AMERIKANEN HOUDEN VAN WAPENS, RELIGIE, HUN VADERLAND EN AUTO'S en diensten. Zoiets als Siri op je iPhone, maar dan veel slimmer. Google noemt hem Home, Amazon heeft Alexa. Je kunt het weerbericht opvragen, online pro ducten bestellen of de thermostaat lager zetten. In Nederland zijn ze nog niet verkrijgbaar, maar in New York hoor ik door de vloer van mijn appartement de onderbuurman af en toe bevelen geven. „Alexa, stop!" Hartstikke handig als je slecht ter been bent, zoals hij. En heeft uw cafetaria al een menu voor de hond? Bij Shake Shack kun je naast je eigen burger eenpoochini met pindakaassaus en vanillecustard bestel len voor je harige huisgenoot. Het is een misvatting dat gedeelde massacultuur betekent dat we ook daad werkelijk op Amerikanen lijken. Zouden we dat werkelijk doen, dan mocht je in Nederland ook trots zijn op je succes, en waren we een stuk vriendelijker, beleef der en socialer. New Yorkers staan in de VS bekend als horken, maar zelfs hier zeggen mensen sorry nog voordat ze tegen je zijn aangebotst. Praatgraag Amerikanen zijn praatgraag en open tegen vreemden. Ik kan u zo de levens verhalen vertellen van Goga, een Bosnisch-Amerikaanse studente uit Atlanta, Lisa, een oma uit New Orleans, en Mario, een onderwijskundige uit Californië. Ik heb ze alledrie niet langer dan een half uurtje gesproken in een vliegtuig of aan de bar van een café. Mijn Europese expatvrienden zijn het over een aantal dingen eens, als we lekker een potje generaliseren. Ik noem de belangrijkste. Amerikanen hebben vreemde humor - als ze iets grappig vinden zeggen ze: that's so funny. En weg is de hilariteit. Wij Europeanen zijn gereserveerder bij het eerste contact en strooien niet met darlings en so nice to meet you's. Maar als we elkaar dan beter leren ken nen, laten we echt zien wie we zijn. Ik weet van een Amerikaanse vriendin alle ins en outs van haar da gelijkse reisschema, de nukken van haar collega's en haar redenen om die iets te dure zwarte laarsjes toch te kopen. Maar als ik wil weten hoe ze zich voelt, moet ik al mijn journalistieke vaardigheden inzetten om dat aan de weet te komen. Amerikanen hechten veel meer aan autonomie. Waar wij van de overheid verwachten dat die onze problemen oplost, menen Amerikanen veel vaker dat de overheid het probleem is. Ze steken zelf de handen uit de mouwen en doneren gul geld of tijd als iets of iemand hulp nodig heeft. Lekker gewoon blijven - ook als je koning bent of profvoetballer - is een deugd in Hollandse ogen. Amerikanen gruwen er van. Ze houden juist van rijk en beroemd, en ze vinden het vooral belangrijk dat iedereen de kans krijgt dat te worden. En dan hebben we het nog niet gehad over hun onvoorwaardelijke liefde voor het vaderland, wa pens, religie en auto's. Ik zie de drive through drogist of vuurwapens in het schap van Walmart nog niet naar Nederland overwaaien. Of stel je voor dat Nederlandse kinderen elke schooldag beginnen met een gelofte waarin ze trouw zweren aan de Fastfood McDonald's bouwde zijn eerste Europese restaurants in 1971 in Zaandam. Nederland telt nu 248 vestigingen van de keten. magazine 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80