Winnaar Boekhandelsprijs 2017 Lize Spit Voor meer info: www.boekhandelsprijs.nl E co Co Het smelt van Lize Spit 'Zonder twijfel een van de beste, rijpste en trefzekerste debuten in tijden. Met zo'n entree in de letteren is Lize Spit de belofte voorbij.' NRC Handelsblad 'Ze is haar schrijfcarrière meteen groots gestart.' Trouw 'Een weergaloze debuutroman. Dit debuut zit stilistisch en compositorisch zo goed in elkaar dat je er een regen aan superlatieven op kunt los laten.' Het Parool De Boekhandelsprijs is een bekroning door de boekverkopers van Nederland. Deze prijs is geen jury- of publieksprijs, maar een verkiezing door de mensen die elke dag in hun werkend leven met boeken bezig zijn. Een prijs voor het mooiste Nederlandstalige boek van het afgelopen jaar. 'Lize Spit schreef een debuut dat je elke schrijver toewenst: vertrouwd, verrassend, fantasierijk en genadeloos.' De Standaard In Eva's geboortejaar worden in het kleine Vlaamse Bovenmeer slechts twee andere kinderen geboren, allebei jongens. De drie maken er hun hele jeugd samen maar het beste van, tot de puberteit aanbreekt. Opeens ontstaan er andere verhoudingen. De jongens bedenken wrede plannen en de bedeesde Eva kan hieraan meedoen of haar enige vrienden verraden. Die keuze is geen keuze. Dertien jaar na een snikhete zomer die volledig uit de hand loopt, keert Eva terug naar haar geboortedorp met een blok ijs in de kofferbak. Gaandeweg wordt duidelijk dat zij dit keer de plannen bepaalt. 'Wat een duistermooi boek! Drie verhaallijnen over één en hetzelfde meisje en haar niet allemaal even functionele vrienden en familie, fijn naast elkaar gezet. In alle drie de lijnen verwacht je gaandeweg een onaangenaam einde dat je toch met alle geweld wilt kennen. Iedere bladzij is goed. In prachttaal geschreven meeslepende akeligheid.' De Nieuwe Boekhandel 'Dit boek grijpt je, en laat je niet meer los, tot ver voorbij de laatste bladzijde.' Nadine Mussert - boekhandel Van der Meer 'Het smelt is zo'n debuut als je maar eens in de paar jaar leest. Een sterk verhaal dat van begin tot eind de aandacht vasthoudt in zeer rake taal. Het smelt kruipt onder de huid. Het boek blijft nog dagenlang nazinderen in je hoofd.' Sjoerd Agterhof - boekhandel Jaspers 'Het is een afschuwelijk goed boek. Met nadruk op afschuwelijk, in de positieve zin, voor zover dat kan. Het is ontzettend goed geschreven en slingert je met je gevoel alle kanten op.' Fliny van Zeijl - boekhandel Vingerling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87