KIES DE PARTIJ DIE PAST BIJ JE KERNWAARDEN Column David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. II et is niet iets wat we elke dag I doen, maar bijzondere tijden I vragen om bijzondere maat- I regelen. Dus geven we je, voor I eens en nooit meer, een stem advies. Zodat je straks, in het hokje met je rode potlood een keuze maakt waar je trots op bent. Handig! Dat kiezen is nogal een dingetje. Omdat we het vaak zo onhandig aan pakken. Dit is wat we meestal doen: we onderzoeken welke partijen het best onze belangen verdedigen. Wie komt er voor ons op? Welke lijsttrekker roept precies de dingen waar wij straks beter van worden? Je raadpleegt een stemwij zer of leest een interview en denkt: die partij snapt mijn belang en bewaakt het. Dat is ook meteen waar het misgaat. Want je belangen zijn niet zo'n handig uitgangspunt. Belangen zijn namelijk aan verandering onderhevig en gericht op de korte termijn. Als je ziek wordt, veranderen je belangen. Als je werkloos raakt ook. Als je kinderen krijgt, veran deren je belangen en als je voor jezelf begint ook. Dat maakt je belangen een nogal onbetrouwbare (en vooral tijde lijke!) basis om je stem op te baseren. Het is eigenlijk net zo opportunistisch als politici vaak wordt verweten te zijn. Bovendien zijn je belangen beïnvloed baar. Een goede politieke verkoper ver koopt je namelijk eerst het probleem en daarna de oplossing. Ook als je zelf dat probleem nog nooit hebt ervaren. Als je iets maar vaak genoeg hoort, ga je van zelf geloven dat het urgentie voor je heeft en van belang voor je is. Terwijl dat vaak niet zo is. Je kunt ook kiezen op basis van iets anders. Namelijk op basis van je kern waarden. Dat zijn een soort onverander lijke principes die omschrijven waar jij voor staat. Dat vereist een andere volg orde van beslissen. In plaats van eerst naar buiten te kijken, naar de stem wijzers en debatten, en dan te bepalen of het goed klinkt, kijk je eerst bij jezelf naar binnen. Waar sta je voor? Wat vind jij écht belangrijk in het leven? Hoe gaan we in jouw ideale wereld met elkaar om? Misschien is liefde wel een kernwaarde van je. Of vriendelijkheid. Of familie, vertrouwen of vrijheid. Misschien vind je rechtvaardigheid juist fundamenteel, of duurzaamheid. Misschien is zeker heid een kernwaarde van je, of eerlijk heid. Optimisme, hard werken, naastenliefde - het kunnen zomaar jouw waarden zijn. Of juist niet. Wat het ook is, er is een partij te vin den die qua waarden aansluit bij jou. En dat zou zomaar eens een andere kunnen zijn dan je tot nu toe dacht. Als je een partij kiest die past bij je kern waarden, kun je niet verkeerd kiezen. Zoals overigens geldt voor elke keuze in je leven. Wel zo makkelijk. <1 magazine 19 Als je nergens voor staat dan val je voor alles 0 Reageren? magazine@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76