OM haalt Syriëgangers via Facebook naar rechtszaal Vrouw loog over zoutzuur 7 „Ik heb destijds in de procedure en bij het afsluiten van de zaak ge zegd dat we verschillende hypo theses hadden over het ongeluk dat werd veroorzaakt door de chauffeur. Er konden verschil lende dingen zijn gebeurd. Een moment van onoplettendheid, hij kon onwel zijn geworden, een me disch probleem. „Theoretisch had het ook een bewuste daad kunnen zijn. Dat is niet uitgesloten. Op basis van het dossier hebben we gezegd dat je geen conclusie kan trekken over de oorzaak. Meer hebben we niet ge zegd. Het zou ook oneerlijk zijn om een conclusie te trekken." „Ik heb gelezen dat er een verzoek zou zijn gedaan door de Neder landse ambassade in Zwitserland. Bij mijn weten hebben ze alleen geïnformeerd naar de procedure. Ze hebben mij gevraagd wat ze moeten doen om een bloedmon ster te krijgen. Dat is alles. Ik heb ze de procedure uitgelegd en ge zegd dat ze contact moeten opne men met de families. „Van begin af aan heb ik de fa milies gezegd dat ze informatie kunnen krijgen via de Belgische en Nederlandse ministeries en Slachtofferhulp. Juist omdat het voor particulieren moeilijk is zo'n verzoek in te dienen bij een bui tenlandse aanklager. „We zijn altijd relatief soepel daarin geweest. Als slachtoffers wat willen weten, kunnen ze me dat vragen. „Ik lees ook dat sommige nabe staanden op basis van het bloed monster willen vaststellen of de chauffeur misschien suïcidale nei gingen had. Dat is een weten schappelijke hypothese die heel twijfelachtig is. Maar toch zouden ze dat willen onderzoeken. Maar ik heb geen formeel verzoek van de nabestaanden gehad." „Ik weet niet hoe hij dat kan we ten. Hij heeft naar mijn weten geen toegang tot het dossier. Ik ga niet reageren op zijn uitspraken uit respect voor de nabestaanden. Die informatie delen we alleen met betrokkenen. Als ze mij hierop aanspreken, zal ik ze ant woorden." „Ik weet het antwoord. Ik ga op deze manier niet communiceren over gevoelige onderdelen van het dossier. We geven nooit informa tie over medische zaken en bloed monsters." „Dat kan Nederland doen. Als ze het me vragen, zal ik weigeren het te geven. Alleen betrokken fami lies kunnen een verzoek indienen, regeringen niet." „Dat is een andere vraag. Als er een verzoek komt, zal ik zien hoe ik beslis. Het probleem is dat ik een procedure afhandel volgens het strafrecht. „Degene tegen wie de procedure is gericht, is dood. Vervolgens valt het in het Zwitserse recht niet meer onder de aanklager om on derzoek te doen. „Het federale hof van Zwitserland heeft besloten dat het onderzoek is afgerond en dat is vastgesteld dat de chauffeur de oorzaak van het ongeluk is. Omdat de chauffeur is omgekomen, eindigt de proce dure." „Ja natuurlijk.Om te weten of er alcohol in het bloed zat of dat er medicijnen zijn geslikt. Maar niet voor dna-onderzoek. Dat is niet toegestaan volgens de Zwitserse wet. Het enige wat we kunnen doen, is kijken of iemand het zelfde dna heeft als een familielid wordt gezocht. Voor andere toe passingen is het niet toegestaan." „Vanuit menselijk oogpunt snap ik dat. Maar ik ben er niet van overtuigd dat wat ze willen tot antwoorden leidt. Maar dat is een andere vraag. Als ze kunnen be wijzen dat het een zelfmoord was, hebben ze tenminste de oorzaak van het ongeluk. Maar in de kern van de zaak verandert dat niets. Ook voor de financiële afhande ling verandert het niets. De proce dure blijft hetzelfde." Het OM kondigde vorige maand al aan een reeks Syriëgangers bij ver stek voor de rechter te willen bren gen. Op die manier wil Justitie be reiken dat er al een celstraf op hen wacht op het moment dat ze (mo gelijk) terugkeren naar Nederland. Inlichtingendiensten verwach ten de komende maanden meer te- rugkeerders nu IS steeds meer ter rein verliest. In april staat nog een zaak tegen twee Syriëgangers ge pland. De tien mannen worden al lemaal verdacht van deelname aan de terreurgroep IS. „Het OM wil hiermee duidelijk maken dat de rechtsstaat geen afscheid heeft ge nomen van de uitreizigers. De rechtsstaat is op hen van toepas sing, of zij nu willen of niet." Internationale politiekorpsen W Inlichtingdiensten verwachten meer terugkeerders, nu IS terrein verliest hebben de afgelopen tijd veel social media-kanalen van jihadisten laten afsluiten, toch gebruikt diezelfde politie nu social media om de ver dachten op te roepen naar hun ei gen zaak te komen. Ze kunnen zich ook door een advocaat laten verte genwoordigen. Tegoeden De tien zijn al enkele jaren in Syrië en staan ook op de nationale terro ristenlijst. Hun financiële tegoeden zijn bevroren. Onder de gedaagden is onder meer de bekeerling Victor Droste (29) uit Raalte. De voormalige post bode is al sinds 2013 in Syrië. Hij zei eerder tegen deze krant naar Syrië te zijn gegaan om 'de lokale bevol king te helpen'. Hij reageerde giste ren op Facebook op de aankondi ging van zijn proces: „Teil me lies, teil me sweet little lies... nooit een be richtje ontvangen van het OM." Ook Marouane B. uit Arnhem moet voorkomen. Voordat hij naar Syrië vertrok probeerde hij furore te maken als de rapper Maru-One. Het is niet voor het eerst dat Ne derlandse Syriëgangers die nog in het strijdgebied zijn, voor de rech ter moeten komen. Er zijn nog zo'n 190 Nederlanders in het gebied, het OM legt van hen een dossier aan. W De tien mannen worden verdacht van deelname aan Islamitische Staat B R E DA De vrouw die vrij dag zout zuur over zich heen kreeg in Breda, heeft dat zeer waarschijnlijk zelf gedaan. Dat laat de politie weten. De vrouw reed in een scootmo- biel en verklaarde in eerste instan tie dat twee jongens op een scooter haar met de bijtende vloeistof had den overgoten. Dat verhaal blijkt niet te kloppen. Het is niet duidelijk waarom de vrouw heeft gelogen. Volgens de politie had de vrouw zelf eerder twee halve liters zout zuur gekocht. Bijna de gehele in houd kreeg ze over zich heen. De vrouw heeft verwondingen aan haar handen en gezicht. Ze verkeert niet in levensgevaar. Olivier Elsig, officier van justitie bi] het kantongerecht in Wallis, leidde het onderzoek naar de busramp in Sierre. Hij zal Nederland geen bloedmonster geven van de chauffeur om dna-onderzoek te doen. zaterdag 11 maart 2017 'Ik zal weigeren een monster af te staan' Is de oorzaak van het ongeluk ooit vastgesteld? De Nederlandse regering wil u om een bloedmonster van de chauffeur vragen. De Belgische minister van Justi tie zegt dat de bloedmonsters zijn vernietigd. Als de Belgische minister nu zegt dat de bloedmonsters zijn vernietigd, hoeven ze er toch ook niet meer om te vragen? Maar Nederland gaat er nu wel om vragen. Zou u een dergelijk verzoek van nabestaanden inwilligen? Is het bloed van de chauffeur wel onderzocht? Snapt u dat de nabestaanden om bloedmonsters vragen? Tien Nederlandse Syriëgangers moeten op 23 maart voor de rechtbank verschijnen. Omdat de tien nog steeds in Syrië of Irak zijn, hebben politie en justi tie hen er via onder meer Face book, Twitter en WhatsApp op gewezen dat de zitting eraan komt, zo maakte het Openbaar Ministerie gisteren bekend. Cyril Rosman Den Haag Tonny van der Mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7