VlKKI LAMOTT A\UVAINCtU vlag. Ja, elke dag. En als we ons echt zo weerloos lieten omvormen tot surrogaat-Amerikanen, was Zwarte Piet allang verdwenen. Culturele beïnvloeding is geen simpel eenrich tingsverkeer. Nederland heeft evengoed een stem peltje) gedrukt op de Amerikaanse cultuur. Dat wij elkaar steeds vaker kerstcadeaus geven, komt doordat Sinterklaas in de 18de eeuw met Hollanders mee verhuisde naar Nieuw Amsterdam, wat nu New York is. Daar werd Sinterklaas langzaam maar zeker Santa Claus, die op zijn arrenslee vol pakjes inmiddels de oceaan weer (terug) is overgestoken. En een Amerikaanse hamburgerketen mag dan de wereld McDonaldiseren, de firma heeft zich ook aangepast aan de lokale omstandigheden en in Nederland braaf een McKroket op het menu gezet. Stempel(tje) Politiek gezien is Amerika de afgelopen jaren juist op Nederland gaan lijken. Amerikanen zien in Amsterdam bijvoorbeeld nog vaak een wiet- walhalla, maar hebben in eigen land inmiddels een aantal staten (Colorado, Oregon) die toleranter met softdrugs omgaan dan Nederland. Geert Wilders wordt door Amerikaanse Europa kenners wel de Dutch Donald Trump genoemd, maar eigenlijk is Trump de Amerikaanse Wilders. Geert ging al in 2004 de boer op, en met Pim Fortuyn had Nederland zelfs daarvoor al een succesvolle rechtse anti-immigratiepopulist. Nu president Trump aan het roer staat, zou de culturele kracht van Amerika weieens kunnen vervagen. Trump is niet geïnte resseerd in het verspreiden van waarden en normen. Hij wil wereldwijde vrij handel beperken en vindt de internatio nale organisaties waar de VS decennialang zijn stempel op drukte, niet zo belangrijk. De tijd waarin globalisering haast au tomatisch Amerikanisering betekende, is daardoor voorbij, zegt Ian Bremmer, de gerenommeerde analist van denk tank Eurasia GroupHet is nog maar de vraag of we daar blij mee moeten zijn - en niet alleen omdat de wereld instabie- ler wordt zonder Amerikaanse hege monie. Wat als Netflix ons nooit had bereikt, of hiphop? Als we de cupcake nooit had den ontdekt, of de foute kersttrui? Zon der Amerikaanse invloeden is Nederland echt een stuk saaier. Gewone mensen magazine 25 WONDERLIFT SERUM 3D SUPER MASCARA Rimpelloos Cosmetische operaties en botoxinjecties, alles is geoorloofd in de strijd tegen het verval. Otto Snoek (1966) heeft een heel directe manier van foto graferen en is ge fascineerd door gewone mensen in hun dagelijks leven. Met zijn camera vangt hij hun ge drag, hun kleding en hun directe om geving. Speciaal voor dit artikel stelde hij een foto serie samen met als werktitel This Is Not America - over 'Amerikaanse toestanden' in Nederland. Meer werk van Otto Snoek is nog tot en met 7 mei te zien in het Neder lands Fotomuseum in Rotterdam, als onderdeel van de grotere expositie Europa. What Else?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82