderschap op links opeist als grootste partij. Zolang de pei lingen goed gaan, moppert niemand in GroenLinks. De misrekening van Jan Hoedeman en Laurens Kok w - Bart Visser, campagnewatcher van Smart and Able

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8