'Sop draagt vuil over' KORT Dennis Rijnvis hacilt cle wetenschap dichtbij DENNIS ZOEKT HET UIT Rood licht Reuzepingiiïn Handen Op welke plek in de vaat wasser zetje de smerigste pan? En ver spil je minder water als je met de hand afwast? Dit soort vragen komt in elk huishouden voorbij. Rainer Stamminger geeft de antwoorden. Hij doet aan de Universiteit van Bonn al tien jaar onder zoek naar vaatwassers en afwastechnieken. Mensen stouwen de ap paraten vaak te vol. Ze zetten kopjes op elkaar in de bovenste lade, of plaatsen borden zo dicht tegen elkaar aan, dat er nauwelijks meer water tussendoor kan. Verder hebben sommige mensen ten onrechte het idee dat ze pannen moe ten voorspoelen voordat randen van de onderste lade. Dan vangen ze meer water op, want de sproei ers spuiten het water let terlijk in het rond. In theorie wel. Je zou dan dan twee teiltjes moeten nemen, één met koud en één met warm water. Schrob dan eerst de afwas voor in het koude water, en was daarna afin het warme teiltje. Gebruik weinig sop, want daar mee draag je alleen maar vuil over van het ene voorwerp op het andere. Als mensen het fijn vin den om samen de afwas te doen, zal ik ze niet te genhouden. Zelf houd ik meer van samen koken, of samen een drankje drinken als de afwas machine draait. 41 scheelt dat ongeveer 28 procent. 'MENSEN GEBRUIKEN TWEE KEER ZOVEEL WATER ALS MACHINES' ze de afwasmachine aan zetten, of dat ze beter met de hand kunnen afwas sen om water te besparen. Nee, dat is een groot mis verstand. We hebben een studie gedaan waarbij we 113 mensen uit zeven Eu- Als je een machine lo gisch inruimt, wordt alles schoon. Maar je moet pannen of kommen met veel viezigheid niet in de hoek van een lade plaat sen. Daar komt minder water. De sproeikop zit nu eenmaal middenin. Vanwege de grote kracht waarmee het water uit de ropese landen een flinke afwas lieten doen. Ze moesten met spinazie, ei, melk en boter vies gemaakt vaatwerk schoonschrobben. Vervolgens wasten we precies dezelfde vaat met evenveel vuil in een vaat wasser. Mensen bleken gemiddeld twee keer zo veel water te gebruiken. Op de energierekening onderste sproeikop komt, kun je pannen met aan gekoekte resten het beste in de onderste la plaatsen. Wanneer borden erg smerig zijn, kun je ervoor kiezen ze niet achter el kaar te plaatsen, maar in een vierkant langs de weten Wat is de laagste temperatuur die ooit op aarde is gemeten? podpinz ap do '>p)so/\ uo!jB}S|ood aipsjssny pi) u| uapiuaB 'srnsiaQ uapejB s'68- De kans dat een Frans man illegaal oversteekt is 40 procent, Japan ners wandelen maar in 2 procent van de geval len door rood, zo ont dekten onderzoekers aan de Universiteit van Strasbourg. Het onder zoek toont aan dat de cultuur waarin we opgroeien een grote invloed heeft op ons gedrag in het verkeer. Wetenschappers heb ben de oudste resten van een pinguïn ont dekt. In Nieuw-Zeeland vonden ze de botten van een pinguïnsoort die 61 miljoen jaar gele den leefde en maar liefst anderhalve meter groot kon worden. Deze pinguïns leefden mogelijk nog samen met de dinosaurussen. In Handen van Darian Leader (De Bezige Bij, €17) lees je waarom een pasgeboren baby automatisch je vinger vastpakt, waarom je onbewust gebaren maakt en nog heel veel meer over de werking van je handen. WG magazine 31 Wat is de grootste fout die mensen bij het afwassen maken? Is de machine te ver slaan als je heel zuinig bent met water? Samen afwassen is na tuurlijk wel gezelliger. Een mens kan water bij het afwassen toch beter doseren dan een machine? Zijn spullen soms niet gewoon zo vies dat je ze beter met de hand kunt schoonmaken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 88