De vriendelijke lach Ma zit aan de tafel in de gemeenschappelijke woonkamer. Links en rechts van haar zitten andere bewoners: Ad, Jo en meneer Groeneveld. Ma kijkt om zich heen. Ze is kalm. Ze heeft geen pijntjes. Ze voelt zich goed vandaag. Eigenlijk zou je dit een gelukzalige lach kunnen noemen, maar omdat ze zich vermoedelijk niet bewust is van het geluk van het moment hou ik het op gewoon een vriendelijke lach. De stralende lach Ma heeft veel expressie. Elke spier in haar gezicht doet op deze dia mee. Ze is rond de 45 jaar. Het is een stralende lach, al is-ie ook wat geforceerd. Komt die lach dan uit haar tenen? Dat zal niet zijn omdat haar vader recent op hoge leeftijd aan de gevolgen van dementie is overleden. Ze was niet bijster op hem gesteld. Strenge man die pas in de kroeg ontdooide. Daar moest zij hem als klein meisje ophalen van haar moeder, van wie ze wel veel hield. „Neem 'm mee, straks verdrinkt-ie al zijn geld." Met lood in de schoenen ging ma het café in. Nou, hij ging dus niet mee. Wat dit met deze stralende lach te maken heeft? Niks. De sociale lach Deze lach beschouw ik als heel bijzonder. De foto is recent gemaakt met de telefoon van mijn schoon zus. Ma heeft net wentelteefjes gegeten. Met veel suiker erop. Bewoners van verpleeghuizen verliezen gewicht. Wentelteefjes zijn bewuste dikmakers. En hartstikke lekker natuurlijk. Ma maakte ze vroeger weieens. Ik werd er heel gelukkig van als ik thuiskwam en ze stond wentelteefjes te bakken van het oude King Corn-brood. Ma kon dan wel zeggen: „Nou, niet zoveel suiker erop. Dat is ongezond." Enfin, deze lach. Wat zo speciaal is: je zou hier niet zeggen dat ma dement is. Het is een sociale lach. Ze plooit haar gezicht voor mijn schoonzus tot vriendelijke trekken. Ma lijkt zich bewust van haar omgeving. Voor iemand met alzheimer geen vanzelfsprekendheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 86