Een rookverbod in restaurants en cafés, zoals Cali- fornië al in 1995 instelde? Ben je gek - Nederlanders gaan toch zeker niet met z'n allen voor de deur staan paffen? De complete vaderlandse horeca zou eraan onderdoor gaan. Inmiddels is de rookpauze onder de terrasverwarmer zo ingeburgerd, dat niemand nog terugverlangt naar de rook uit de longen van medegasten. Ik herinner me levendig hoe mijn oma jaren terug werd uitgelachen omdat ze in een restaurant graag het restant van haar schnitzel mee naar huis had willen nemen. De Hongerwinter is voorbij, hoor, gniffelden we. Maar de doggy bag die in Ame rika zo normaal is, rukt ook op in Nederland. Of, in de woorden van Natuur Milieu, dat ons zover probeert te krijgen minder eten te verspillen: het taboe op de doggy bag is doorbroken. Nog maar 38 procent van de Nederlanders vindt het gênant om ernaar te vragen, volgens een peiling van de milieu organisatie. In 2014 was dat nog ruim 52 procent. Groot matras De eerste kennismaking met Amerikaanse novitei ten kwam in de overwinningsroes van september 1944, toen Amerikaanse en Canadese bevrijders Zuid-Nederland lieten kennismaken met sigaret ten, kauwgom en chocola. 'Alles zoop en naaide, heel Europa was een groot matras', dichtte Remco Campert over die extatische dagen. Trees had een Canadees en Sjaan een Amerikaan. De vrijheid die ze kwamen brengen smaakte zoet; voor cola, rock-'n-roll, Donald Duck en petticoats waren we in de jaren daarna ook wel in. In 1948 krijgen de gebroeders Van Woerkom in Nijmegen het lumineuze idee om de klanten van hun kruide nierszaak zelf voorverpakte koffie, kaas en koek van het schap te laten pakken. 'Een stukje Amerika in Nederland', noemden ze het concept. Zo deed de zelfbedieningssupermarkt zijn intrede, naar voorbeeld van Amerikanen die al jaren zelf hun boodschappen mochten pakken, in plaats van ze aan te wijzen voor een toonbank. Entertainment Nederland werd in die tijd haast als van zelf in Amerikaanse armen gedreven. Economisch, vanwege alle hulp die via het Marshallplan de oceaan overkwam, en politiek, omdat we zonder de Ameri kanen overgeleverd zouden zijn aan het Rode Gevaar. De VS deden bovendien hun best een culturele buffer tegen de Sovjet-Unie te creëren door landen als Nederland onder te dompelen in Ameri kaans entertainment. Hollywood werd beschouwd als een verlengstuk van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dankzij moderne technologie - veelal ontwikkeld door Amerikanen - ver spreidt de cultuur van het enige land ter wereld dat nog doorgaat voor een supermacht zich via online netwerken alleen maar sneller en verder. Als dat zo doorgaat, kan het niet lang meer duren voordat u aan hetJloaten slaat. Een New Yorkse vriend van me is er weg van: een uurtje dobberen in een donkere, geluiddichte tank vol zout water op lichaamstemperatuur. Zo rust gevend dat je niet meer kunt onder scheiden waar het water begint en je lichaam eindigt, belovenfloating centers. Goed, zo'n tank lijkt een beetje op een lijkkist, maar het verlicht wel stress, pijn en depressies. Het nieuwe yoga, zeg maar. Al zou het goed kunnen dat u eerst aan soulcycle begint. Spinning, maar dan op stampende muziek, bij kaarslicht en onder de bezielende leiding van een knappe positiviteitsgoeroe die je ook dansbewegingen laat maken. Nu zult u zeggen: 34 dollar (32 euro) voor 45 minuten, dat is me veel te prijzig. Maar ooit dachten we ook dat tandenbleek- salons niets voor ons waren. Of wat denkt u van een digitale assis tent in huis? Ook zoiets dat ons een tikkeltje overdreven lijkt. Het is een computer die communiceert via spraak en verbonden is aan allerlei apparaten Trick or treat De laatste dag van oktober is het Halloween. Het feest wordt in Nederland nog niet zo lang gevierd. 221 zaterdag 11 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79